Alan Towe, The Line on Darts, Darts News

A West Midlands Round Up By Alan Towe

What a season Warwickshire’s Nigel Heydon has had in the Premier Division of the BDO Inter County Championships, playing nine and winning nine in what is the toughest league in the world. Not only did Nigel win all of his games he also finished top of the men’s ‘A’ average table.

In addition to his achievement Nigel Heydon capped off a fantastic week by being named in the Five Man England team for the Six Nations event in Holland on the 21-23rd June, the other four players being Scott Mitchell, Daniel Day, Paul Milford and Martin Atkins.Nigel Heydon, Red Dragon Darts

 

 


Warwickshire brought the curtain down on their season in the Premier Division of the BDO Inter County Championships with a home tie against Northamptonshire. It was a game that the home side were expected to win but ended with a 19-17 win for the visitors..

Saturday’s ‘B’ games both finished with a draw, in the ladies 3-3 result Nina Bolt took the match award for her 19.78 average and with the men’s 6-6 scoreline Karl Reynolds was man of the match with a 26.18 average.

Sunday began with a 4-2 defeat for the ladies, Sue Gulliver making it four consecutive award wins and six for the season when she won 3-1 against Jacky White with a 21.80 average. The men’s ‘A’ like the ‘B’ had a 6-6 draw with the man of the moment Nigel Heydon their top player with a superb 31.31 average in his 4-0 success against Martin Biggs.

Warwickshire finished the season emulating last season’s placing of fifth in the table with 173 points three fewer than last season.

Full Results:Premier Division:Warwickshire v Northamptonshire (17-19):Warwickshire names first):Men’s ‘A’:- Ian McFarlane 3 Ricky Evans 4, Steve Giddings 4 Jason Lovell 1, Dean Stewart 1 Joshua Richardson 4, Ian Shaw 4 Andy Tee 1, Jamie Atkins 0 David Walker 4, Noel Grant 4 Mark Stanley 3, Nigel Heydon 4 Martin Biggs 0, Tom Aldridge 4 Ben Goodger 0, Kevin Dowling 3 Daniel Wheatley 4, Antony Allen 3 Tony Littleton 4, Charlie Symons 3 Chris Jones 4, Steve Hine 4 Stephen Tompkins 3, Men’s ‘B’:- James Hykin 4 Simon Almey 1, Simon Fairbrother 1 Liam Fox 4, David Hill 2 Ross Macken 4, Gareth Braham 2 Christian Shipley 4, Adam Paxton 2 Lukey Smith 4, Karl Reynolds 4 Graham Roberts 2, Mark Carter 4 Chuck Scott 3, Mark Strong 0 Duane Small 4, Carl Green 4 Paul Shepherd 2, Tom Martin 4 Shane Prowse 2, Jack Wareing 3 Andrew John Regan 4, Robert Comben 4 Joshua Richardson 0, Women’s ‘A’:- Wendy Adams 3 Rebecca Barrow 2, Caroline Pike 1 Angela Barrow 3, Donna Pinch 2 Jo Johnson 3, Sue Gulliver 3 Jacky White 1, Natalie Gilbert 1 Rebecca Rose 3, Angela Jones 0 Sharon Tompkins 3, Women’s ‘B’:- Marian Conway 0 Suzanne Smith 3, Helen Rigg 1 Faye Mason 3, Nina Bolt 3 Gail Fullthorpe 0, Melanie Jones 0 Debbie Dexter 3, Kat Spanswick 3 Sara Rose 1, Chloe McKivett 3 Sandra Simmonds 0.


West Midlands reign in the top flight of darts has come to an end after two seasons, their final fixture away to Glamorgan saw them earn an 18-18 draw but it was not enough to survive in the Premier Division as their 139 points was ten short of the team just above them Northamptonshire and so together with Cheshire will play in division one next season.

Both of the men’s teams had creditable 7-5 wins with Nick Fullwell (33.33) and Shane Price (26.59) taking the respective ‘A’ and ‘B’ man of the match awards.

