Alan Towe, The Line on Darts, Darts News

Darts News – A West Midlands Round Up By Alan Towe

The South Birmingham League attracted an encouraging 41 pairs to their doubles knockout and taking the title with a 2-0 result were Jim Frost and Luis Barberan who defeated Neil Parsonage and Martin Heaven in the final.

Neil Parsonage, Martin Heaven, Sue Kingdon, South Birmingham League, Doubles Knockout

Runners Up Neil Parsonage and Martin Heaven with Organiser Sue Kingdon

Both of the finalists had 2-0 wins in the quarter finals Frost and Barberan accounting for Bill Cadby and Ben Liggins while Parsonage and Heaven beat Dan White and Dave Mortiboys and then in the semi finals both went to a deciding leg as the eventual winners won against Mark Birch and Mohamed Anwar and the runners up defeated Alan Whitehouse and Ashley Luckman.

Luis Barberan, Sue Kingdon, Jim Frost, South Birmingham League, Doubles Knockout

Winners Luis Barberan & Jim Frost with Organiser Sue Kingdon

Full Results:Doubles Knockout:Quarter Finals:- Billy Cadby & Ben Liggins 0 Jim Frost & Luis Barberan 2, Paul Bryant & Chris Cooke 1 Mark Birch & Mohammed Anwar 2, Neil Parsonage & Martin Heaven 2 Dan White & Dave Mortiboys 0, Alan Whitehouse & Ashley Luckman 2 Simon Edwards & Alex Edwards 1, Semi Finals:- Neil Parsonage & Martin Heaven 2 Alan Whitehouse & Ashley Luckman 1, Jim Frost & Luis Barberan 2 Mark Birch & Mohamed Anwar 1, Final:- Jim Frost & Luis Barberan 2 Neil Parsonage & Martin Heaven 0.

 


Fourth placed The Lyndon were the only losers in the top four teams in the premier division of the Sheldon and District Winter League going down 5-3 away to Mackadown Social who are third in the table. Leaders Crown at Olton took their points tally to 24 as they handed out an 8-0 whitewash to their visitors Highwood KB’s and stay four points ahead of second placed Langley Hall Sports and Social Arrows who won their home tie with The Pirates 5-3.

In division one Iron Horse with a 7-1 win at East Birmingham Allotment Holders Association maintained their three points lead over their nearest rivals Sheldon Marlborough Arrows who won 5-3 at Crown-Forget-Me-Not.

With the leaders of division two Shirley RBL Misfits having a bye in week 13 second placed Lyndon Old Boys drew level on 19 points with the leaders after a 6-2 home win over Maggies, but the Old Boys have now played two games more than the Misfits.

