Alan Towe, The Line on Darts, Darts News

Darts News – From Around the West Midlands By Alan Towe

The number six was very significant in the Four Oaks and District Winter League as it was not only game number six but T.Colley of division one’s Erdington Arrows recorded a fantastic perfect six darts game of 301 when he broke with 160 and checked out on 141 in his team’s 5-4 win over Old Oscott Arrows. Leaders of the division Boldmere St Mike’s chalked up a vital 6-3 away win over third in the table Golden Hind to take their unbeaten run to six games and give them a lead of two points over second in the division The Boat who handed out a 9-0 whitewash to their visitors Pint Pot Flights who drop from fourth in the table to sixth. There was a first win of the season for Walmley CSC Arrows, a 7-2 success against Bishop Vesey who are now bottom of the division.

In the second division Red Lion kept their unbeaten run going with a 6-3 win at Oscott Sports to keep them two points to the good on their nearest rivals Walmley CSC Flights who needed the final game to win 5-4 at The Digby.

A 9-0 win for Oscott Social Club over bottom of division three The Black Signets gives them an undefeated twelve points and also a slight lead on average over second placed Rosey Mac’s Leopard who were 5-4 winners in their home tie with Boldmere Tap, next week is crunch week when the two top teams play each other.

L.Cooksey (The Digby), S.Pritchett (Rosey Mac’s Leopard) and I.Lloyd (Oscott Social Club) all hit a maximum.

Full Results:Game 6:Division One:- The Boat 9 (C.O’Neil 114b, N.Clarke 100b,100, K.Deeley 100, W.Mynard 122,2×100,140, M.Partridge 100,139, S.Harvey 3×100,140, D.Mortiboys 100) Pint Pot Flights 0 (N.Robbins 123,2×100,140, M.Bagnall 4×100,140, M.O’Driscoll 129,2×100, P.Robbins 100, P.Smith 121, J.Moon 100), Golden Hind 3 (G.Kimberley 100b,140, Andy Kimberley 117b,125,120b,100, W.Naylor 152b,132f, D.Pickering 120, A.Stainfield 119b,125,140,2×100) Boldmere St Mikes 6 (C.Millward jnr 100, C.Millward snr 100,104f, M.McFall 117,100,140, M.Wild 4×100,2×140, R.Johnson 2×100, B.Linnecor 121,123, R.Hawker 100b,100), Walmley CSC Arrows 7 (D.Willetts 134, K.Green 160b,140, P.Moran 140, A.Cooksey 140,3×100) Bishop Vesey 2 (N.Smallwood 120b,2×100, A.Jones 2×100, N.Sammons 100, J.Cronin 2×122), Erdington Arrows 5 (K.Smith 2x100b,140,122,101b,2×100, D.Rawlings 100,140,121, T.Colley 160b,141f,100,6 darts game, C.Hill 109f, R.Bazeley 112b, M.Edwards 101b,123) Old Oscott Arrows 4 (M.Page 100, D.Parsons 140, E.Atkins 120b,100, M.Maher 2×100, A.Lea 119, L.Jones 140), Division Two:- Rosey Mac’s 3 (E.Groves 100, S.Spink 100,121, G.Holloway 100, J.Cox 100, S.Wright 105b,125) Drakes Drum 6 (R.Hasluck 100,120b,122,131,100b, J.Clarke 2×100, K.Brown 121,140), St Thomas Arrows 7 (G.Stait 2×100,140,120b,125, D.Wakelam 100, R.Nelson 140,118,100, M.Avery 105b, G.Lynch 100) Rosey’s Chaps 2 (G.Averill 100,116f, M.Hemmings 114), The Digby 4 (L.Cooksey 123,180, P.Linehan 100, A.Linehan 100b,100,140, D.Forster 100) Walmley CSC Flights 5 (R.Kavanagh 125,100, J.Kavanagh 140,100, G.Gaughan 2×100, M.Kavanagh 103, R.Smith 100), Oscott Sports 3 (J.Tolley 100, S.Johnson 108,100, C.Hawkley 110, M.Bowles 104f,140, N.Hawkley 100) Red Lion 6 (I.Matthews 100, T.Vickers 140, B.Hughes 101b,2×100, M.Corfield 100,140), Division Three:- Rosey Mac’s Leopard 5 (K.Shorthouse 2×140,2×100, B.Liggins 100f, L.Shorthouse 125,2×100, S.Pritchett 140,105,180,100,126f) Boldmere Tap 4 (S.Alexander 116,2×100, A.Humphriss 100, P.Bromley 134,2×100, J.O’Connor 112, R.Davies 100, N.Garbett 121,100,122), The Towers 7 (P.Stride 116b, G.Stevenson 100, J.Lowe 100, D.Mackay 2×100, D.Stride 100, D.Munge 120b, M.Jassi 100) Sutton Sports 2 (G.Hinett 116b,110, D.Clarke 100, C.Clarke 111b, R.Snelson 100), Deers Leap 6 (Tom Ross 3×100, T.Pedley 101b, T.Kelly 100, A.Kimberley 100,114, M.Brogan 140, S.Kelly 100b, J.Sabin 120b) Castle Vale Residents 3 (L.Vann 102b,100, C.Hough 100,125, T.Hines 100), Oscott Social Club 9 (P.Graham 121, R.Graham 100b, D.Shannon 116b,125, G.Bushell 100, I.Lloyd 180) The Black Signets 0 (C.Kerr 122, A.Marrs 145, T.Nicholls 100).


