Skip to content

Cart

Your cart is empty

Article: BIRMINGHAM MAIL - A WEST MIDLANDS ROUND UP 26.06.2024

BIRMINGHAM MAIL - A WEST MIDLANDS ROUND UP 26.06.2024

BIRMINGHAM MAIL - A WEST MIDLANDS ROUND UP 26.06.2024

Darts News – A West Midlands Round Up

Warwickshire County Darts Organisation rounded off their season in the Cosmo Darts Premier Division of the UKDA National League with a great 23-13 victory over local neighbours Staffordshire at their home venue Hen Lane and District Social Club. 6 Beacon Road, Coventry, CV6 4DS. The win saw Warwickshire finish in a very creditable third place in the division with 215 points while their visitors finished bottom of the table with 136 points and will play next season in the Championship Division.

Saturday saw the away side get off to a good start as their ladies ‘B’ went on to win 4-2 with Nina Bolt and Angela Jones the only two winners for the home side. Lady of the match was Angela Jones her 3-1 win over Beckie Bailey giving her a 17.75 average. The men’s ‘B’ chalked up an 8-4 win with Mark Martin their top player with a 29.27 average in his 4-2 win against Drew Tyler.

Sunday’s games saw the ladies ‘A’ win 4-2, Kirsty Hinchliffe having a fine 21.78 average in her straight 3-0 win over Sarah Cope to take the team’s match award. The men’s ‘A’ completed a terrific season winning 9-3, this being their eighth win in ten games which saw them finish top of the men’s ‘A’ league table with 72 points, two more than runners-up Yorkshire. Taking the man of the match award for the men’s ‘’A’ was Jamie Atkins who had a super 30.33 average in a 4-1 win over James Hughes.

Champions!! Warwickshire Men’s ‘A’

Full Results:Warwickshire 23 Staffordshire 13:Warwickshire MA 9-3 Staffordshire MA:Men’s ‘A’:- Jamie Atkins 4 James Hughes 1, Samuel Whittaker 2 Mick Cooper 4, Matty Washbrooke 4 Karl Merchant 1, Jamie Hughes 4 Jamie Dunsdon 0, Danny Lauby 4 Andy Beardmore 3, Noel Grant 4 Kevin Johnson 3, Gareth Braham 2 Karl Hinks 4, Kevin Dowling 4 David Richards 2, Jack Wareing 0 Steve Moss 4, Steve Hine 4 Darren Beesley 1, Nigel Heydon 4 Trevor Carter 1, Wayne Mynard 4 Martin Wheawall 0, Warwickshire MB 8-4 Staffordshire MB:Men’s ‘B’:- Samuel Price 4 Kev Dale 1, Scott Hope 4 Chris Pyatt 0, Leigh Dells 4 Darren Wilson 3, Carl Green 0 Trevor Carter 4, Mark Martin 4 Drew Tyler 2, Dave Hill 4 Shane Beckett 3, Mark Faulkner 4 Paul Mulvay 3, Martin Tonks 4 Mark Wheat 3, Mark Carter 1 Danny Key 4, Karl Reynolds 4 Adam Bailey 1, Mark Strong 2 Nick Walton 4, William Naylor 2 Andrew Kenyon 4, Warwickshire WA 4-2 Staffordshire WA:Women’s ‘A’:- Donna Pinch 2 Sue Sherratt 3, Wendy Adams 3 Julie Robinson 0, Marian Conway 3 Jenny West 1, Kris Meek 3 Anne Allsop 2, Lucy Keyte 1 Row Sidley 3, Kirsty Hinchliffe 3 Sarah Cope 0, Warwickshire WB 2-4 Staffordshire WB:Women’s ‘B’:- Chloe McKivett-Saunders 0 Sarah Triner 3, Nina Bolt 3 Steph Ryan 1, Melanie Jones 1 Colette Duffield 3, Angela Jones 3 Beckie Bailey 1, Denise Keyte 0 Shelly Colclough 3, Caroline Pike 0 Danielle Pearce 3.

---------------------------------

With West Midlands having brought their final game of the season in the Andy Wheeler Fisheries Championship Division, a home tie against Northamptonshire forward by two weeks they were on the official final day of the season anxiously awaiting the outcome of the other results and ultimately their fate which as it turned out was not good as the final results saw them drop to next to bottom of the table with 175 points, just five short of survival and will play next season in Division One.