Full Results:Week 13:Premier Division:- Saltley Amateur Gardeners 2 (S.Facey 100, T.Webster 100,137, T.White 2×100, M.Wyatt 125) The Harvester 6 (L.Hodges 120b,137, M.Hicks 123b,2×100, N.Warner 140, I.Evans 101b), Mackadown Social 5 (N.Parsonage 120b, A.Kavanagh 100,104, D.Young 100,140, S.Edwards 140, B.Allen 140, M.Heaven 110b,121, L.Barberan 100) The Lyndon 3 (S.Harding 100,180, R.Lucas 2×100, S.Darby 100, P.Collins 100, J.Buckingham 2×100, P.Stephens 100, D.Wright 103f,100), Langley Hall Sports and Social Arrows 5 (D.Nixon 100, B.Nixon 109b,139,152b, L.Nixon 2x103b,140,100, M.Barber 140, R.Nixon 120b) The Pirates 3 (A.Cooksey 100, J.Buttle 140,100, K.Green 2x100f, P.Moran 100b,137), Pavillions 4 (B.Evans 125, R.Richards 160b,130b, M.Morgan 125,139, N.Robinson 102, R.Evans 160b, K.Richards 100b,2×100, M.Turner 125) Castle Vale Residents 4 (J.Frost 2×100,120b, J.Burdett 107b,100,112b,109, A.Barber 140, B.Cadby 120b, S.Hipkiss 129f, S.Bird 120b), Crown at Olton 8 (J.Sidwell 2×100, P.Yardley 107, J.Jennings 140,2x120b, I.Spencer 102b, P.Nunn 140,125) Highwood KB’s 0 (W.Cooper 146b, T.Walton 100), Division One:- Sheldon Dukes 2 (A.Plows 118b, C.Cotter 140, G.Groves 101, L.Molyneux 125) Crown Arrows 6 (C.Vann 120b, L.Vann 140, R.Vann 2×100, S.Shepherd 100, D.White 2×100,140,106f, J.Morrisey 100,105), East Birmingham Allotment Holders Association 1 (P.Carey 2×100, N.Davis 100) Iron Horse 6 (A.Mayell 140,100, R.Earl 125, J.Whitehouse 100), Willclare Sports and Social 6 (M.Tilley 100b,120b,111, D.Reid 100,112b) Yardley Ex Colts 2 (T.Roche 100b, J.King 100, M.Gray 103), Holy Souls 3 (M.O’Sullivan 100, D.Heighway 125,140, T.Evans 100, K.Chamberlain 100, J.Duffy 106F) George ‘V’ 5 (A.Edwards 120b, A.Dews 140, S.Palmer 110), Crown-Forget-Me-Not 3 (A.Smith 100, D.Rawlins 100, T.Colley 100) Sheldon Marlborough Arrows 5 (R.Turner 100,100f,138, P.Seadon 100, D.Humphries 140, L.O’Donnell 100), Division Two:- Highwood Exiles 5 (R.Harrison snr 100, D.Carey 100,101b,120b) Meadway Sports and Social 3 (B.Fenton 125, M.Herrod 107f,112b), Small Heath Amateur Gardeners 7 (C.Hughes 100,180, A.Wale 156, A.Sleath 100) Langley Hall Sports and Social Flights 1 (S.Harper 100), Lyndon Old Boys 6 (C.Millward 140, G.Wilson 112b, T.Campton 100, D.Sheridan 120b,100, L.Palmer 120,123, V.Evans 100) Maggies 2 (N.Hall 140, S.Hoccom 111f, D.Tudor 100,129, S.Hall 100,112b), Greville Arms 2 (C.Deegan 140, P.Holmes 106) Ridgemere Social Flights 6 (C.Smith 100, P.Fielding 112b, D.Jones 100, A.Phipps 100).


The Forest of Arden Winter League played off their doubles knockout and with a close final result of 2-1 it was Kevin White and Kenny Brush who beat Simon Edwards and Alex Edwards to take the title.

Forest of Arden League, Doubles Knockout, Sue Kingdon, Alex Edwards, Simon Edwards, Trevor Edwards

Runners Up Alex Edwards & Simon Edwards with Sue Kingdon (Organiser) and Trevor Edwards (Treasurer)

Both of the finalists were also taken to a deciding leg in the semis as White and Brush beat Rob Jelley and Derek Williams while the two Edwards won against Andy Howell and Steve Whatmore.

Kenny Brush, Kenny White, Sue Kingdon, Trevor Edwards, Forest of Arden League, Doubles Knockout

Winners Kenny Brush & Kenny White with Sue Kingdon and Trevor Edwards

The winner of the league’s Secretary’s Shield was Simon Edwards with Pete Shipley runner up.

Forest of Arden League, Simon Edwards, Sue Kingdon, Trevor Edwards, Secretary's Shield

Secretary’s Shield winner Simon Edwards with Sue Kingdon and Trevor Edwards.

Full Results:Doubles Knockout:Quarter Finals:- Pete Kingdon & Terry Constable 1 Andy Howell & Steve Whatmore 2, Simon Edwards & Alex Edwards 2 Ian Robinson & John Macdonald 1, Dan White & Dan Miller 0 Kenny Brush & Kevin White 2, Derek Williams & Rob Jelley 2 Claire Anderton & Diane Hudson 1, Semi Finals:- Andy Howell & Steve Whatmore 1 Simon Edwards & Alex Edwards 2, Kevin White & Kenny Brush 2 Rob Jelley & Derek Williams 1, Final:- Simon Edwards & Alex Edwards 1 Kevin White & Kenny Brush 2.


With only two league fixtures remaining in the Four Oaks and District League both divisions are too close to call. In the first division, leaders The Boat beat Old Oscott Arrows 8-1 while second placed Boldmere St Mikes were 7-2 winners at Drakes Drum to leave them two points behind Boat, both teams have two matches remaining but will crucially meet each other in the final game of the season.

