A West Midlands Round Up By Alan Towe

Twenty seven of the thirty players in the C’s Club Double Top Wednesday Night League have completed their fixtures with just three players Bob Nixon, Simon Edwards and Neil McCrave still having games to play. Nevertheless the championship has already been decided as Bob Nixon retains the title having played 27, won 27 and amassed 77 points with two games to play. For a second consecutive season Simon Edwards finishes as runner-up, he still has one fixture remaining but with 73 points he can only reach 76 which would leave him still one short of Nixon. Terry Webster finished third in the league with 71 points just pipping fourth placed Tom White who had 70 points.

Top marks go to the Beale family as Louise, Ryan, Melissa and Luke were four of the bottom placed five players, however their dedication saw them complete their fixture card, without players such as the Beale’s there would be no leagues. Steve Beale was the highest placed member of the family finishing the season in nineteenth place with 36 points.

Full Results:Week 16:- Charlie Kingdon 0 Simon Edwards 3, Gary Groves 0 Dan Stone 3, Charlie Kingdon 1 Frank Dixon 2, Neil McCrave 3 Dan Cooper 0, Luke Beale 0 Alan Townsend 3, Tom White 2 Simon Edwards (180) 1, Duane Green 1 Dan Stone 2, Pete Kingdon 2 Frank Dixon 1, Neil McCrave 1 Duane Green 2, Duane Green 0 Terry Webster (180) 3, Phil Ashford 3 Wayne Yates 0, Pete Kingdon 1 Chris Cooke 2, Neil McCrave 2 Louise Beale 1, Richard Mills 3 Dan Stone 0, Neil McCrave 0 Phil Ashford 3, Charlie Kingdon 2 Chris Cooke 1, Neil McCrave 1 Melissa Beale 2.


The race for the title in the Shirley Legion Double Top League is hotting up as current leader Thomas Bent added a 3-1 win over Brian Lawton followed by a 4-0 success against Jack Nason to put him on 89 points from 29 games and second in the league Mark Gwalchmai who played three games won 4-0 against Jamie Whitton and Lee Lattimer and 3-1 against Jack Nason to leave him just one point short of Bent’s total but from one game more. With Gwalchmai missing for the next couple of weeks Bent will be hoping not to drop any further legs and extend his lead.

Lee Harris has moved up three places to third beginning the night with a 3-1 win over Chris Thomas snr then winning 4-0 against Colin Geens and rounding off his trio of wins with a 3-1 success over Sean Talbot to give him 80 points from 28 games.

Player of the week was Adam Stuart who kicked off the evening with a 3-1 win over Ken Hopton in which he hit a maximum and recorded an eight darts leg, he then beat John O’Sullivan 4-0 recording the highest possible finish of 170 in a nine darts leg and rounded off a fantastic night with a 3-1 win against Jordan Ottley hitting his second 180 and second eight darts leg.

Full Results:Week 14:- Kev Graver 0 Chris Thomas jnr (160b) 4, Mark Henderson 2 Gary Cleverley 2, Sam Hicks (152b) 3 Jordon Ottley 1, Jack Sidwell 1 Kyle Bevan (10 darts game,9 darts game) 3, John Smyth (12 darts game) 3 Adam Stuart 1, Ravi Saggo (102b) 1 Sean Talbot 3, Jack Nason 2 Tony Daly 2, Mark Gwalchmai 4 Jamie Whitton 0, Chris Thomas snr (12 darts game,113f) 1 Lee Harris (12 darts game,112b) 3, Ken Hopton (103b) 1 Adam Stuart (8 darts game,180) 3, Lee Holtham 2 Jack Barrows 2, Brian Lawton 1 Tom Bent (2x112b) 3, Ravi Saggo (180) 1 Mark Henderson (112b,10 darts game) 3, Sam Hicks 1 Steve Sidwell 3, Dave Heighway (120b) 2 Anthony Daly (12 darts game) 2, Steve Sidwell (120b,100b,9 darts game) 4 Colin Geens 0, Kev Graver 1 Steve Harper 3, Jamie Whitton (13 darts game) 2 Sean Talbot 2, Sean Talbot (11 darts game,152b) 2 John Smyth 2, Tom Bent (112b,105f) 4 Jack Nason 0, Anthony Daly (10 darts game,142b) 3 Lee Holtham 1, Mark Henderson (112b,9 darts game) 4 Chris Thomas snr 0, Colin Geens 0 Lee Harris (109b) 4, Ravi Saggo 0 Jack Sidwell 4, Chris Thomas jnr (10 darts game,120b) 3 Steve Heeks 1, Jack Barrows 4 John O’Sullivan 0, Kyle Bevan 4 Brian Lawton 0, Lee Lattimer 0 Mark Gwalchmai 4, John Smyth 1 Sam Hicks 3, Jamie Whitton 0 Jack Sidwell 4, Dave Heighway (120b) 3 Ravi Saggo 1, Sean Talbot (152b,9 darts game) 1 Lee Harris 3, Jack Nason 1 Mark Gwalchmai (104f) 3, John O’Sullivan 0 Adam Stuart (170f,9 darts game) 4, Jordon Ottley 4 Jack Sidwell 0, Ken Hopton (101b) 2 Kev Graver (102b) 2, Jack Nason 3 Mark Henderson 1, Lee Holtham 0 John Smyth (11 darts game,13 darts game) 4, Sam Hicks 4 Kev Graver 0, Adam Stuart (180,8 darts game) 3 Jordon Ottley (12 darts game) 1, Tony Daly 2 Gary Cleverley 2.