There were mixed results for the ladies as the ‘A’ team finished all square at 3-3 with Sarah Roberts (25.47) making it five match award for the season and the ‘B’ team finishing on the wrong side of a 5-1 result with Shellbie Simmons their sole winner, Shellbie taking the team’s award for her 17.65 average.

Full Results:Premier Division:Glamorgan v West Midlands (18-18):\Glamorgan names first):Men’s ‘A’:- Richie Edwards 3 Gavin Baker 4, Clive Langford 3 Shaun Carroll 4, David Rogers 1 Nick Fullwell 4, Leigton Jones 1 Glen McGrandle 4, Cavan Phillips 4 John Morris 2, Wayne Davies 3 Scott Baker 4, Graham Brooks 4 Shane Price 3, Lloyd Browning 2 Matthew Coleman 4, Keirion Carter 2 Owen Maiden 4, Jeff Bass 4 Mark Craddock 3, James Richards 4 Matthew Dicken 0, Dale Hughes 4 Ian Jones 2, Men’s ‘B’:- Ron Morgan 0 Mick Baker 4, Dai Caller 4 Scott Hall 1, Sean Fisher 4 Alex Simmons 0, Daniel Thomas 2 Kevin Bambrick 4, Ralph Barnett 3 Shane Price 4, Tim Jones 3 Matthew Dicken 4, Gareth Partridge 4 Jonathan Platt 3, Hywell Manuel 3 Neil Pointon 4, Dan Thompson 4 Paul Wells 3, Jeff Thomas 4 Mark Watkiss-Allen 2, Dai Powell 3 Gareth Johnston 4, Wayne Davies 2 Trevor Brennon 4, Women’s ‘A’:- Nicky Biddick 0 Sarah Roberts 3, Chris Savvery 3 Gemma Barrett 1, Claire Crocombe 0 Lisa Badger 3, Michelle Jones 0 Kat McLean 3, Rhian O’Sullivan 3 Cheryl Alcock 0, Alannah Waters-Evans 3 Jacqueline Maiden 1, Women’s ‘B’:- Jan Robbins 2 Shellbie Simmons 3, Eve Watson 3 Sophie Singh 2, Donna Thomas 3 Kath Jenkins 1, Joanne Pugh 3 Stella Sims 2, Sandra Quinn 3 Heather Wright 1, Sam Bowen 3 Claire Hobbs 1.


The Shirley Legion Double Top League (formerly Shirley Premier League) have got season thirteen underway with a tremendous 38 players battling it out for the title.

On the first night of the season five players, Jack Barrows, Thomas Bent, Kyle Bevan, Mark Gwalchmai and Adam Stuart amassed a total of seven points from a possible eight to share the top spot.

Colin Geens was in fine form beginning his campaign with a 160 break and an eight darts leg in his 3-1 win over Jordan Ottley.

Full Results:Week 1:- Dave Barrows 2 Jaime Whitton 2, Jack Barrows (140b) 3 Chris Thomas snr 1, Thomas Bent 3 Chris Thomas jnr 1, Kyle Bevan 4 Sean Talbot 0, Kevin Graver 1 Adam Stuart (104f) 3, Steve Harper 2 Ken Hopton 2, Antony Daly 4 Ravi Saggo 0, Tony Daly 3 Ben Quadri 1, Steve Sidwell 3 Jack Sidwell 1, Dave Fisher 0 Jordan Ottley 4, Colin Geens 1 John O’Sullivan (152b,120b) 3, Mark Gwalchmai 3 Brian Lawton (101b) 1, Gary Cleverley 1 John Smyth 3, Steve Heeks 2 Sam Hicks 2, Dave Heighway (120b) 1 Mark Henderson 3, Lee Lattimer 1 Brian Lawton (120b,11 darts game) 3, Lee Holtham 1 Ken Hopton (136b,106b) 3, Ravi Saggo 2 Tony Daly 2, John Smyth (120b) 2 Antony Daly 2, Dave Barrows 0 Jack Barrows (120f) 4, Jack Sidwell 0 Adam Stuart (12 darts game) 4, Chris Thomas jnr 1 Kyle Bevan 3, Chris Thomas snr 0 Thomas Bent (9 darts game,104f,102b) 4, Steve Sidwell 3 Gary Cleverley 1, Jaime Whitton 1 Mark Henderson 3, Sam Hicks 3 Dave Heighway 1, Lee Holtham 0 Steve Heeks (11 darts game) 4, Lee Lattimer 0 Steve Harper 4, Mark Gwalchmai (11 darts game) 4 Sean Talbot 0, John O’Sullivan 1 Kevin Graver 3, Jordan Ottley 1 Colin Geens (160b,8 darts game) 3, Ben Quadri 3 Dave Fisher 1.