In division two it was a week of close encounters as the divisional leaders St Thomas’s Social Club, in what could turn out to be a vital game lost 5-4 to second placed Erdington Arrows who are now level on points at the top of the table but have played one game more than St Thomas’s. Third placed The Boot kept their hopes alive winning 8-1 against The Duke and are only two points behind the leaders while fourth in the table The Fox were beaten 5-4 by Boldmere Tap and have now dropped out of contention.

Full Results:Match 16:Division One:- Drakes Drum 2 (M.Pearce 100b,140, R.Hasluck 2×100, J.Clarke 102b,100,142b,132,140, J.Mahon 130b,2×100) Boldmere St Mikes 7 (N.Smallwood 100, M.Ashton 120b,140,3×100, R.Hawker 100,140,180, S.Paling 160b,2×140,2×100,135,117, M.Wild 100b,2×140,116f, C.Perry 131), Plough and Arrows 3 (P.Robbins 4×100, G.Baxter 114, N.Robbins 137, I.Taylor 100,180) Bishop Vesey 6 (M.Hall 112b,125,140, M.Norton 100, D.Walton 100, M.Archer 2×100,2×140,121, S.Holmes 100b,121,2×100, C.Sammons 140), The Boat 8 (N.Clarke 103b,100b,106f,140, K.Reynolds 140,100,101f,112f, J.Prince 100,180,140, M.Partridge 100, K.Deeley 100, W.Mynard 160b, S.Harvey 142b) Old Oscott Arrows 1 (E.Atkins 105,100, B.Hoare 3×100,140, M.Maher 139, M.Compton 101,135,100, A.Lea 2×100, D.Page 100), Golden Hind 6 (T.O’Kereke 140, J.Frost 120b,135,125,140, W.Naylor 100, D.Pickering 120b,100, J.Morris 100, D.Keatley 105, T.Keatley 125, D.Fowler 100,138) Pint Pot Flights 3 (S.Robotham 105b,101f,100, M.Bagnall 2×100, R.Mercer 2×100), Division Two:- Red Lion 5 (M.Gaughan 112b,2×100, D.Bayliss 100b,120,3×100) Erdington Club 4 (K.Shorthouse 2×100, M.Westmorland 100, P.Graham 140b,118,2×100,130, R.Barritt 100, L.Shorthouse 140), Erdington Arrows 5 (M.Phillips 152b, G.Oldfield 100, M.Edwards 100, M.Kenny 100,140) St Thomas’s Socoal Club 4 (J.Collins 2×100, W.Taylor 120b,140, W.Cadby 105, T.Kelly 104b,2×100,140, S.Bird 101b), The Fox 4 (K.Smith 121,125, M.Horacek 100,135, M.Willetts 156b,114b, M.Corfield 126,121,100,120, D.Perry 100) Boldmere Tap 5 (P.Bromley 100,121, D.Simpson 116, D.Quirk 125, S.Alexander 107b,100,121,116), The Boot 8 (P.Opieler 120b,105b, R.Smith 2×100, G.Gaughan 2×100,101, T.Tyrie 140,2×100, J.Lynch 120b, G.Lynch 140,105, T.Taylor 140,111, M.Phillips 2×100) The Duke 1 (G.Hinett 121, L.Allen 121, D.Clarke 100, W.Harvey 134, G.Chamberlain 100b,100, J.Boulstridge 154b), Old Oscott WMC and Rosey Mac’s both had byes.


After just two fixtures in the Camp Hill League’s new season only three of the starting line-up of ten teams are able to boast a 100% win record. Reigning champions Cotterills Lane Club are in their usual position top of the table but are currently having to share it with the other two undefeated teams Holy Gulp and Eagle and Ball. Cotterills and Holy Gulp in turn won 6-1 against Emerald Club and Tyseley WMC while Eagle and Ball won their home tie with Devil’s Club 5-2.

Full Results:Week 2:- Emerald Club 1 Cotterills Lane Club 6, Tyseley WM 1 Holy Gulp 6, Statio Wagon 2 Wagon and Horses 5, Eagle and Ball 5 Devil’s Club 2, Hay Mills Social Lions 6 New Inn 1.