In the Kings Norton League Avenue C.Fox made it fifteen wins in as many games when they recorded an important 5-2 home win over Rubery RBL who drop from third to fifth in the table. Second placed E57 lost ground and fell six points behind the leaders when they went down 4-3 at home to Bournbrook who move up one place to third now on the same 24 points as their opponents, E57 and Bournbrook have played one game more than Avenue C.Fox.

Cock Inn’s 6- win at Coppice takes them up into fourth place on 22 points, two short of the two teams just above them but with a game in hand a win would see them take over the number two spot.

There was a first win in sixteen games for bottom of the league Kings Heath when they won 4-3 at home against Grant Arms who are five places above them and some twelve points better off.

Full Results:Game 16:- Kings Heath 4 (D.Parish 100,121, A.Homer 100, M.Marshall 100b, N.Pearce 100) Grant Arms 3 (P.Smith 100,122b, M.Ellis 100), Coppice 1 (G.Twist 2x100b,134, C.Heath 120b, R.Mooney 117) Cock Inn 6 (P.Hughes 2x120b,2×100, L.Fox 112b,139, Joe Fox 140,10 darts game, M.Naylor 140, K.Vaughan 100,100b), Thurlestone 5 (J.Steward 100, R.Waldron 100, D.Garfield 100,140,161f,9 darts game, J.Downer 2×121) Kings Norton Ex Serviceman’s Club 2 (T.Shaw 100, M.Bloomer 100), Avenue C’Fox 5 (D.Marsh 134,140, C.Whitehouse 140,180, V.Gould 100,100b,120b, R.Mann 100, T.Hamilton 121, G.Dews 100, S.Pasetti 100) Rubery RBL 2 (R.Higgins 100b, B.Heath 2×100, J.O’Neill 100,120b,101f, I.Medlicott 140, J.Ford 2×125), Dingle 3 (G.Bailles 125, B.Crumpton 100, A.Bailles 100,114, A.Faulkner 100, A.Chatterton 140) Weoley Hill 4 (R.Broadhurst 112b,146b, L.Allen 112b, M.Lloyd 100, H.Taylor 100), E57 3 (D.Logan 115,120b,100, T.Roberts 100,160, S.Nolan 100,108b, M.Ellis 111,140, A.Mutch 100,121) Bournbrook 4 (T.Cullen 100, T.Jeffs 120b,138, D.Collins 100,140, S.Riddick 100,100b, C.Ryan 100b,103, M.Heath 116).


Emerald Club kept their title hopes on track in the Camp Hill Marston’s League when they beat Roost Rebels 6-1 to keep them two points ahead of second in the table White Swan Nomads who won 5-2 against bottom team Peaky Blinder. Although the Nomads are two points off the top they do have a game in hand in which a big win would see them move up into pole position.

There were 4-3 wins for third and fourth placed Tyseley WMC and New Inn who in turn accounted for Wagon and Horses and Sedgemere Devil’s Club.

Full Results:Game 9:- New Inn 4 Sedgemere Devil’s Club 3, Sheldon Marlborough Flights 5  Marlborough Star 2, Tyseley WMC 4 Wagon and Horses 3 (Jim Sayer 154f), White Swan Nomads 5 Peaky Blinder 2, Emerald Club 6 Roost Rebels 1.