Although the Midlanders were relegated it was not a bad season for the men as the ‘A’ side finished third in their division and the ‘B’ second in theirs, unfortunately it was not such good news for the ladies as both of them finished bottom of their respective divisions.

---------------------------------

Black Country’s final game of the season in the L-Style Division One of the UKDA National League was an away fixture against Tyne and Wear which they brought forward by one week and won 23-13. The win put them top of the table with 223 points with all of their games played and so like West Midlands were awaiting the outcome of the remainder of the results but different to their neighbours were waiting to see if they would get promotion unlike West Midlands who were hoping to avoid relegation.

Again like their neighbours there was disappointment as second placed Suffolk won 29-7 at home against Merseyside to take them top of the table with 248 points and Gwent, who were fourth in the division chalked up a 25-11 home win over Leicestershire to move up pinto second place with 226 points just three more than Black Country who slipped down to third place in the table and narrowly missed out on promotion.

---------------------------------

There was joy for the leaders and second placed team in the Harborne and District League when they both made it to the final of the League Cup. League leaders Northfield Conservative Club had a 5-2 win over fifth in the league Copper Fox ‘M’ with R.Hosey and T.Shipley both in a high scoring mood for the winners as Hosey had scores of 2x100,140,171, 180 and a ten darts game and Shipley notched a100 plus a 180. In the other semi-final game second in the league Copper Fox ‘R’ won 6-1 against sixth placed Cock Inn.

In the semi-finals of the Consolation Cup Lion Bar beat the team just above them in the league The Mill 4-3 while Kings Norton Ex Serviceman’s Club, who are two places off the foot of the table won 5-2 against Windsor who are bottom of the league without a win in fourteen games.

Full Results:League Cup:Quarter-Finals:- Copper Fox ‘M’ 2 (K.Jukes 3x100,105,120, D.Kent 114,2x140, J.Downer 103) Northfield Conservative Club 5 (R.Hosey 2x100,140,171,180,10 darts game, D.Hill 2100,130f,140, M.Lloyd 3x100,123, C.Steadman 2x100, T.Shipley 100,180, A.Sutton 100, 121,125), Cock Inn 1 (L.Fox 100,125,2x140, Joe Fox 121, A.Vaughan 2x100, John Fox 125, D.O'Neill 100) Copper Fox ‘R’ 6 (E.Simpson 2x100, J.Hykin 100,125,135,140, T.Hamilton 3x100,123,140, N.Porter 2x100, R.Mann 100,105,127, T.Hykin 125,2x140), Consolation Cup:Semi-Finals:- Lion Bar 4 (D.Windsor 140, C.Millward 2x100, E.Scullion 100, D.Horden 2x100, D.McConomy 116f,140) The Mill 3 (O.Gough 123, A.Beagrie 100,100f,121, K.Pearsall 100, A.Gough 122), Kings Norton Ex Serviceman’s Club 5 (M.Hanley 100, R.Foxhall 2x100, A.Fenton 3x100, M.Fisher 140, J.Fisher 140) Windsor 2 (S.Hopkins 2x100,107f, K.Bradley 100, R.Garrehy 100,121).

---------------------------------

The Four Oaks and District League also had semi-finals on their fixture card, first the Brian Goodman Cup in which division three champions Pint Pot Flights beat their second division opponents Drakes Drum 5-4 and meeting them in the final will be division one champions The Beehive who handed out a 9-0 whitewash to their division two opponents The Rise Club.

The last four games in the Ken Rust Cup saw Charley’s Flights who ended the season bottom of division two, win 6-3 against Plough and Arrows who finished two places above them in the table. There was a shock 7-2 defeat for division one runners-up Bishop Vesey as they went out to Red Lion who finished third in division two.

Full Results:Brian:Goodman Cup:Semi-Finals:- Pint Pot Flights 5 Drakes Drum 4, The Rise Club 0 The Beehive 9, Ken Rust Cup:Semi-Finals:- Charley’s Flights 6 Plough and Arrows 3, Red Lion 7 Bishop Vesey 2.

