Alan Towe, The Line on Darts, Darts News

Darts News – A West Midlands Round Up By Alan Towe

With a 6-2 win at The Lyndon Crown at Olton extended their lead at the top of the premier division in the Sheldon and District Winter League to four points, the other factor leading to Crown’s bigger lead was the fact that their nearest rivals Langley Hall Sports and Social Arrows were held to a 4-4 draw away to The Harvester who are fifth in the table and some eight points behind Langley.

In division one the top three teams all had home ties and all won 5-3, leaders Iron Horse Flights beat Crown Arrows, second placed Sheldon Marlborough Arrows won against East Birmingham Allotment Holders Association and third in the table Crown-Forget-Me-Not beat fourth placed Willclare Sports and Social, so the position in the table is that Iron Horse have 17 points and Sheldon and Crown are both one point behind them.

Shirley RBL Misfits hold on to the top spot in division two following their 6-2 win at Maggies giving them a lead of two points and a game in hand on second in the table Lyndon Old Boys who won 5-3 at Meadway Sports and Social.

Full Results:Week 12:Premier Division:- The Harvester 4 Langley Hall Sports and Social Arrows 4, The Pirates 4 Highwood KB’s 4, Saltley Amateur Gardeners 4 Pavilions 4, The Lyndon 2 Crown at Olton 6, Division One:- Crown-Forget-Mme-Not 5 Willclare Sports and Social 3, Iron Horse 5 Crown Arrows 3, Sheldon Marlborough Flights 5 East Birmingham Allotment Holders Association 3, Yardley Ex Colts 2 Holy Souls 6, Maggies 2 Shirley RBL Misfits 6, Meadway Sports and Social 3 Lyndon Old Boys 5, Ridgemere Social Flights 4 Small Heath Amateur Gardeners 4.


On the fixture card for the South Birmingham League were cup semi finals and in the Roy Parry Cup it was not good news for Banbury as Banbury Arrows lost 7-2 to second in the division one table Mackadown Social and division leaders Erdington Members Club went one better against Banbury Flights beating them 8-1.

In the Roy Parry Consolation Cup semi finals, second division side The Dog won 6-2 against their division one opponents Crown Arrows but there was no joy for the other division two team The Gate, who lost 6-3 to the The Raven from division one.

Full Results:Roy Parry Cup:Semi Finals:- Banbury Arrows 2 (T.Frost 124,120b,100,121, K.O’Connor 101b,112b,100,102, L.Reece 100b, P.Moran 140) Mackadown Social 7 (D.Young 100f,120b,137,123, N.Parsonage 140,130b,131,120b,120,7 darts game, M.Heaven 140, M.Cooper 100, M.Noonan 137, A.Sheen 105b), Banbury Flights 1 (J.Phipps 116b, J.Spink 116, L.Walker 100) Erdington Members Club 8 (M.Birch 120, J.Frost 100,140, M.Anwar 100, J.Liggins 100,152b, C.Millward snr 100, C.Millward jnr 104, B.Cadby 100), Roy Parry Consolation Cup:Semi Finals:- The Dog 6 (P.Richards 133, M.Clayton 112b,100, J.Fathers 100, P.Thompson 100, S.O’Brien 100) Crown Arrows 2 (J.Gaskin 125, L.Vann 140, P.Carter 100,132), The Gate 3 (N.Groves 100, T.Barrs 2×100,101, P.Jones 133, M.Watts 117, K.Russell 100) The Raven 6 (A.Mayell 100, D.White 100, J.Whitehouse 105b, A.Whitehouse 100, D.Mortiboys 2×100).


The Four Oaks and District League played off their Individuals Doubles Knockout, the Richard Winslow Pairs sponsored by K & B Installations. The event staged at the Red Lion, Erdington attracted an encouraging total of thirty eight pairs.

In the quarter finals S.Paling & R.Hawker (Boldmere St Mikes) with 13 and 14 darts legs beat J.Prince & M.Partridge (The Boat) 2-0. K.Reynolds & K.Deeley (The Boat) also won 2-0 against K.Smith & M.Corfield (The Fox), both of the winning pairs having made their way through to the semi finals without dropping a single leg.