The South Birmingham League have got their new season underway and the early pacesetters are Centurion who won 8-1 at C’s Bullets. Second in the table Banbury Arrows had a 6-3 home win over Smithswood while third placed C’s Top Guns got the better of C’s Hot Shots with a close 5-4 result.

In the Mini League Coleshill Social won 18-9 at C’s Flights.

Full Results:Week 1:- Banbury Arrows 6 (I.Beattie 100, S.Wilde 121, A.Cooksey 2×140, J.Moss 130,100) Smithswood 3 (P.Millerchip 100b, L.Buttle 100, R.Barritt 3×100, J.Buttle 120b,2x100b,140, L.Vann 100), C’s Bullets 1 (R.McCarthy 100, O.Grove 132, S.Guiden 100) Centurion 8 (N.Jackson 2×100,118, D.Cooper 100, P.Shipley 3×100,140, A.Hoey 2×100,112, M.Phillips 140), C’s Top Guns 5 (R.Mills 2×100,108b, S.Edwards 116b,119f, L.Barberan 107b,100, S.Kingdon 135,100) C’s Hot Shots 4 (D.White 120,100, W.Cooper 135,123, D.Stone 120b, C.Marshall 100, C.Kingdon 118,100, J.Masefield 100), Mini League:- C’s Flights 9 legs (D.Green 4×100,121, C.Meigh 125, R.Beale 3×100, L.Beale 136, M.Beale 101, K.Moore 140) Coleshill Social 18 legs (G.Jones 2×140,125,129,135,2×100,101, S.Sweetman 6×100, N.McCrave 2×140, P.Bryant 3×100,140,180, P.Williams 100, D.Holt 119, B.Jones 138,125,105).


The Small Heath League had the semi-finals of their League Cup on the fixture card which produced big wins for the league’s top two teams as current league leaders Heartlands Club handed their hosts Sheldon Marlborough Flights a 9-0 whitewash and second in the league table East Birmingham Allotment Holders Association won 7-2 at Cob’s Bar to set up what should be a mouth-watering final between the league’s top two sides.

Full Results:League Cup:Semi-Finals:- Sheldon Marlborough Flights 0 (M.Shellis 105b, R.McGuigan 111, Julie McGuigan 125) Heartlands Club 9 (B.Lysaght 100b, D.Bond 100, I.Jones 158f, John Frost 120b,130,100, G.McCormack 120b, S.Cain 100), Cob’s Bar 2 (R.Pikey 100, A.Lattimer 140,100, M.Turner 100, D.Shakespeare 123) East Birmingham Allotment Holders Association 7 (N.Parsonage 123,112f, C.Wyatt 2×100,120b,100b, 140, L.Robinson 119,100, L.Wyatt 100,117f, M.Cooper 100,129, P.Webster 100).


There were impressive wins for the top two teams in the Shirley and District Monday Night League as leaders Highwood, with a 180 from D.Rycroft won 8-1 against fourth in the table Lodge and second placed Dunky’s Boys went one better with a 9-0 success over The Short Shafts to keep them within four points of Highwood with two games in hand. Third placed Lion, also have two games in hand on Highwood but fell eight points off the top as they lost their home tie with fifth in the league Wharf 5-4.

There was a 180 for L.Sahota (Cider House) in his team’s 6-3 win over Sharmans Cross.

Full Results:Game 28:- The Lion 4 Wharf 5 (J.Smyth 100b), Dunky’s Boys 9 The Short Shafts 0, Legion Royals 3 Saracens Misfits 6 (G.Dawes 119f, S.Talbot 17 darts game, J.Barrows 18 darts game), Highwood 8 (D.Rycroft 180,18 darts game, A.Foulkes 14 & 17 darts games, P.Stephens 100b) Lodge 1, Shirley Spartac 1 HSDT 8, Cider House 6 (L.Sahota 180) Sharmans Cross 3, Bears 6 Saracens Jesters 3, Legion Flights had a bye.


There were five 8-1 wins in the top nine teams and five 8-1 defeats in the bottom seven of the Stourbridge and District Monday Night League in game eighteen. The winners were leaders Brickmakers Arms, Ten Arches (third), Bird (Wordsley, fourth), Stourbridge RBL (fifth) and British Oak (ninth) who in turn defeated Rose and Crown, Bird (Stourbridge), Church Tavern, Kingswinford Conservative Club and Gigmill, Church Tavern being the only losing team not in the bottom half of the table. The other 8-1 losers in the bottom places were Hare and Hounds who lost at home against Lion (Stourbridge).