---------------------------------

The Sheldon and District Summer League have got their new season underway and the early pacesetters in group one with a maximum from Neil Parsonage are Raven Arrows who had a 7-1 win at Mackadown Sports and Social. Second place goes to Langley Arrows who won their home tie with Highwood 6-2 with John Buckingham notching a maximum for Highwood.

A 6-2 win at Hornet takes Trident Spears top of group two by one leg of average over Yardley Ex Colts who won their home game with EBAHA 5-3, Shay Darby recording a 180 for the winners.

The top spot in group three goes to Sheldon Marlborough Ridge following their 6-2 home win over Shirley Misfits, Langley Flights close behind with their 5-3 home win over Maggies. The game bewteen Smithswood Social and Old Salts Darts finished all-square at 4-4 with Tom Franklin scoring a 180 for Smithswood.

Two teams share the number one position in group four as Moseley Rugby Club and Lyndon Old Boys in turn had 6-2 wins over Trident Flights and Langley Stems.

Full Results:Game 1:Group One:- Langley Arrows 6 (Richard Nixon 116f) Highwood 2 (John Buckingham 180), Mackadown Sports and Social 1 Raven Arrows 7 (Neil Parsonage 180), The RAFA v Brian’s Flights was postponed, Group Two:- Yardley Ex Colts 5 (Shay Darby 180, Chris Darby 101f) EBAHA 3, Hornet 2 Trident Spears 6, Kingshurst Labour Club 4 The Banbury Club 4, Group Three:- Smithswood Social Club 4 (Tom Franklin 180) Old Salts Darts 4, Langley Flights 5 Maggies 3, Sheldon Marlborough Ridge 6 Shirley Misfits 2, Group Four:- Trident Flights 2 Moseley Rugby Club 6, Lyndon Old Boys 6 Langley Stems 2 (Archie Jackson 100f), The Raven v Sheldon Marlborough Flights was postponed.

---------------------------------

Despite suffering their second defeat in seventeen games, a 4-3 reversal away to Bournebrook, Copper Fox hold on to pole position in the Kings Norton League with 30 points from their seventeen games. The win has seen Bournebrook move up one place in the table to second with 28 points from 18 games, the same number as third placed Thurlestone who won 5-2 at home against Perfection whose K.Astbury chalked the week’s only maximum. Northfield prior to the latest fixtures were second in the league, they had a bye this week and as a result drop to fourth with 26 points from 17 games.

Full Results:Game 18:- Longbridge 4 (J.Wood 125, A.Burbridge 140, J.Steward 132) Kings Norton Flights 3 (A.Fenton 100,105, R.Foxhall 101,121, M.Fisher 112, A.Reynolds 100,120, S.Tonks 118), Kings Norton Ex Serviceman’s Club 1 (D.Witcombe 100, C.Davenport 2x100, S.Corbett 100, D.Corbett 100) Coppice 6 (A.Aindow 160b, A.Ward 160b, R.Packer 100, B.Heath 140, S.Jacques 100b,125), Bournebrook 4 (C.Smith 2x100, D.Collins 135, K.Mason 100,2x140, T.Jeffs 105b,118f, M.Bathurst 120b,123) Copper Fox 3 (E.Simpson 100, N.Porter 100, G.Dews 100,137,140, D.McConomy 100, J.Hykin 100, M.Davies 100,160), Dingle 4 (M.Poolton 2x100, C.Richards 140, T.Walton 100) Cock Inn 3 (P.Hughes 100, John Fox 105, A.Vaughan 100, Joe Fox 100,105, R.Allcott 2x100, D.O'Neill 100), Thurlestone 5 (M.Deeley 133, N.Harris 139, J.Downer 133, N.Watts 100, R.Waldron 121, B.Andrews 100b,140, R.Docker 100) Perfection 2 (N.Smith 112b, P.Taylor 105b, S.Hale 130b, M.Davies 100b, K.Astbury 112b,138,180), Stirchley 1 (L.Rooney 100, M.Welsh 123, G.Lee 100, S.Young 100) Bourneville 6 (M.Collins 100,140, P.Smith 100, D.Murray 100, J.Garvey 140, P.Garvey 100, A.Bailles 100), Northfield had a bye.