J.Mahon & M.Pearce (Drakes Drum) lost 2-0 to M.Wild & M.Ashton (Boldmere St Mikes) while J.Frost & W.Naylor (Golden Hind) made their way to the last four with a 2-1 win over C.Sammons & A.France (Bishop Vesey).

In the semi-finals K.Reynolds & K.Deeley continued their 2-0 winning run taking out S.Paling & R.Hawker and to join them in the final were M.Wild & M.Ashton with a 2-1 win against J.Frost & W.Naylor.

It was a dramatic final with M.Wild & M.Ashton opening up a 2-0 lead before K.Reynolds & K.Deeley rallied to take the next three legs and the title with their 3-2 victory.

B.Stephens (Boldmere St Mikes) and M.Hall (Bishop Vesey) hit maximums, R.Hawker (Boldmere St Mikes) had a 160 break.

Full Results:Richard Winslow Pairs (sponsored by K & B Installations):Quarter Finals:- S.Paling & R.Hawker 2 J.Prince & M.Partridge (The Boat) 0, K.Reynolds & K.Deeley (The Boat) 2 K.Smith & M.Corfield (The Fox).0, J.Mahon & M.Pearce (Drakes Drum) 0 M.Wild & M.Ashton (Boldmere St Mikes) 2, J.Frost & W.Naylor (Golden Hind) 2 C.Sammons & A.France (Bishop Vesey) 1, Semi Finals:- S.Paling & R.Hawker 0 K.Reynolds & K.Deeley 2, J.Frost & W.Naylor 1 M.Wild & M.Ashton 2, Final:- K.Reynolds & K.Deeley 3 M.Wild & M.Ashton 2.


The Forest of Arden Winter League played the semi finals of their Consolation Cup which produced a huge shock for first division side Kingshurst Knights as they were beaten 8-1 by Chelmlsey Town who are bottom of division two without a win in their six league games so far.

The other last four game was an all division two affair with Inn on the Green winning 5-1 against Highwood Exiles.

Full Results:Consolation Cup:Semi Finals:- Highwood Exiles 1 Inn on the Green 5, Kingshurst Knights 1 (D.Miller 125, K.White 100, K.Brush 180, D.White 2×100,140, S.Moran 140,100) Chelmsley Town 8 (J.Macdonald 2×100,123,2×140, N.Lumley 110,140, D.Cox 121,100, P.Shipley 100,121,140, S.Keay 3×100, I.Robinson 125).


The eighth Shirley Red Lion Premier League got underway with a tremendous 22 players turning up and another 9 to join in week two, which with 31 players would beat the previous highest of 25.

The league sees the return of former winner Lee Harris to challenge reigning champion Mick Gorst for this season’s title, but Harris didn’t have the best of starts as the highlight of the first night was when Mike Forsyth came from 2-0 down to claim an unlikely draw against the much fancied Harris, Forsyth checking out twice on 116 to earn his draw.

Pete Silver celebrated his return to the league by winning the £5.00 which is on offer each week for the highest finish as he checked out onn120

Mick Gorst is top of the pile after the first week but he has played an extra game due to the fact that he won’t be making the considerable journey from his Devon home (Yes Devon!!) every week.

Elsewhere there were good starts for Mark Gwalchmai, Andy Hoy, Pete Silver and Chris Thomas, all notching 7 out of the 8 points on offer in the opening couple of games.

Full Results:Week 1:- Steve Heeks 1 Mark Gwalchmai 3, Jack Sidwell 1 Andy Thomas 3, Ken Hopton 2, Brian Lawton 2, Adam Stuart 3 Chris Thomas snr 2, Craig Johnson 1 Trevor Carter 3, Mick Bown 0 Andy Hoy 4, Chris John 1 Chris Thomas 3, Tim Lowe 0 Mark Cater 4, Mike Forsyth (2x116f) 2 Lee Harris 2, Mikey Harris 2 Mick Gorst 2, Luke Coles 1 Pete Silver (120f) 3, Mick Bown 2 Brian Lawton 2, Mark Gwalchmai 4 Mike Forsyth 0, Andy Thomas 2 Steve Heeks (110f) 2, Trevor Carter 1 Jack Sidwell 3, Pete Silver 4 Craig Johnson 0, Mikey Harris 3 Chris John 1, Lee Harris 4 Tim Lowe 0, Luke Coles 2 Adam Stuart 2, Andy Hoy 3 Chris Thomas snr 1, Ken Hopton 0 Mick Gorst 4, Chris Thomas 4 Mark Cater 0, Mick Gorst 4 Mike Forsyth 0.