Full Results:Game 18:- Bird (Stourbridge) 1 Ten Arches 8, Stourbridge RBL 9 Kingswinford Conservative Club 1, Swan 2 Glasscutters 7, Hare and Hounds 1 Lion (Stourbridge) 8, Bird (Wordsley) 8 Church Tavern 1, Rose and Crown 1 Brickmakers Arms 8 (A.Floyd 8 darts game), Gigmill 1 British Oak 8, Hop House 6 Fox Inn (Lye, J.Ward 160b,9 darts game), Gate Hangs Well 3 Britannia 6.


Bulls Head are runners-up in the Netherton Thursday Night League and were favourites to win the League Cup final in which they squared up to Townsend Social Club who finished the season in fourth place a huge 21 points short of their opponents who still have one outstanding league fixture to play. However despite the difference in position and points the 5-2 result went to Townsend Social Club.

Full Results:League Cup:Final:- Townsend Social Club 5 Bulls Head 2.


The Rowley Monday Night League staged the finals of their Bill Bishop and Challenge Cups. The Bill Bishop Cup final brought together the league’s top two teams, champions The Bell and runners-up The George and that’s how the final finished with Bell the winners and George once again the bridesmaids.

The Challenge Cup title went to Three Diamonds who had a final win over Spring Meadow Club.

Full Results:Bill Bishop Cup:Winners:- The Bell, Runners-Up:- The George, Challenge Cup:Winners:- Three Diamonds, Runners-Up:- Spring Meadow Club.


With just one fixture remaining in the Brierley Hill Monday Night League Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ confirmed themselves as champions in style by winning 9-0. Playing at home against Portway the Ex Serviceman’s Club handed out the whitewash to maintain their two points and twenty-one legs of average lead over second placed Roebuck who are now unable catch them despite an invaluable 6-3 win against third in the table High Oak which guaranteed them the runners-up spot.

There was a rare win for next to bottom of the table Limes Club, their 7-2 success against the team just above them Wombourne Pool Bar only their fourth win in 33 games.

Full Results:Week 33:- Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 9 Portway 0, Roebuck 6 High Oak 3, Mount Pleasant 5 Bull and Bladder 4, Lamp Tavern 1 Dudley Sports ‘A’ 8, Delph Bell 5 Fox and Grapes 4, Dudley Sports ‘B’ 2 Swan 7, Limes Club 7 Wombourne Pool Bar 2, Brickmakers Arms 7 Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 2, Rose and Crown 8 King William 1.


The Silver End Sunday Morning League fixtures produced a top of the table clash between leaders Woodside ‘A’ and second placed Dudley Ex Serviceman’s Club. The outcome of the game was a huge 6-2 win for Woodside to give them a total of 61 points from 25 games, the Ex Serviceman’s Club dropping to third place behind Glasscutters ‘B’ with 53 points from 24 games. Glasscutters ‘B’ had a 5-3 home win over next to bottom of the table Woodside ‘B’ leaving them just five points off the top with two games in hand, two games that carry a total of six points.

Full Results:Game 25:- Kings Head ‘B’ 2 Old Star 6, Glasscutters ‘B’ 5 Woodside ‘B’ 3, Brickmakers Arms ‘B’ 7 High Acres 1, New Talbot 1 Bell 7, Dudley Sports 4 Brickmakers Arms ‘A’ 4, Three Crowns 1 Kings Head ‘A’ 7, Woodside ‘A’ 6 Dudley Ex Serviceman’s Club 2, High Oak and Glasscutters ‘A’ had a bye.


Lamp Tavern continue to remain undefeated in the Sedgley and Gornal Tuesday Night League their latest fixture away to third in the table Netherton Cricket Club seeing them win 5-4 to make it eleven straight wins giving them a total of 22 points, two more than their nearest rivals and reigning champions Old Bulls Head who kept their top average going plus their two points advantage over Netherton Cricket Club with a 9-0 win at Jolly Crispin.