As early as the second week in the C’s Double Top Wednesday Night League and only eight of the starting line-up of 32 players have a 100% win record. Of those eight players Mick Noonan is the only one to have played his four games and has won them all 3-0 to top the table with 12 points. Last season’s runner-up Simon Edwards is once again in the number two spot having played and won three games all 3-0.

Mitchell Mann, Wayne Yates and Gordon Clinton have won the three games they have played and there are two wins from two for Dan Stone, Steve Groves and reigning champion Bob Nixon.

Full Results:Week 1:- Pete Kingdon 1 Terry Webster 2, Simon Edwards 3 Gary Groves 0, Steve Beale 3 Melissa Beale 0, Frank Dixon 0 Richard Mills 3, Gavin Davidson 3 Luke Beale 0, Wayne Yates 2 Connor Marshall 1, Tom White 0 Chris Meigh 3, Phil Ashford 3 Dan Cooper 0, Mick Noonan 3 Duane Green 0, Alan Townsend 3 Charlie Kingdon 0, Chris Cooke 3 Neil McCrave 0, Lee Walker 1 Louise Beale 2, Ryan Beale 1 Steve Groves 2, Terry Webster 1 Gordon Clinton 2, Richard Mills 2 Phil Ashford 1, Luke Beale 0 Mick Noonan 3, Connor Marshall 1 Alan Townsend 2, Chris Meigh 0 Chris Cooke 3, Dan Cooper 1 Lee Walker 2, Duane Green 3 Ryan Beale 0, Charlie Kingdon 2 Pete Kingdon 1, Neil McCrave 0 Simon Edwards 3, Louise Beale 0 Steve Beale 3, Steve Groves 2 Richard Meigh 1, Gary Groves 1 Frank Dixon 2, Melissa Beale 2 Gavin Davidson 1, Week 2:- Bob Nixon (180) 2 Tom White 1, Terry Webster 2 Chris Meigh 1, Frank Dixon 1 Phil Ashford 2, Mick Noonan 3 Ryan Beale 0, Pete Kingdon 1 Gordon Clinton (180) 2, Simon Edwards 3 Dan White 0, Gordon Clinton 2 Chris Cooke 1, Dan Cooper 1 Louise Beale 2, Duane Green 0 Wayne Yates 3, Terry Webster 1 Bob Nixon 2, Dan White 2 Gary Groves 1, Steve Beale 2 Gavin Davidson 1, Wayne Yates 2 Charlie Kingdon 1, Richard Meigh 0 Dan Stone (142f) 3, Mitchell Mann 2 Gavin Davidson 1, Lee Walker 2 Steve Beale (180) 1, Connor Marshall 1 Charlie Kingdon 2, Mitchell Mann 3 Neil McCrave 0, Frank Dixon 3 Dan Cooper 0, Luke Beale 0 Duane Green 3, Connor Marshall 1 Mitchell Mann 2, Pete Kingdon 2 Neil McCrave 1, Gary Groves (180) 2 Richard Mills 1, Melissa Beale 2 Luke Beale 1, Richard Meigh 0 Alan Townsend 3, Tom White 2 Chris Cooke (180) 1, Richard Mills 3 Lee Walker 0, Mick Noonan 3 Richard Meigh 0, Dan Stone 3 Alan Townsend 0.