Hillyfields ‘B’ extended their unbeaten run to nine games in the Kings Norton League but it was close as their hosts Kings Norton Ex Serviceman’s Club kept the result down to 4-3. Second placed West Heath with a 5-2 home win over Toby Jug Flights are on the same 18 points as Hillyfields ‘B’ but have played one game more than the leaders.

Hillyfields ‘A’ drop three places to sixth after losing their home game against fourth in the table Rubery RBL 5-2, and taking over in the number three spot is Stirchley United who were 5-2 winners away to Weoley Hill.

Full Results:Week 10:- Hillyfields ‘A’ 2 (M.Varley 3×100,123, M.Poolton 140,125,100, A.Harvey 100, L.Fox 2×100,140, Joe Fox 140, K.Vaughan 3×100, D.Short 118, John Fox 100) Rubery RBL 5 (J.Grainger 100,123, S.Hodges 2×100,128,180, P.Medlicott 125,140, B.Heath 2×100,140, M.Pierce 120, I.Medlicott 100, J.Ford 2×140,116), Kings Norton Ex Serviceman’s Club 3 (C.Davenport 140, K.Gater 2×100, D.Whitecombe 2×100, S.Carr 121, M.Bloomer 2×100,125,138,140, S.Brown 100, Peter Corbett 100, D.Bloomer 100,125) Hillyfields ‘B’ 4 (E.Simpson 2×100,140, K.Bedder 3×100,140, V.Gould 2×140, J.Best 135,180, T.Hamilton 2×100,140, R.Mann 100,140), Bear and Staff 2 (C.Singleton 100, C.Burke 100, N.Harris 2×100, K.Jukes 100) E57 5 (D.Logan 2×135,123,121, T.Roberts 100, N.Porter 2×140,100, B.Morgan 3×100,104, M.Elleis 100, A.Rickard 100,135), Weoley Hill 2 (A.Meredith 140, M.Lloyd 100,140, P.Wallace 2×100, D.Barnickle 3×100,120) Stirchley United 5 (T.Jeffs 2×100,139,114f, T.Cullen 100, K.Mason 2×100,2×123, D.Collins 100, B.Thomas 100,140, C.Ryan 2×100,125,139, C.Ryan 180), West Heath 5 (S.Deeley 100, P.Hughes 3×100,135, W.Webb 2×140, T.Shipley 134, C.Airey 2×100,125, K.Hall 2×100, T.Corbett 2×100,140) Toby Jug Flights 2 (S.Knowles 100, M.Turner 2×100, C.Gauntlett 100, J.Higgins 100,120,140, D.Kent 100), Cotteridge Social 5 (J.O’Neill 140, B.Faulkner 2×121,100, Matt Ivory 3×100,121) Billesley 2 (S.Bond 100,101, T.Elscey 100, T.Shaw 100,140).


The Winmau Centre Monday Night League have completed their fixtures and the new winners of the league are What’s The Point who rounded off their eighteen games season with a massive 44-4 win over Full Monty to give them a final total of 629 points twenty five more than runners up and a former title holder of the title The Untouchables who also had a big finish beating Make Mine A Double 41-7.

Full marks go to Double Trouble who with a 36-12 defeat against Keep It In The Family completed all of their fixtures despite not chalking up a single win throughout the campaign.

The new season is about to get underway on the 13th March with teams to consist of four players, anyone wishing to enter a team or requiring any further information should contact the centre on 01902-420827.

Full Results:Week 20:- The Untouchables (Simon New 143f) 41 Make Mine A Double (Andy Croydon 180,102f) 7, Here For The Beer 12 The Outcasts (Chris Marshall 180) 36, Full Monty 4 What’s The Point (Mark Footman 180, Simon Ward 2×180) 44, Keep It In The Family 36 Double Trouble 12, Oche Dokie 16 Smash It (Juimmy Handley 4×180, James Owen 4×180) 32,


The Camp Hill League have begun their new season and with 5-2 wins from Devil’s Club and Eagle and Ball over respective opponents Station Wagon and New Inn they are the early pacesetters. Cotterills Lane Club, Holy Gulp and Tyseley WMC in turn won 4-3 against Hay Mills Social Club Lions, Emerald Club and Wagon and Horses.