---------------------------------

Game ten results in the Camp Hill League had no effect on the league table whatsoever with leaders Wakefield Warriors adding a very important 5-2 home win over second placed Cotterills Lane EBAHA Club to their account to give them a perfect twenty points from their ten games and a lead of four over Cotterills who hold on to second place. There were 7-0 defeats for both of the bottom two teams this week, bottom placed Roost losing at home to Clumsy Swan and next to bottom Sedgemere Devil’s going down at Erdington Nomads.

Full Results:Game 10:- Erdington Nomads 7 Sedgemere Devil's 0, Moseley Arms 2 Tyseley Bears 5, Wakefield Warriors 5 Cotterills Lane EBAHA Club 2, Roost 0 Clumsy Swan 7.

---------------------------------

The Stourbridge and District Wednesday Night League played round one of their League and Shadow Cups. In the main League Cup there was just the one result which saw Stourbridge FC win 4-3 at Fox Inn (Lye).

There were four fixtures in the Shadow Cup the biggest win going to Five Ways ‘B’ who had a 7-1 victory at Netherton Conservative Club. The other three games all went to the wire with close 4-3 results, the winners being Five Ways ‘A’, Old Liberal Club ‘B’ and Plough who in turn took out Bird in Hand ‘E’ 3, Brickmakers Arms and Mount Pleasant 3.

Full Results:League Cup:Round One- Fox Inn (Lye) 3 Stourbridge FC 4, Shadow Cup:Round One:- Five Ways ‘A’ 4 Bird in Hand ‘E’ 3, Brickmakers Arms 3 Old Liberal Club ‘B’ 4, Netherton Conservative Club 1 Five Ways ‘B’ 7, Plough 4 Mount Pleasant 3.

---------------------------------

The Netherton Thursday Night League staged the second leg of the semi-finals of their Andy Bastable Trophy. Going into the final on the back of an overall 15-3 win over Plough and Harrow are league leaders Old Liberal Club who had top shots from N.Fullwell 2x180,13 darts game and B.Watts 130f. Meeting Old Liberal Club in the final on 22nd August will be currently second in the league Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ who with 180’s from P.Tonks and B.Carr had an overall 12-6 win over Townsend Social Club.

The second leg results were Plough and Harrow 1 Old Liberal Club 8 and Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 7 Townsend Social Club 2.

Full Results:Andy Bastable Trophy:Semi-Finals Second Leg (First leg results in Brackets):- Plough and Harrow (2) 1 Old Liberal Club (7) 8 (N.Fullwell 2x180,13 darts game, B.Watts 130f), Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ (5) 7 (P.Tonks 180, B.Carr 180) Townsend Social Club (4) 2.

---------------------------------

 Dudley Ex Serviceman’s Club lost ground in the title race for the Silver End Sunday Morning League when in game fifteen they lost 6-2 playing away against third in the league Old Star. The Ex Serviceman’s Club ‘A’ still remain in pole position with 37 points from 15 games however second placed Dudley Sports ‘A’ had an 8-0 home win over Pensnett Liberal Club and are now level on points with the leaders and have a game in hand on them. Old Star stay third in the league, they too have a game in hand on the top team but they are some five points behind them.

Full Results:Game 15:- Old Cat Inn 5 Brier Rose 3, Rose and Crown 4 Dudley Sports ‘B’ 4, Three Crowns ‘A’ 7 Raven 1, High Acres ‘A’ 5 Mount Pleasant 3, High Acres ‘C’ 3 High Acres ‘B’ 5, Tenth Lock 8 Three Crowns ‘B’ 0, Dudley Sports ‘A’ 8 Pensnett Liberal Club 0, Church Tavern 4 Brickmakers Arms 4, Old Star 6 Dudley Ex Serviceman’s Club 2, Old Liberal Club had a bye.

---------------------------------

The Stourbridge and District Monday Night League are into the second half of their fixtures and up to game 22. Leaders Old Liberal Club have won all of their games so far including the latest at Rose and Crown ‘B’ 6-1 to give them a four points lead over their nearest rivals Gate Hangs Well ‘B’ who had a similar 6-1 result over their local ‘A’ team rivals. Third and fourth placed Five Ways and Princess are both a further four points adrift on 34 poonts after Five Ways won their home game with Rose and Crown ‘A’ 5-2 and Princess won 6-1 away to Raven ‘B’.