With one more game to play East Birmingham Allotment Holders Association have won the Small Heath League title, an 8-1 win at Wagon and Horses took their points tally to 44 from 23 games giving them a two point’s advantage over second placed Heartlands Club whose 6-3 win away to Sheldon Marlborough Flights was their final game of the season.

With eight points, a lead of four and just one more game to play the Shadow League title has gone to Emerald Club.

Full Results:Week 27:- Wagon and Horses 1 (A.Cheshire 125, M.Looby 3×100) East Birmingham Allotment Holders Association 8 (N.Davis 2×100, N.Parsonage 100,100b, C.Wyatt 100, L.Robinson 100, T.White 100,100b), Cob’s Bar 5 (J.Kenny 100b, A.Lattimer 100,102b,140, M.Atkins 100, M.Cunningham 112b) Emerald Club 4 (A.Fisher 112b), Sheldon Marlborough Flights 3 (S.McCarthy 120b, Julie McGuigan 116, R.McGuigan 100, D.Shellis 114) Heartlands Club 6 (I.Jones 140, Jim Frost 100, John Frost 100, S.McCormack 140, S.Cain 100, G.McCormack 121, C.Austin 100,100b, M.Cain 121).


Just three fixtures were played in the Camp Hill League this week and all three of them finished with a 6-1 scoreline. League leaders Sheldon Marlborough Flights accounted for bottom of the table North Star while second in the table White Swan Nomads won at Wagon and Horses to put them on the same 16 points as the leaders but from having played one game more.

Third in the table Tyseley WMC kept within two points of the two teams above them with their win at Sedgemere Devil’s Club.

Full Results:Week 11:- Wagon and Horses 1 White Swan Nomads 6, Sheldon Marlborough Flights 6 North Star 1, Sedgemere Devil’s Club 1 Tyseley WMC 6.


Only the one result from division one of the South Birmingham League which saw league leaders C’s Top Guns win 5-4 against their nearest rivals Coleshill Social and open up a two points lead with two games in hand.

In the second division, top team The Dog beat third in the table Toby Jug 6-3, both Toby Jug and C’s Hot Shots are four points adrift of The Dog but both have two games in hand.

An 18-9 win over local rivals C’s Arrows has seen C’s Hot Shots take over pole position in the division two Mini League, they have a huge fourteen points lead on second placed C’s Flights.

Full Results:Game 10:Division One:- C’s Top Guns 5 (S.Kingdon 2x112b, R.Mills 108b,128f, D.Clinton 110b,100, S.Edwards 122,105f,180, J.Jennings 2×140,120b) Coleshill Social 4 (G.Jones 100,140, P.Bryant 140, S.Sweetman 100, C.Cooke 2×100, D.Holt 102), Division Two:- The Dog 6 (G.Taylor 120,2×100,100b,101, M.Clayton 100, S O’Brien 2×120) Toby Jug 3 (B.Blair 114, D.Revitt 100), The Trident 3 (P.Millerchip 112, L.Vann 136b) C’s Flights 6 (C.Meigh 107b, J.Pitts 2×100,100b, M.Beale 100, R.Beale 140, S.Beale 100), Mini League:Division Two:- C’s Arrows 9 legs (G.Davidson 2×100, K.Geary 140, D.Stone 121,112b) C’s Hot Shots 18 legs (D.White 100, C.Kingdon 100, L.Walker 2x112b, J.Masfield 120b,10 darts game).


The Bears and Dunky’s Boys took their undefeated run in the Shirley and District Monday Night League to five games when Bears won 7-2 at home to Legion Flights, who drop from fourth to seventh in the table and Dunky’s won 6-3 away to The Lodge, who drop two places to fourth, Bears head the table with a slightly better average than Dunky’s.