This coming Saturday at the Bishopsgate Club, Foleshill Road, Coventry, CV1 4JJ the Warwickshire Super League will be staging their Super League Mixed Pairs Knockout. Entries, together with the £10 entry fee will be accepted from 7.30pm with an 8.00pm start.

At least one person from each pair must be a fully signed up member of the Warwickshire Super League.

Prize money will be paid out to fourth place.


The Winmau Centre Thursday Night Champions League has a new leader Devinder Singh, however Devinder has played 20 games to reach his 89 points tally and respective second and third placed Adam Quinton and Chris Williams are both on 85 points and in turn have only played 18 and 16 games.

Reigning champion for the past two seasons Mick Baker is currently eighth in the table some 17 points short of Singh but again he has games in hand as he has only played 14 so far.

The only player from the 22 strong league is West Midlands player Sam Guest who has won all thirteen of his games and is on 77 points, twelve off the top but with seven games in hand and seven points on offer from each game he could in theory take his total to 126.

Full Results:Week 10:- Rob Harris 2 Liam Baker 5, Paul Boddison 3 Chris Manoila 4, Baz Pearce 2 Adam Quinton 5, Chris Williams 4 Sam Aitkens 3, Rob Montana 5 Shane Watters 2, Sam Guest 7 Lisa Maiden 0, Mark Bayliss 7 Charlie Burley 0, Craig Capewell 0 Devinder Singh 7, Liam Baker 2 Chris Fox 5, John Edwards 0 Devinder Singh 7, Adam Quinton 5 Chris Williams 2, Liam Baker 0 Paul Boddison 7, Rob Harris 3 Craig Capewell 4, Louis Burley 3 Sam Guest 4, Baz Pearce 2 Devinder Singh 5, Rob Harris 4 Louis Burley 3, John Edwards 0 Chris Williams 7, Lisa Maiden 0 Mark Bayliss 7.


As a result of not playing in week two of the Shirley Red Lion Premier League Mick Gorst had dropped from pole position to seventh, taking over in the number one spot is Mark Gwalchmai who has won all four of his games so far and only dropped one leg in the process. Mark’s latest encounters saw him beat both Chris Thomas snr and Jack Sidwell 4-0 to take his points to fifteen one more than second placed Pete Silver who began the night with a 3-1 defeat to Paul Higgins, then finished all square at 2-2 with Antony Daly and won his final game of the evening against Chris John 4-0 to take him from fourth to second in the table. However Silver has now played five games and the two following players Lee Harris and Chris Thomas are only one point behind him with a game in hand.

Antony Daly took the week’s prize of £5 for the highest finish which wa 120.

Full Results:Week 2:- Trevor Carter 1 Ken Hopton (120b) 3, Mark Gwalchmai 4 Chris Thomas snr 0, Chris Thomas 3 Andy Thomas 0, Brian Lawton 1 Adam Stuart 3, Paul Higgins 4 Jack Sidwell 0, Luke Coles 1 Chris John 3, Antony Daly (120f) 1 Dave Heighway 3, Lee Harris 4 Dave Fisher 0, Mick Bown 3 Craig Johnson 1, Steve Heeks 2 Mikey Harris 2, Mark Cater 2 Tony Daly 2, Tim Lowe 1 Andy Hoy 3, Paul Higgins 3 Pete Silver 1, Andy Thomas 3 Luke Coles 1, Jack Sidwell 0 Mark Gwalchmai 4, Lee Harris 3 Brian Lawton 1, Dave Heighway 3 Mick Bown 1, Trevor Carter 1 Paul Higgins 3, Ken Hopton 0 Steve Heeks 4, Dave Fisher 1 Chris Thomas 3, Andy Hoy 1 Mark Cater 3, Pete Silver 2 Antony Daly 2, Adam Stuart (180) 3 Tony Daly 1, Craig Johnson 2 Mikey Harris 2, Chris Thomas snr 3 Tim Lowe 1, Antony Daly 4 Dave Fisher 0, Tony Daly 2 Dave Heighway 2, Chris John 0 Pete Silver 4.


A reminder to all players that there is still time to enter the new season in the increasingly popular Winmau Centre Monday Night League in the Wolverhampton Indoor Community Sports Arena. Teams are to consist of four players, anyone wishing to enter a team or requiring any further information should contact the centre on 01902-420827.