Full Results:Game 22:- Glasscutters ‘B’ 3 Mount Pleasant 4, Rose and Crown ‘B’ 1 Old Liberal Club 6, Queens Head 5 Raven ‘A’ 2, Gate Hangs Well ‘B’ 6 Gate Hangs Well ‘A’ 1, Raven ‘B’ 1 Princess 6, Five Ways 5 Rose and Crown ‘A’ 2, Crestwood 5 Fox Inn (Lye) 2, Netherton Conservative Club ‘A’ 5 Glasscutters ‘A’ 2, Bird in Hand 3 Netherton Conservative Club ‘B’ 4, Seven Stars had a bye.

---------------------------------

The Sedgley and Gornal Tuesday night League have completed their fixtures and champions of the league are Netherton Sports and Social who ended their campaign in style by handing their visitors Seven Stars a 9-0 whitewash to see them end the season with 42 points, four more than runners-up Gornal British Legion who had a 6-3 home win over New Inn in the final game.

Full Results:Game 26:- Netherton Sports and Social Club 9 Seven Stars 0, Red Cow 0 Britannia 9, Meadow Lark 1 Old Bulls Head 8, Jolly Crispin 3 Baggeridge 6, Gornal British Legion 6 New Inn 3, White Horse 4 Gornal Labour Club 5, The Cabin had a bye.

---------------------------------

The Black Country Men’s Super League is up to game three and of the starting line-up of thirteen teams only two are able to boast a 100% win record. Leaders Quarry Bank Liberal Club ‘B’ are one and they made it three straight wins with a 4-1 home win over New Inn to take their points tally to twelve, the same number as second placed Townsend ‘A’ who for the first time this season lost as they went down 3-2 at Allen’s Bar. The other undefeated team is third in the league Allen’s Bar whose win over Townsend ‘A’ put them on eleven points, one fewer than the two teams above them.

Full Results:Game 3:- Townsend Social 4 Allen’s Bar ‘B’ 1, Dudley Ex Serviceman’s Club 4 Halesowen Cricket Club 1, Allen’s Bar 3 Townsend ‘A’ 2, Blackheath Liberal Club 5 Pensnett Liberal Club ‘B 0, Quarry Bank Liberal LCub 4 Northfield Darts Club 1, Quarry Bank Liberal Club ‘B’ 4 New Inn 1.

---------------------------------

There were mixed results for Dan Nicholls leader of the Amblecote RBL Premier League in week 26 as he took on the Smith’s, first winning 5-2 against Cayden Smith and then losing 4-3 to Gavin Smith. Nevertheless Nicholls remains in pole position with 249 points from 45 games and has a lead of 15 over his nearest rival Jamie Barrowman who after losing 5-2 to both Andy Vellender and Tom Bissell has now played one game more than Nicholls.

Full Results:Week 26:- Ian Townsend 7 Jayden Harper 0, Josh Hodgkins 4 Wozza Pritchard 3, Andy Vellender 5 Jamie Barrowman 2, Tom Bissell 5  Ryan Green 2, John Green 7 Jake Robinson 0, Chris Williams 5 Matt Davies 2, Carl Hipkiss 4 Jake Shipley 3, Craig Lowin 4 Martyn Harper 3, John Green 6 Chris Williams 1, Andy Vellender 6 Shane Passey 1, Joe Poole 6 Wozza Pritchard 1, Tom Bissell 7 Jake Robinson 0, Josh Hodgkins 5 Jayden Harper 2, Dan Nicholls 5 Cayden Smith 2, Rob Pierce 5 Martyn Harper 2, Matt Davies 5 Josh Wheeler 2, Jake Shipley 4 Dave Simpson 3, Howard Pritchard 4 Matt Halliday 3, Ryan Green 5 Neil Murphy 2, Steve Gillam 4 Gavin Smith 3, Jack Pritchard 6 Josh Hodgkins 1, Craig Lowin 5 Joe Poole 2, Cayden Smith 6 Carl Hipkiss 1, Tom Bissell 5 Jamie Barrowman 2, Chris Williams 4 Dave Simpson 3, Neil Murphy 4 Howard Pritchard 3, Steve Gillam 4 Matt Halliday 3, Tom Bissell 6 Jack Pritchard 1, Shane Passey 4 Ian Townsend 3, John Green 6 Josh Wheeler 1, Rob Pierce 5 Josh Hodglins 2, Gavin Smith 4 Dan Nicholls 3.