The Wharf move up into third place after they handed their hosts The Bluebell a 9-0 whitewash to keep them within two points of the leading duo.

Full Results:Week 5:- The Lions (Steve Sidwell 116f) 8 Cider House (Luke Sahota 180) 1, Casey Joe’s Bears 7 Legion Flights (Gary Cleverley 180,14 darts game) 2, Saracens Jesters 7 Shirley Spartac 2, Sharmans Cross 2 The Highwood (Paul Stephens 180, Andy Foulkes 138f,15 darts game) 7, HSDT 4 Legion Royals 5, The Lodge 3 Dunkys Boys (Pete Yardley 180, John Sidwell 180,140f) 6, The Bluebell 0 The Wharf (Steve Veitch 156b) 9, Saracens Misfits 2 The Short Shafts (Pete Silver 180) 7, Plume of Feathers had a bye.


With an 8-1 win at The Swan, Brickmakers Arms require just one more win to see them complete the 42 games season in the Stourbridge and District Monday Night League undefeated which would be a superb achievement. With a perfect score of 82 points Brickmakers have already won the title but the runners-up spot is still up for grabs and will go to the wire as Ten Arches ‘A’ and Ten Arches ‘B’ are locked together on 74 points with one to play, the ‘A’ side well ahead on average but still need to win to secure second place.

Full Results:Game 41:- Church Tavern 5 Hare and Hounds ‘B’ 4, Crestwoood 4 Old Cat (Wordsley) 5, Kingswinford Conservative Club ‘B’ 1 Britannia 8, Garibaldi 2 Ten Arches ‘A’ 7, Bird (Wordsley) 6 Fox Inn (Lye) 3, British Oak 3 Hop House 6, Gate Hangs Well 5 Bird (Stourbridge) 4, Ten Arches ‘B’ 6 Stourbridge RBL 3, Ashwood 4 Kingswinford Conservative Club ‘A’ 5, Swan 1 Brickmakers Arms 8, Hare and Hounds ‘A’ 4 Glasscutters 5.


A bye for Dudley Ex Serviceman’s Club in the Silver End Sunday Morning League has seen them lose pole position as Woodside ‘A’s 5-3 home win over Kings Head ‘A’ has taken them into the number one position with 24 points from nine games, the Ex Serviceman’s Club drop to second place, two points short of the leaders with a game in hand.

A 7-1 win for third in the table Dudley Sports over The Bell gives them the same 22 points as the Ex Serviceman’s Club but from one game more.

Full Results:Game 9:- Woodside ‘A’ 5 Kings Head ‘A’ 3, Three Crowns 2 Brickmakers Arms ‘A’ 6, Dudley Sports 7 Bell 1, New Talbot 6 High Acres 2, Brickmakers Arms ‘B’ 5 Woodside ‘B’ 3, Glasscutters ‘B’ 4 Old Star 4, Kings Head ‘B’ 0 High Oak 8, Dudley Ex Serviceman’s Club and Glasscutters ‘A’ had a bye.


Game eleven in the Netherton Thursday Night League saw leaders Dudley Ex Serviceman’s Club lose for the first time this season. Playing at home against second in the table Riddins Tavern the Serviceman’s Club went down 5-4 but despite the defeat hang on to pole position with 30 points, three more than their victors.

Third in the league Bulls Head had a 6-3 win away to Netherton Conservative Club leaving them three wins off the top with two games in hand.

Full Results:Game 11:- Dudley Ex Serviceman’s Club 4 Riddins Tavern 5, Netherton Conservative Club 3 Bulls Head 6, Saracens Head 2 White Horse 7, Townsend Social Club 5 Fairfield 4.


With one game to go to the halfway stage in the Rowley Monday Night League The Bell have played 14 and won 14 after adding a 7-2 home win over Tividale FC to their account. The win keeps Bell four points to the good on second in the league George who won 6-3 against Ivy Bush, third placed Cradley Sports and Social trail George on average only following their 7-2 success away to Spring Meadow.