The Pip Club League is up to week twelve and in the Master League only two points separate the top three teams, Bulls Head ‘A’ (Polesworth) are top with 22 points but only on average from Queens Head who have also played the same eleven games as Bulls Head. Third in the table Winning Post are on 22 points but they have played twelve games.

In the latest round of fixtures Bulls Head ‘A’ won 9-0 at Royal Oak, Queens Head had a close 5-4 home win over Birchmoor Club and Winning Post beat Pip Club 6-3.

Full Results:Week 12:- Globe Trotters (Paul Mason 180) 7 Old Liberal 2, Queens Head 5 Birchmoor Club (Syd Kirkham 180) 4, Wigginton Arms 3 Progressive Club 6, Sports Bar ‘180’ 6 Belgrave Club (Adam Williams 180) 3, Winning Post 6 Pip Club 3, Royal Oak 0 Bulls Head ‘A’ (Polesworth) (Phil Doulman 112f, Ash Chesters 110f) 9.


No change at the top of the Kings Norton League with wins for all of the top four sides, leaders Hillyfields ‘B’ won their home game against bottom of the table Coldstream 5-2 to make it ten straight wins while second placed West Heath won 6-1 at E57 to put them on the same 20 points as Hillyfields but from eleven games. Then comes a gap of four points to third in the table Stirchley United who won their home tie with Grant Arms 7-0.

Full Results:Match 11– Hillyfields ‘B’ 5 (E.Simpson 2×100,120,180 , S.Pasetti 105, K.Bedder 2×100,2×140, V.Gould 3×100,140,16 darts game, J.Best 2×125, T.Hamilton 100,140,121, J.Hykin 2×100,2×140,125,106f,15 darts game) Coldstream 2 (D.Parish 100, M.Ferridat 100, M.Deeley 100,2×125), Stirchley United 7 (M.Welsh 3×100,121,140, T.Jeffs 171, T.Cullen 2×100, B.Thomas 100,140, K.Mason 2×100,115,140, D.Collins 140, A.Wright 100) Grant Arms 0 (Donna Campbell 4×100, G.Purnell 110,125,140, M.Davies 134), Bear and Staff 0 (N.Harris 174, B.Crumpton 140,105, C.Burke 140, A.Yates 111) Hillyfields ‘A’ 7 (K.Drain 100,121,140, L.Fox 2×100, M.Poolton 3×100,129, A.Harvey 2×100,138,140, John Fox 100,156, K.Vaughan 2×100, A.Vaughan 2c140,100, L.Caven 140, D.Short 100), Rubery RBL 6 (S.Hodges 3×100,109,140, R.Packer 100, B.Heath 4×100,129f, I.Medlicott 100, J.Grainger 2×100, P.Medlicott 100, S.Jacques 100,113) Cotteridge Social 1 (J.O’Neill 2×100,140, M.Ellis 100,125, B.Faulkner 100, Matt Ivory 3×100,127, P.Taylor 2×121,100, C.Harman 100), Toby Jug Flights 4 (M.Turner 3×121,100,16 darts game, G.Smith 127, Dan Kent 101,135, J.Higgins 2×100, R.Higgins 121,123, Donna Kent 120,126) Weoley Hill 3 (J.Simpson 3×100,101, M.Lloyd 3×100,123,140, P.Wallace 125,140, D.Barnickle 132), E57 1 (J.Good 100,120, D.Logan  2×140,180, B.Morgan 2×100,121, T.Roberts 2×100,180, N.Porter 2×100, R.Morris 2×100, M.Ellis 3×100, L.Brotherton 100, J.Calt 100) West Heath 6 (P.Hughes 140, W.Marshall 100,123, W.Webb 5×100,135, T.Shipley 100,125,140, A.Sutton 3×100,140, T.Corbett 100,121,140, K.Hall 5×100), Billesley 1 (A.Coleman 2×100,, L.Jones 100, T.Shaw 105, T.Elscey 100, P.Bond 100, S.Bond 100) Kings Norton Ex Serviceman’s Club 6 (S.Carr 100,140, C.Davenport 100,121, D.Whitecombe 100,101,125, K.Gater 100,121, S.Brown 100, Peter Corbett 100,120f, M.Bloomer 119,140).