Full Results:Game 11:- Gornal Labour Club 6 Five Ways 3, Hilly House 3 Chainyards 6, Netherton Cricket Club 4 Lamp Tavern 5, Red Cow 4 Gornal British Legion 5, New Inns 7 Pensnett Liberal Club 2, Meadow Lark 3 White Lion 6, Jolly Crispin 0 Old Bulls Head 9.


The Hilltop Friendly Tuesday Night League had their Doubles Knockout on the agenda and winning the title with a final win over Tipton Sports representatives Ray Messer and Mark Zambra were Mark Ashton and Scott King from league leaders The Vine.

Full  Results:Doubles Knockout:Final:Winner:- Mark Ashton & Scott King (The Vine), Runners-Up:- Ray Messer & Mark Zambra (Tipton Sports).


The Cradley Tuesday Night League staged their annual Christmas Knockout and winning the event was Steven Tipper (Netherton Sports and Social ‘A’) who beat team-mate Keith Morris in the final, losing semi-finalists were Abdul Galib (Roost) and Mitch Jeffreys also from the Roost.

Full Results:Christmas Knockout:Losing Semi-Finalists:- Abdul Galib (Roost), Mitch Jeffreys (Roost), Runner-Up:- Keith Morris (Netherton Sports and Social Club ‘A’), Winner:- Steven Tipper (Netherton Sports and Social Club ‘A’).


With Wilson Hall losing 5-2 away to Ten Arches ‘B’ in game 10 of the Stourbridge and District Wednesday Night League they have forfeited their number one position and dropped to fourth place on 16 points with their victors moving up one place to third on the same 16 points but from one game more with a better average. Swan ‘A’ had a bye this week and like Wilson Hall have a game in hand on new leaders Ashwood ‘B’ whose 6-1 home win over Fox Inn (Lye) sees them in the number one position on average as all of the top four teams have sixteen points.

Full Results:Game 10:- Swan ‘B’ 3 Ten Arches ‘A’ 4, Ten Arches ‘B’ 5 Wilson Hall 2, The Bell 3 (N.Wooldridge 160b) Bird (Wordsley) 4, Wombourne Cricket Club 2 Gate Hangs Well 5, Brickmakers Arms 5 Church Tavern ‘A’ 2, Church Tavern ‘B’ 4 Ashwood ‘A’ 3, Ashwood ‘B’ 6 (J.Pickett 9 darts game) Fox Inn (Lye) 1, King Arthur 7 Holly Bush 0 (Claire White 146b), The Caves 5 Gigmill 2, Swan ‘A’ had a bye.


Week four of the Brierley Hill Friday Night League saw both Brickmakers Arms teams win 6-1. Brickmakers Arms ‘A’ are second in the table and won away against bottom of the league Delph Bell ‘A’ to keep within two points of the undefeated leaders British Oak who were 5-2 winners at Dudley Sports. Brickmakers Arms ‘B’ who are on the same six points as their ‘A’ side are placed fourth and playing at home beat Miners (Wollescote). Netherton Cricket Club dropped one place in the table to third after losing 4-3 at home to Delph Bell ‘B’.

Full Results:Week 4:- Dudley Sports 2 British Oak 5, Delph Bell ‘A’ 1 Brickmakers Arms ‘A’ 6, Netherton Cricket Club 3 Delph Bell ‘B’ 4, Brickmakers Arms ‘B’ 6 Miners (Wollescote) 1, Glasscutters 5 Gornal British Legion 2.


Long time leaders of the West Midlands Men’s Super League Woodside ‘A’ have lost their pole position after suffering their first defeat in fourteen games, a 4-1 reversal away to reigning champions Allen’s Sports Bar ‘A’, who have now replaced their opponents in the number on spot with 85 points, Woodside ‘A’ dropping down two places to third on 82 points.

Yeltz Bar ‘A’ who finished as runners-up last season take over in the number two position, their 5-0 win over Gilberts Bar leaving them just one point short of the leaders.

There was a welcome return to winning ways for the ECC Sports and Social Club as they won 3-2 at home against Allen’s Sports Bar ‘B’. It was a somewhat tension filled fixture with Allen’s going 1-0 up through P.Harrison then trailing 2-1 after wins for the home team from M.Hampson and T.Baker. The game was levelled in the fourth with a win from L.Shaw but a final win for M.Baker in the last and deciding encounter gave ECC Club the points.