Full Results:Game 14:- Cottage 6 Fairfield 3 (Mark Jones 160b), Hare and Hounds 5 Windmills End 4, Spring Meadow 2 (Simon Edmonds 8 darts game) Cradley Sports and Social 7, Ex Serviceman’s ‘B’ 2 Ex Serviceman’s ‘A’ 7, Bell 7 Tividale FC 2, Bulls Head 4 Wonder 5, Loyal Lodge 3 (S.Hadley 180) Three Diamonds 6, George 6 Ivy Bush 3.


The Stourbridge and District Wednesday Night League played off the quarter finals of their League and Shadow Cups. Making their way to the last four in the League Cup were Wombourne Cricket Club, Ashwood ‘B, Gate Hangs Well and Glasscutters while Brickmakers Arms ‘A’, Bell ‘B’, Netherton Cricket Club and Ashwood ‘A’ made the semi-finals of the Shadow Cup.

Full Results:League Cup:Quarter Finals:- Wilson Hall 2 Wombourne Cricket Club 5, Ten Arches ‘A’ 1 Ashwood ‘B’ 6, Gate Hangs Weel 5 Bell ‘A’ 2, Holly bush ‘B’ 2 Glasscutters 5, Shadow Cup:Quarter Finals:- Gigmill 1 Brickmakers Arms ‘A’ 6, Holly Bush ‘A’ 2 Bell ‘B’ 5, Netherton Cricket Club 5 Ten Arches ‘B’ 2, Ashwood ‘A’ 6 High Acres 1, Late Result:Week 32:- Gigmill 7 Brickmakers Arms ‘B 0, Game 33:-  Wilson Hall 6 Ten Arches ‘A’ 1, Gate Hangs Well 4 Wombourne Cricket Club 3, Holly Bush ‘B’ 0 Ashwood ‘A’ 7, Netherton Cricket Club 5 Gigmill 2, Brickmakers Arms ‘B’ 2 Holly Bush ‘A’ 5, Ten Arches ‘B’ 2 Bell ‘A’ 5, Bell ‘B’ 3 Brickmakers Arms ‘A’ 4, King Arthur 5 High Acres 2, Fox Inn (Lye) 4 Glasscutters 3, Swan and Ashwood ‘B’ had a bye.


As the midway point of the Cradley Tuesday Night League is just one game away leaders Brickmakers Arms ‘A’ had a narrow 5-4 victory away to bottom of the table Gate Hangs Well while second placed Netherton Sports and Social ‘A’ kept within one win of the top team with their more convincing 8-1 win over Dudley Labour Club.

Full Results:Game 10:- Brickmakers Arms ‘B’ 4 Bulls Head 5, Gate Hangs Well 4 (Mark Archer 180, Jess Archer 130f, Mark Archer / Wayne Humphries 15 darts game) Brickmakers Arms ‘A’ 5 (Nick Fullwell 180), Plough 9 Malt Shovel 0, Netherton Sports and Social ‘A’ 8 Dudley Labour Club 1, Riddins Tavern 2 Netherton Sports and Social ‘B’ 7, Roost 4 Wheatsheaf 5.


The Hilltop Friendly Tuesday Night League staged round two of their Sidesteps Cup in which The Vine and Dewdrop ‘A’ had 5-2 wins over respective opponents Dewdrop ‘B’ and Hayes Social. Island Inn had a closer 4-3 success against Court House while the biggest winners of the round were Waggon and Horses who won 6-1 at Sportsman.

Full Results:Sidesteps UK Cup:Round Two:- Dewdrop ‘B’ 2 The Vine 5, Court House 3 Island Inn 4, Sportsman 1 Waggon and Horses 6, Dewdrop ‘A’ 5 Hayes Social 2.