Bulls Head (Netherton) did their title aspirations in the Brierley Hill Monday Night League no harm at all in week five as they handed their visiting opponents Limes Club a 9-0 whitewash keeping them two points to the good on both Dudley Sports ‘B’ and Mount Pleasant, Dudley Sports ‘B’ winning 5-4 at Pensnett Liberal Club and Mount Pleasant with the same scoreline winning at home against Dudley Ex Serviceman’s Club who are fourth on six points.

Full Results:Week 5:- Dudley Sports ‘A’ 1 Blue Brick 8, Portway 5 Delph Bell 4, Mount Pleasant 5 Dudley Ex Serviceman’s Club 4, Brickmakers Arms 9 Brewers Wharf 0, Bulls Head (Netherton) 9 Limes Club 0, New Talbot 5 Lamp Tavern 4, Pensnett Liberal Club 4 Dudley Sports ‘B’ 5, The Swan 4 Roebuck 5.


In the Brierley Hill Friday Night League there was a shock for Pensnett Welfare Club ‘A’ as they lost not only their home tie with fifth placed Netherton Cricket Club ‘B’ 5-2 but also their number one position as they dropped to third in the table. Taking over the top spot is Netherton Cricket Club ‘A’ who won 7-0 at home against Britannia.

Second in the table Brickmakers Arms have the same 38 points as the leaders after a 5-2 win away to bottom of the table Ten Arches.

Full Results:Week 22:- The Bell 3 Miners (Wollescote) 4, The Bridge (Kingswinford) 3 Dudley Sports 4, Pensnett Welfare Club ‘A’ 2 Netherton Cricket Club ‘B’ 5, The Gate (Colley Gate) 2 Pensnett Welfare Club ‘B’ 5, Netherton Cricket Club ‘A@ 7 Britannia 0, Ten Arches 2 Brickmakers Arms 5, Samson and Lion 5 Fox Inn (Lye) 2.


The Stourbridge and District Monday Night League played off round one of their League Cup and winning through to the quarter finals were Brickmakers Arms, Ten Arches ‘A’, Fox Inn (Lye), Church Tavern, Hare and Hounds ‘B’, High Acres, Garibaldi and Kingswinford Conservative Club.

Full Results:League Cup:Round One:- Brickmakers Arms 6 Gate ‘B’ 3, Starving Rascal 1 Ten Arches ‘A’ 5, Fox Inn (Lye) 8 Gigmill 1, The Cross (Oldswinford) 4 Church Tavern 5, Hare and Hounds ‘B’ 5 Kingswinford Snooker Club 4, Bird (Stourbridge) 4 High Acres 5, Garibaldi 6 Quarry Bank Conservative Club 3, Kingswinford Conservative Club 9 Hare and Hounds ‘A’ 0.


It’s as you were at the top of the Rowley Monday Night League with the top four teams all registering wins. The Bell and Ex Serviceman’s ‘A’ both took their unbeaten runs to eight games in turn winning 9-0 over Yeltz Bar and 6-3 against Ex Serviceman’s ‘B’.

Former leaders Cradley Liberal Club kept within two points of the leading duo and hold on to third place with a 5-4 win at Ivy Bush while Whiteheath Tavern in fourth place area further two points behind after their 5-3 win at Three Diamonds.

Full Results:Week 8:-Ex Serviceman’s ‘B’ (Richard Lenton 152b) 3 Ex Serviceman’s ‘A’ 6, Three Diamonds ‘X’ 6 Loyal Lodge 3, The Bell (Eddie Price 10 darts game) 9 Yeltz Bar 0, Cottage 4 Tividale FC 5, Haden Cross 6 Windmills End 3, Fairfield 3 Roost 6, Three Diamonds (Scott Bastable 180, Adam Bates 9 darts game) 4 Whiteheath Tavern 5, Ivy Bush 4 Cradley Liberal Club (Ian Hartland 8 darts game, Dave Redding 160b) 5,


Woodside march on in the Silver End Sunday Morning League a 5-3 home win over Portway taking their undefeated run to ten games and keeping them six points ahead of their nearest rivals Brickmakers Arms ‘A’ who won 7-1 at home to Old Star.