Full Results:Week 1:- Cotterills Lane Club 4 Hay Mills Social Lions 3, Holy Gulp 4 Emerald Club 3, Wagon and Horses 3 Tyseley WMC 4, Devil’s Club 5 Station Wagon 2, New Inn 2 Eagle and Ball 5.


A 2-1 win over Alan Wale in week four of the Sheldon Marlborough Cricket Club Singles League has taken Dave Howlett top of the table with 19 points two more than the chasing pair Dave Humphries and Paul Brown, Humphries beating Ray Turner 3-0 and Brown winning 2-1 against Steve McCarthy. Humphries although two points adrift of leader Howlett has only played six games compared to Howlett and Brown having played eight.

Full Results:Week 4:- Alan Wale 1 Dave Howlett (100) 2, Dave Brown 0 Ian Genge (121) 3, Neal Rughani 2 Ray Turner (120b,140) 1, Paul Brown 2 Steve McCarthy 1, Alan Wale 0 Martin Cox 3, Dave Brown 0 Paul Brown 3, Dave Humphries (100) 3 Ray Turner (120b) 0, Ian Genge 0 Steve McCarthy (101) 3.


The Brierley Hill Monday Night League are up to week four and Bulls Head (Netherton), the only team in the league with a 100% win record, took their undefeated run to four with a convincing 8-1 win at Brewers Wharf to keep them two points ahead of Dudley Ex Serviceman’s Club, Pensnett Liberal Club, Dudley Sports ‘B’ and Mount Pleasant, Mount Pleasant suffering their first defeat and dropping from second to fifth in the table after going down 6-3 at Delph Bell.

In the bottom half of the table there was a first win in four for Dudley Sports ‘A’, their win at Roebuck sees them move off the foot of the table and be replaced by their hosts.

Full Results:Week 4:- Limes Club 3 New Talbot 6, Brewers Wharf 1 Bulls Head (Netherton) 8, Dudley Ex Serviceman’s Club 8 Brickmakers Arms 1, Delph Bell 6 Mount Pleasant 3, Blue Brick 5 Portway 4, Roebuck 4 Dudley Sports ‘A’ 5, Pensnett Liberal Club 6 The Swan 3, Dudley Sports ‘B’ 5 Lamp Tavern 4.


Pensnett Welfare Club ‘A’ lead the way in the Brierley Hill Friday Night League their latest 7-0 success away to The Bridge (Kingswinford) keeping them top ahead of both Netherton Cricket Club ‘A’ and Brickmakers Arms on average, all three teams having 36 points. Netherton Cricket Club ‘A’ had a tough away game against fourth in the table Pensnett Welfare Club ‘B’ but returned with a 5-2 result, while Brickmakers with the same scoreline won at home against Samson and Lion.

Full Results:Week 21:- Pensnett Welfare Club ‘B’ 2 Netherton Cricket Club ‘A’ 5, Netherton Cricket Club ‘B’ 5 The Gate (Colley Gate) 2, The Bridge (Kingswinford) 0 Pensnett Welfare Club ‘A’ 7, Miners (Wollescote) 4 Dudley Sports 3, Fox Inn (Lye) 1 The Bell 8, Brickmakers Arms 5 Samson and Lion 2, Britannia 6 Ten Arches 1.


Current leader of the Winmau Centre Thursday Night Champions League is Chris Manoila with 71 points from 14 games. Second placed Adam Quinton is eight points behind Manoila with a game in hand and reigning champion Mick Baker is currently lying in sixth place with 56 points from 11 games, but the man to keep an eye on is ninth placed Sam Guest who is the only player in the league to have won all of his games, he has a total of 47 points and although some 24 short of Manoila has only played eight games and with six in hand he could amass a further 42 points which would take his tally to 89.