The Sheldon and District Winter League played off the finals of their Divisional Cups and winners of the division one cup were Dunky’s Boys who had a decisive 8-1 result against Mackadown Social.

The division two title went to Holy Souls who had a close 5-4 verdict over Sheldon Marlborough Ridgebacks.

Full Results:Divisional Cup:Final:- Mackadown Social 1 Dunky’s Boys 8, Division One Cup:Final:- Yardley Ex 7 Crown Forget-Me-Not 2, Division Two Cup:Final:- Sheldon Marlborough Ridgebacks 4 Holy Souls 5.


The Brierley Hill Monday Night League played off round one of their League Cup in which Swan won 6-3 against Delph Bell and Rose and Crown beat Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 5-4.

Full Results:League Cup:Round One:- Rose and Crown 5 Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 4, Swan 6 Delph Bell 3.


Golden Hind continue to impress in the early stages of the Sutton and District Summer League adding an 8-1 win at Oscott Social to their tally to keep them top of the division one table with an unbeaten six points from their opening three games. Second placed The Boat are the only other team in the division with a 100% win record but have only played two games, the latest of which saw them win 7-2 against Boldmere Tap.

In division two four of the seven teams Bishop Vesey, Walmley Darts Club, Boot Inn and Old Oscott Arrows have won all of their games so far, Bishop Vesey top the division having played three games while the other three teams have only played two.

Just one leg of average separates the top two teams in division three Digby Chuckers topping the table with Castle Vale Residents second after both teams won 6-3 in turn against St Thomas Arrows and Rosey’s Chaps.

Full Results:Game 3:Division One:- Oscott Social 1 Golden Hind 8, Pint Pot Flights 5 Erdington Arrows 4, The Boat 7 Boldmere Tap 2, Boldmere St Mikes had a bye, Division Two:- Bishop Vesey 7 Red Lion 2, The Boot 6 Oscott Sports 3, Old Oscott Arrows 6 Drakes Drum 3, Walmley Darts Club had a bye, Division Three:- Rosey’s Chaps 3 Castle Vale Residents 6, Sutton Sports 1 Rosey Mac’s 8, St Thomas Arrows 3 Digby Chuckers 6.


Bombay Bob’s Boys march on in the Pip Club League, their 9-0 thrashing of the Gate (Amington) keeping them one point ahead, with a game in hand on second in the Main League table Belgrave Sports and Social Club who were not far behind with their 8-1 win over Sports Bar ‘180’.

In the Seeded Division One table Bombay are top with 20 points with Belgrave Sports and Social second on 17, both teams having played 10 games. Globe (Wilnecote) top Division Two their 16 points two more than second placed Pip Club.

Full Results:Game 21:- Pip Club 3 Old Liberal House 6, Birchmoor Club 6 Wigginton Arms 3 (Rosie O’Connor 103), Dolphin 7 Kettlebrook Club 2, Belgrave Sports and Social Club 8 (Mark Jones 180,14 darts game) Sports Bar ‘180’ 1, Globe (Wilnecote) 5 Belgrave Club 4, Gate (Amington) 0 Bombay Bob’s Boys 9 (Mark Martin 180,14 darts game, Mark Tomlinson 180, Steve Rowe 112f), Progressive Club 3 Dolphin Wanderers 6 (Leighton Massey 2×100), Glascote Club had a bye.


The Brierley Hill Friday Night League were engaged in round one of their League Cup in which Dudley Sports had an emphatic 6-1 win over Gornal British Legion and in the local derby Netherton Cricket Club ‘A’ won 4-3 against their ‘B’ side.

Full Results:League Cup:Round One:- Netherton Cricket Club ‘A’ 4 Netherton Cricket Club ‘B’ 3, Dudley Sports 6 Gornal British Legion 1.


A 6-1 win over bottom of the table Pilot keeps Cleveland Arms top of the Tettenhall Wednesday Night League, but only on average from Hurst Hill who have played one game fewer than Cleveland and are the only team in the league to have won all of their games the latest one being a 5-2 victory over fourth in the league ECC ‘A’.