Full Results:Game 14:- Cabin 2 Staffordshire Knot 3 (S.Hall 1 B.Hollowood 4, G.Johnston 4 M.Dyke 0, M.Wall 1 M.Watkiss 4, S.Price 4 P.Smith 1, J.Simms 1 A.Hateley 4), Allen’s Sports Bar ‘A’ 4 Woodside Inn 1 (A.Edgar 3 M.Rollinson 4, A.Jacques 4 K.Harris 0, D.Nicholls 4 J.Rollinson 1, S.Baker 4 M.Moore 1, N.Fullwell 4 L.Kelly 0), Yeltz Bar ‘A’ 5 Gilberts Bar 0 (S.Gillam 4 C.Hill 1, P.Wells 4 L.Evans 0, J.Lowe 4 Ri Ward 0, D.Redding 4 G.Rollinson 1, R.Smith 4 Ro Ward 0), Horse and Jockey ‘A’ 3 Horse and Jockey ‘B’ 2 (K.Ford 4 S.Gough 2, P.Robbins 1 D.Owen 4, B.Robbins 2 S.Pressdee 4, A.Howells 4 J.Gennard 1, M.Price 4 A.Harttop 1), Allen’s Sports Bar ‘C’ 3 Yeltz Bar ‘B’ 2 (S.Jones 4 C.Newton 1, D.Oakes 4 I.Hartland 1, J.Singh 0 M.Greenwood 4, J.Blakemore 0 T.Brennan 4, M.Coleman 4 J.Wrench 2), ECC 3 Allen’s Sports Bar ‘B’ 2 (A.Simmons 0 P.Harrison 4, M.Hampson 4 T.Baker 2, L.Griffiths 4 R.Fathers 2, A.Teasdale 0 L.Shaw 4, M.Baker 4 A.Fellows 0), Bridgtown Social 3 The Bell 2, Gunners Club 2 Griffin 3 (M.Lloyd 0 P.O’Brien 4, G.Walsh 1 M.Hoult 4, S.Jennings 1 M.Hadley 4, S.Pryce 4 L.Law 2, C.Cook 4 W.Cairns 2).


Martin Edwards chalked up not one but two maximums for his team Belgrave Sports and Social Club in the Pip Club League and there was one each for Gaz Preece and Ian Turner helping them to a 6-3 win over Pip Club to keep them to of the Combined Division with 14 points, two more than both second and third placed Birchmoor Club and Dolphin Wanderers who in turn both won 7-2 against Globe (Wilnecote) and Progressive Club. The game between Birchmoor and Globe produced a maximum for both teams as Phil Jones hit the three treble twenties for the former and Mark Faulkner replied for the latter.

Emily Jones was in top form for Sports Bar ‘180’ as she not only chalked up scores of 2×140 and 2×100 but she also hit a 180 as her team won 7-2 against Aldergate Club.

Full Results:Game 7:- Belgrave Sports and Social Club 6 (Martin Edwards 2×180, Gaz Preece 180, Ian Turner 180)  Pip Club 3, Dolphin 5 (Mac Tarbuck 16 darts game, Ryan Jones 140,121,100, Leighton Massey 2×100) Old Liberal House 4 (Nigel Vaughan 180), Birchmoor Club 7 (Phil Jones 180) Globe (Wilnecote, Mark Faulkner 180) 2, Kettlebrook Club 3 Belgrave Club 6 (Maggie Williams 134), Progressive Club 2 Dolphin Wanderers 7, Sports Bar ‘180’ 7 (Emily Jones 180,2×140,2×100) Aldergate Club 2.


This coming Saturday and Sunday the Weoley Castle Working Men’s Club, 158 Barnes Hill, Birmingham, B29 5TY will be hosting in turn the Birmingham Darts Classic and Birmingham Darts Open sponsored by Heineken. The Classic carries prize money of £2,000 with the eventual winner picking up £1,000 with prize money paid out to the last eight. Entry to this event is £12 for pre-registering and £15 on the day. Registration is up to 11.30am with a 12.00noon start.

Entry to the open is £16 and £20 on the day for a total prize pot of £2,500 with a top prize of £1,200 and once again prize money down to the last eight. Registration for the Open is up to 1.00am with an 11.30am start.

All prize money for both competitions is subject to receiving a minimum of 128 entries.

For any further information contact either Stephen Spag Pasetti on 07956-602501 or Tracey Edgecombe on 07821-669959.


By Alan Towe
Website: www.alantowedarts.co.uk