Week eight of the Stourbridge and District Monday Night League saw wins for the top five teams, leaders Ten Arches ‘A’ made it eight straight wins with a 6-3 home win over Kingswinford Conservative Club, the same scoreline by which their second placed ‘B’ team won at Stourbridge RBL to keep them to within two points of the ‘A’ as are third and fourth placed Brickmakers Arms and Gate ‘B’, Brickmakers winning 8-1 at Quarry Bank Conservative Club and Gate 7-2 at The Bird (Wordsley).

A further two points behind and making up the top five is The Bridge (Kingswinford) who won 7-2 at home against The Bird (Stourbridge).

Full Results:Week 8:- The Bridge 7 Bird (Stourbridge) 2, Quarry Bank Conservative Club1 Brickmakers Arms 8, Gate ‘A’ 5 The Swan 4, Hare and Hounds ‘A’ 4 Kingswinford Snooker Club 5, Ten Arches ‘A’ 6 Kingswinford Conservatibe Club 3, Crestwood 5 Cat Inn (Wordsley) 4, Garibaldi 7 Church Tavern 2, Stourbridge RBL 3 Ten Arches ‘B’ 6, The Cross (Oldswinford) 3 Hare and Hounds ‘B’ 6, Bird (Wordsley) 2 Gate ‘B’ 7, Gigmill 0 Fox Inn (Lye) 9, High Acres 6 Starving Rascal 3.


There is nothing to separate The Bell and Ex Serviceman’s ‘A’, the top two teams in the Rowley Monday Night League after the opening seven games as they are level on average and have the same 14 points. In the latest round of fixture Bell won 7-2 at Tividale FC while Ex Serviceman’s won their home tie with Three Diamonds 6-3.

Former leaders Cradley Liberal Club are in third place two points behind the leading duo after winning their home game with Cottage 7-2.

Full Results:Week 7:- Cradley Liberal Club 7 Cottage 2, Tividale FC 2 The Bell 7, Three Diamonds ‘X’ 5 Yeltz Bar 4, Loyal Lodge 1 Ex Serviceman’s ‘B’ 8, Ex Serviceman’s ‘A’ 6 Three Diamonds 3, Whiteheath Tavern 5 Fairfield 4, Roost 9 Haden Cross 0, Windmills End 2 Ivy Bush 7.


The Hilltop Friendly Tuesday Night League played round two of their Black Country Windscreens Trophy which saw wins for Dewdrop, Ivy Bush, The Vine and Wagon and Horses who in turn defeated Island Inn, Horseley Tavern, Old Hop Pole and Hayes Social.

Full Results:Black Country Windscreens Trophy:Round Two:- Dewdrop beat Island Inn, Ivy Bush beat Horseley Tavern, The Vine beat Old Hop Pole, Waggon and Horses beat Hayes Social.


Woodside march on in the Silver End Sunday Morning League adding a 5-3 win at The Bell to their previous eight wins to keep them six points ahead of the field. Brickmakers ‘A’ after winning 6-2 away to Dudley Sports ‘B’ overtake their hosts and move into second place with a one point advantage over Dudley Sports ‘B’ who are now third.

There were first wins in nine for both Dudley Sports ‘A’ and Blue Brick as Dudley Sports beat Brickmakers ‘B’ 6-2 and Blue Brick won 5-3 at home to Railway, High Acres remain the only team without a win so far.

Full Results:Week 9:- Dudley Ex Serviceman’s Club 7 Glasscutters 1, The Bell 3 Woodside 5, Portway 6 Pensnett Welfare Club 2, Brickmakers Arms ‘B’ 2 Dudley Sports ‘A’ 6, Dudley Sports ‘B’ 2 Brickmakers Arms ‘A’ 6, Old Star 2 The Bridge 6, Blue Brick 5 Railway 3.


The top two teams in the Master League in the Pip Club League Bulls Head ‘A’ (Polesworth) and Queens Head both registered 8-1 wins in their most recent fixtures, Bulls Head beating Globe Trotters and Queens Head winning against Globe (Wilnecote) to put both teams on 20 points two more than third placed Winning Post who have played twelve games as opposed to the leading duo’s ten.