There was a rare win for Blue Brick who moved up two places from their next to bottom position with a 5-3 win at The Bridge, this being only the second win in ten for Blue Brick.

Full Results:Match 10:- Glasscutters 3 Railway 5, Bridge 3 Blue Brick 5, Brickmakers Arms ‘A’ 7 Old Star 1, Dudley Sports ‘A’ 1 Dudley Sports ‘B’ 7, Pensnett Welfare Club 6 Brickmakers Arms ‘B’ 2, Woodside 5 Portway 3, Dudley Ex Serviceman’s Club 4 The Bell 4.


The Nutan were held to a close 4-3 home win by fifth in the 301 table Allens Sports Bar ‘A’ in the Bilston and District League but with 40 points from 22 games lead second placed Lanesfield RBL by four points although Lanesfield have played one game less than Nutan.

In the 501 league Nutan and Tilted Barrel are both on 40 points, Nutan’s latest win being 2-1 against Allens Sports Bar ‘A’ while Tilted Barrel won by the same margin against Triangle Snooker Club leaving them with a game in hand on Nutan.

Full Results:301 League:- Allens Sports Bar ‘B’ 3 44 Club 4, Bilston Conservative Club ‘C’ 6 White Hart 1, Red Lion 3 Lanesfield RBL 4, Rocket Pool 4 Darlaston Conservative Club 3, The Nutan 4 Allens Sports Bar ‘A’ 3, Orange Tree 2 Bilston Conservative Club ‘A’ 5, Tilted Barrel 5 Triangle Snooker Club 2, 501 League:-  Allens Sports Bar ‘B’ 1 44 Club 2, Bilston Conservative Club ‘C’ 3 White Hart 0, Red Lion 0 Lanesfield RBL 3, Rocket Pool 0 Darlaston Conservative Club 3, The Nutan 2 Allens Sports Bar ‘A’ 1, Orange Tree 0 Bilston Conservative Club ‘A’ 3, Tilted Barrel 2 Triangle Snooker Club 1.


Ashwood ‘A’ with two more games to play in the Stourbridge and District Wednesday Night League already have one hand on the winners silverware as they are six points ahead of second placed Brickmakers Arms who have three remaining fixture, however for Brickmakers to win the league Ashwood would have to lose both of their game by a big margin and Brickmakers win their by a similarly big margin.

Full Results:Match 30:- Brickmakers Arms 5 Fox Inn (Lye) 2, Miners Welfare Club 4 Netherton Cricket Club 3, Ashwood ‘B’ 7 Crestwood 0, Wombourne Cricket Club 5 Dudley Sports 2, Britannia 7 Hare and Hounds 0, Gornal Conservative Club 5 High Acres 2, Ten Arches ‘A’ 3 Ashwood ‘A’ 4.


Gilberts Bar, Willenhall was the setting for the West Midlands Super League qualifier for the Gold Cup Singles and the four players who qualified from a starting line-up of 45 were Dan Nicholls, Peter Wyse, Shaun Carroll and Mark Craddock.


Churchills ‘A’ have taken over pole position from English Oak in the Wednesbury and Darlaston Wednesday Night League after winning 7-2 against Red Lion and English Oak dropping to third place losing 5-4 at Staffordshire Knot. After six games Churchills ‘A’ have a two points lead over Black Horse, English Oak and Staffordshire Knot, Black Horse winning 6-3 at home against The Nutan.

Full Results:Match 6:- Churchills ‘A’ 7 Red Lion 2, Black Horse 6 The Nutan 3, Horse and Jockey 8 Churchills ‘B’ 1, Staffordshire Knot 5 English Oak 4.


The Hilltop Friendly Tuesday Night League saw Dewdrop lose their number one spot as they surprisingly lost for the first time in six games when they went down 4-3 away to Wagon and Horses, Dewdrop fall to second place while their victors move up two places to fourth.

Island Inn with 4-3 win at Hayes Social are now the only team in the league to have won all of their fixtures and top the table with a perfect score of twelve points two more than Dewdrop.

Full Results:Week 6:- Waggon and Horses 4 Dewdrop 3, Old Hop Pole 6 Old Court House 1, Merry-Go-Round 2 Ivy Bush 5, Wonder 5 Horseley Tavern 2, Hayes Social 3 Island Inn 4, The Vine 5 New Talbot 2.