Full Results:Game 10:- Bull 6 Swan, Compton 1, Cleveland Arms 6 Pilot 1, Dog and Partridge 4 Brewood British Legion 3, ECC ‘B’ 3 Whitmore Reans WMC 4, Hurst Hill 5 ECC ‘A’ 2, Royal, Albrighton 3 Moreton 4, McGhees had a bye.


Champions of the West Midlands Men’s Super League Allen’s Sports Bar ‘A’ had a 5-0 win over King Arthur to make it 32 wins from 33 games with just one more to play. With 203 points Allen’s ‘A’ team have a massive 25  points lead over Yeltz Bar in second place, Yeltz winning 3-2 against third in the table Woodside Inn which effectively gives them the runners-up place with their opponents going to finish third.

Full Results:Game 33:- Staffordshire Knot 1 Horse and Jockey 4, King Arthur 0 Allen’s Sports Bar ‘A’ 5 (A.Richardson 0 A.Edgar 4, T.Brennan 2 D.Nicholls 4, L.Hackett 1 A.Jacques 4, L.Bowen 1 N.Fullwell 4, J.Brennan 2 L.Law 4), The Victoria 2 Allen’s Sports Bar ‘C’ 3 (M.Cadman 1 S.Jones 4, A.Hateley 2 T.Edwards 4, J.Blakemore 4 D.Oakes 2, B.Hollowood 4 M.Coleman 1, P.Smith 0 P.Harrison 4), Cabin 5 Hill and Cakemore (walkover), The Crown 3 Bridgtown 2 (G.Johnston 3 L.Hodgkiss 4, M.Greenwood 4 A.Simmons 1, K.Harrison 4 P.Wyse 3, S.Hill 4 D.Coyle 3, C.Newton 1 N.Pointon 4), Allen’s Sports Bar ‘B’ 5 Cradley Sports and Social 0 (walkover), Allen’s Sports Bar ‘D’ 3 Landywood 2 (O.Maiden 4 G.McGrandle 2, L.Marson 0 M.Dennant 4, D.Stewart 0 S.Guest 4, M.Baker 4 R.Macdougall 0, J.Mycock 4-0 (walkover), Woodside Inn 2 Yeltz Bar 3 (L.Kelly 0 J.Lowe 4, M.Moore 4 S.Gillam 1, J.Rollinson 4 I.Townsend 2, J.Ward 3 D.Redding 4, M.Rollinson 3 P.Wells 4), Gilberts Bar 4 Gunners Club 1 (M.Angell 4 C.Cook 0, C.Hill 4 G.Walsh 2, S.Parkes 1 S.Clark 4, R.Cook-Lucas 4 S.Pryce 2, G.Rollinson 4 L.Baker 2).


Nothing but average separates the top two teams in the Singles Division of the Wolverhampton Tuesday Night League, after leaders Riley’s ‘C’ had a bye and Railway caught up with them on 16 points with their 4-3 win over Gilberts Bar.

Three teams are on 14 points at the top of the Doubles Division Bull, Railway and Riley’s ‘C’ with the latter two having two games in hand on the Bull.

Full Results:Game 10:Singles Division:- Dog and Partridge 3 Wednesfield Conservative Club 4, Mount Tavern 4 Jones Road 3, Railway 4 Gilberts Bar 3, Village Inn 6 Penn Bowling 1, Wednesfield Legion 4 Bull 3, Yale Club 5 Riley’s ‘A’ 2, Doubles Division:- Dog and Partridge 1 Wednesfield Conservative Club 2, Mount Tavern 3 Jones Road 0, Railway 3 Gilberts Bar 0, Village Inn 1 Penn Bowling 2, Wednesfield Legion 0 Bull 3, Yale Club 0 Riley’s ‘A’ 3.


By Alan Towe
Website: www.alantowedarts.co.uk