Full Results:Week 12:- Bulls Head ‘A’ (Polesworth, Mark Martin 180,158f) 8 Globe Trotters 1, Pip Club (Mark Hollyoak 180) 5 Royal Oak (Martin Coles 113f, Paul Richards 121f) 4, Belgrave Club (Sarah Ingram 3×100) Winning Post 8, Progressive Club (Duncan Campbell 180) 3 Sports Bar ‘180’ 6, Birchmoor Club (Paul Vyse 119f) 7 Wigginton Arms 2, Globe (Wilnecote) 1 Queens Head (Mark Tomlinson jnr 180) 8.


A 4-3 loss away to Wednesfield Conservative Club has seen Jack’s Bar replaced at the top of the division one singles league by Riley’s ‘C’ in the Wolverhampton Tuesday Night League, Riley’s ‘C’ winning the local derby with Riley’s ‘A’ 5-2 to make it three straight win and a perfect six points. Sunbeam in second place are the only other team in the division to have won all three games the latest being 4-3 at The Boat.

In the second division Dog and Partridge and The Shed are the top two teams again unbeaten in their opening three games, Dog and Partridge moving into pole position with a 6-1 win at Yale Club while Shed with a similar 6-1 result won at Ukrainian Club, former leaders Woodfield Social lost 4-3 away to Riley’s ‘D’ and drop to third.

In the doubles leagues The Boat leads division one with three wins in their opening three games, Yale Club head division two on average from Wednesfield Legion, both teams undefeated so far.

Full Results:Week 3:Singles League:Division One:- Boat 3 Sunbeam 4, Pavilion 2 Riley’s ‘B’ 5, Riley’s ‘A’ 2 Riley’s ‘C’ 5, Victoria 5 Bull 2, Wednesfield Conservative Club 4 Jack’s Bar 3, Division Two:- Bird in Hand 4 Royal 3, Riley’s ‘D’ 4 Woodfield Social 3, Roebuck 3 Red Lion 4, Ukrainian Club 1 Shed 6, Wednesfield Legion 6 Pendulum 1, Yale Club 1 Dog and Partridge 6, Doubles League:Division One:- Boat 2 Sunbeam 1, Pavilion 0 Riley’s ‘B’ 3, Riley’s ‘A’ 2 Riley’s ‘C’ 1, Victoria 2 Bull 1, Wednesfield Conservative Club 1 Jack’s Bar 2, Division Two:- Bird in Hand 2 Royal 1, Riley’s ‘D’ 3 Woodfield Social 0, Roebuck 1 Red Lion 2, Ukrainian Club 2 Shed 1, Wednesfield Legion 2 Pendulum 1, Yale Club 2 Dog and Partridge 1.


The Yeltz Bar Tuesday Night Singles League were involved in a charity night, the second end of month Air Ambulance Charity Knockout with 12 entries, the winner at the end of the night being Steve Carey who won 4-1 in the final against Chris Hall. Chris then very kindly donated his prize money to the charity.

The semi finals saw Chris Hall win 3-2 against Tommy Johnson and Steve Carey beat Richard Reed 3-0.

Throughout the night there were 180’s from Tommy Johnson, Chris Hall and Richard Reed (3). Steve Carey recorded a 151 checkout. Richard Reed had a 14 darts winning leg.

The event raised a further £48.00 which will be added to the Air Ambulance Charity Fund.


K.Harris and R.Harris continue to dominate the Halesowen Friday Night 501 Singles League, K.Harris adding a 6-0 win over K.Dauncey to his account to give him 10 points at the top of the table and R.Harris with a 4-2 success against T.Johnson also on 10 points but trailing slightly on average in second place, this was Johnson’s first defeat in five games and sees him drop two places in the table to fifth.

Week five saw first wins for D.Richmond and C.Kehoe, Richmond with a 180 beating J.Hall 6-0 and Kehoe also with a 180 winning 4-2 against P.Kelly.

Full Results:Match 5:- K.Dauncey 0 K.Harris 6, P.Stockwell 4 J.Habernathy 2, J.Hall 0 D.Richmond (180) 6, A.Hill 0 M.Bayliss 6, D.McConomy (180) 4 N.Gale 2, T.Johnson (2×180) 2 R.Harris 4, P.Kelly 2 C.Kehoe (180) 4.


The Wednesbury and Darlaston Wednesday Night League played off their doubles knockout at Staffordshire Knot and taking the top prize with a final win over Shaun Hartopp and Alan Howell were Jordan Singh and Lee Jones.