In the Wolverhampton Tuesday Night League the division one singles league sees Riley’s ‘C’ and Sunbeam the only two teams to remain unbeaten and similarly in division two there are only two of the twelve teams, Dog and Partridge and Shed who have won all four games.

In the division one doubles league The Boat lead the way with three straight wins, Riley’s ‘B’ are second but only on average from Riley’s ‘A’, all three teams have six points but Riley’s ‘B’ have played four as opposed to the other two being unbeaten in three.

In the division two doubles just one leg of average separates the top two Yale Club and Wednesfield Legion, both have won their four games the former top of the table.

Full Results:Week 4:Singles Leagues:Division One:-Pavilion 2 Sunbeam 5, Penn Bowling 4 Riley’s ‘A’ 3, Riley’s ‘B’ 6 Jack’s Bar 1, Victoria 2 Riley’s ‘C’ 5, Wednesfield Conservative Club 4 Bull 3, Division Two:- Bird in Hand 2 Pendulum 5, Riley’s ‘D’ 3 Shed 4, Roebuck 0 Wednesfield Legion 7, Ukrainian Club 3 Red Lion 4, Woodfield Social 2 Dog and Partridge 5, Yale Club 2 Royal 5, Doubles Leagues:Division One:- Pavilion  Sunbeam 2, Penn Bowling 1 Riley’s ‘A’ 2, Riley’s ‘B’ 2 Jack’s Bar 1, Victoria 1 Riley’s ‘C’ 2, Wednesfield Conservative Club 2 Bull 1, Division Two:- Bird in Hand 1 Pendulum 2, Riley’s ‘D’ 3 Shed 0, Roebuck 0 Wednesfield Legion 3, Ukrainian Club 1 Red Lion 2, Woodfield Social 2 Dog and Partridge 1, Yale Club 3 Royal 0.


In week four of the Halesowen Yeltz Bar Singles League Richard Reed continued his fine start to the season with another impressive 5-0 win this time over Trevor Collier which included a 180 and 13 darts game. Tommy Johnson, Neil Steventon and Loz Slater also continued their unbeaten runs with 5-0 wins in turn over Alister Duncan, Richard Barrett and Adam Hill.

Full Results:Week 4:- Tommy Johnson 5 Alister Duncan 0, Adam Hill 0 Loz Slater 5, Steve Carey 4 Richard Hill 1, Richard Duncan 2 Vince Bayliss 3, Tony Duncan 4 Richard Swinden 1, Richard Reed 5 Trevor Collier 0, Neil Steventon 5 Richard Barrett 0, Doug Richmond 3 Mark Adams 2.


A 4-3 home defeat for ECC ‘A’ by Dog and Partridge as seen the former ousted from the number one position in the Tettenhall Wednesday Night League and drop to third behind Whitmore Reans WMC in second place after they won 5-2 against Jones Road. Whitmore are now level on six points with new leaders Cleveland Arms whose 4-3 win at Village Inn gives them a slender one point of average lead over Whitemore.

Full Results:Week 3:- Brewood British Legion 1 Moreton 6, Bull 6 ECC ‘B’ 1, ECC ‘A’ 3 Dog and Partridge 4, Swan Compton 5 Riley’s 2, Village Inn 3 Cleveland Arms 4, Whitmore Reans WMC 5 Jones Road 2.


A 5-1 win over P.Kelly has given K.Harris twelve points from his first six games in the Halesowen Friday Night Singles League and a two point’s lead at the top of the table over a chasing quartet of D.McConomy, M.Bayliss, T.Johnson and R.Harris, McConomy beating R.Harris 6-0, Bayliss winning 4-2 against D.Richmond and Johnson the 5-1 winner against C.Kehoe.

Full Results:Match 6:- J.Habernathy 1 R.Hill 5, M.Bayliss 4 D.Richmond (180) 2, J.Hall 1 J.Gale (128f) 5, A.Hill 3 N.Gale 3, D.McConomy (180) 6 R.Harris 0, T.Johnson 5 C.Kehoe 1, P.Kelly 1 K.Harris 5, K.Dauncey 3 P.Stockwell 3.