---------------------------------

A 7-1 win over Andy Mullinder has seen Scott Baker increase his points tally in division one of the Gilbert’s Bar Monday Night League to 156 points and although he has played two games more than second in the division Dean Simmons-Fullwood he has a 23 points lead.

Division two leader Kurt Wright played two games winning 6-2 against Malcolm Pugh and 5-3 against Alex Simmons to give him a total of 149 points from 18 games and a lead of 28 plus a game in hand on second in the division Allan Davies who beat Gemma Barrett Jenkins 6-2.

Leader of division three Dave Thackeray is the only player in the three divisions to have won all of his games, he has played and won 19 the latest of which saw him beat Alex Bryant 8-0. Joe Bartolo is second he has played one game more than Thackeray and is some 21 points behind him.

Full Results:Game 23:- Steve Lynch 4 Adam Teasdale 4, Stewart Pryce 4 Ben Johnson 4, Andy Mullinder 1 Scott Baker 7, Clayton Edge 1 Andrew Jervis 7, John Simms 4 Jon Blakemore 4, Adam Teasdale 3 Jamie Webb 5, Ben Johnson 4 Dean Simmons-Fullwood 4, Simon Pritchard 2 Tony Singh 6, Game 21:- Artur Lubkowski 3 Richard Brown 5, Gemma Barrett Jenkins 2 Allan Davies 6, Michael Franks 6 Robert Harris 2, Kurt Wright 6 Malcolm Pugh 2, Alex Simmons 3 Kurt Wright 5, Reece Cook Lucas 2 Keith Hollowood 6, Alex Simmons 8 Jack Rollinson 0, Sandra Beardsmore 1 Dave Akers 7, Anthony Brdaley 3 Joe Bartolo 5, Eddie Gripton 2 Robert Bradley 6, Jenni Seedhouse 0 Gareth Walsh 8, Dave Thackeray 8 Alex Bryant 0, Warren Bower 4 Thomas Hollowood 4, Luren Kempson 2 Sarah Barrett 6.

---------------------------------

Only average separates the top two teams in the singles division of the Wolverhampton Tuesday Night League, Junction ‘B’ making it eight straight wins with a 7-0 home win over Dog and Partridge to give them a ten legs of average lead over second placed Hotshots who won 4-3 at New Gate Inn ‘A’.

Junction ‘B’ also lead the doubles division with an unbeaten eight games, the only team to remain undefeated. They have a two point’s advantage over Hotshots after winning 3-0 against Dog and Partridge and Hotshots losing 3-0 to New Gate Inn ‘A’.

Full Results:Game 8:Singles Division:- Corpus Christii ‘A’ 5 Ring of Bells 2, Gilbert’s Bar ‘B’ 5 Junction ‘C’ 2, Golden Lion 5 New Gate Inn ‘B’ 2, Harrowby Arms 1 Wednesfield Legion 6, Junction ‘A’ 3 Gilbert’s Bar ‘A’ 4, Junction ‘B’ 7 Dog and Partridge 0, New Gate Inn ‘A’ 3 Hotshots 4, Three Crowns 2 Milestone 5, Woodfield 6 Corpus Christi ‘B’ 1, Doubles Division:- Corpus Christii ‘A’ 1 Ring of Bells 2, Gilbert’s Bar ‘B’ 2 Junction ‘C’ 1, Golden Lion 3 New Gate Inn ‘B’ 0, Harrowby Arms 2 Wednesfield Legion 1, Junction ‘A’ 2 Gilbert’s Bar ‘A’ 1, Junction ‘B’ 3 Dog and Partridge 0, New Gate Inn ‘A’ 3 Hotshots 0, Three Crowns 1 Milestone 2, Woodfield 1 Corpus Christi ‘B’ 2.

---------------------------------

 https://alantowedarts.co.uk/

Read more

A LOOK BACK IN TIME - 28.07.2004
Alan Towe

A LOOK BACK IN TIME - 28.07.2004

The South West Birmingham Clubs Summer League have been involved in the play-off of their doubles knockouts. For the men the winners were Andy Beagrie and Chris Bayliss, who in their final encounte...

Read more
Darts World

Darts World Extra 17

Read more