With all of the league fixtures now complete the Camp Hill League have been running down their season with various finals the first of which saw Pete Yardley (New Inn) beat Joe Fox (Emerald Club) to take the Consolation Singles title. White Swan Nomads made it a fantastic double adding the League Cup to their already won league championship when they won 4-3 against Emerald Club and with a similar close 4-3 result Tyseley WMC accounted for Station Wagon to win the Consolation Cup final.

The final outstanding league fixture was played which produced a 4-3 win for New Inn over Sedgemere Devil’s Club.

The league will be holding their AGM on Sunday 18th August at the Wagon and Horses, Adderley Street, Digbeth, B9 4ED at 11.00am with a view to starting the new season around the end of August / beginning of September.

All teams both old and new are cordially invited to attend the meeting.

Full Results:Consolation Singles Knockout:Final:- Pete Yardley (New Inns) beat Joe Fox (Emerald Club), League Cup:Final:- White Swan Nomads 4 Emerald Club 3, Consolation Cup:Final:- Tyseley WMC 4 Station Wagon 3, Rearranged Fixture:- Sedgemere Devil’s Club 3 New Inn 4.


After only week four in the Kings Norton League just one of the thirteen starters Avenue CF remains undefeated and top the table with their three wins in three games so far the latest of which saw them hand out a first 5-2 defeat to Rubery RBL. Thurlestone’s similar 5-2 win at Kings Norton Ex Serviceman’s Club puts them second in the table level on points with the leaders but they have played one game more than them. E57, Grant Arms and Weoley Hill have all played four games and lost just one leaving them level on points with both Avenue CF and Thurlestone.

Full Results:Game 3:- Coppice 2 (C.Heath 2×100,135,100b, M.Mooney 100, A.Chidley 100, R.Mooney 100) Rubery RBL 5 (J.Higgins 112b,134, B.Heath 140,180, R.Packer 100b,120b, I.Medlicott 105b,140, J.O’Neil 2×100, J.Ford 2×100), Harborne C.Fox 3 (S.Sheridan 100,105,112b, P.Sitshebo 121, A.Harvey 100, B.Harding 125) Bournbrook 4 (T.Cullen 2×100, T.Jeffs 100,105b, R.Orton 140, D.Collins 100, J.Stringer 121, P.Gossage 100), Kings Heath 2 (A.Homer 100, J.Desai 2×100,105, M.Marshall 135) Kings Norton Ex Servicceman’s 5 (M.Bandy 112, S.Brown 2×100, T.Elscey 100), Dingle 0 (L.Perkins 108, A.Faulkner 140) Avenue C.Fox 7 (E.Simpson 100, G.Dews 140, R.Mann 100b,101b, V.Gould 100, D.Marsh 125, T.Hamilton 109b, C.Whitehouse 140,145, S.Pasetti 100, E.Simpson 180), Thurlestone 3 (D.Garfield 100,120b,10 darts game, R.Hosey 155f, D.Peace 100,114b, N.Watts 100,116b, D.Newton 100) Weoley Hill 4 (M.Lloyd 100,139, L.Allen 100, P.Draper 125, R.Broadhurst 10 darts game), E57 7 (D.Logan 2×140, M.Ellis 100,135, J.Calt 2×100, N.Porter 100) Grant Arms 0 (P.Smith 112b, M.Davies 140, M.Kearney 125), Game 4:- Grant Arms 6 (S.Campbell 120b, Donna Campbell 135, Monte Davies 101, 135, V.Walton 138, M.Ellis 100, M.Kearney 140) Kings Heath 1 (S.Morris 120b,140), Kings Norton Ex Serviceman’s 2 (M.Bandy 100,105, M.Bloomer 111b, T.Elscey 125) Thurlestone 5 (J.Downer 100,137, D.Garfield 100, N.Watts 100, D.Peace 120b, C.Micklewright 120b), Rubery RBL 2 (J.Grainger 100, I.Medlicott 2×100,121, R.Higgins 121, J.Ford 120,120b,100f,8 darts game) Aveniue C.Fox 5 (E.Simpson 100,100b,121,120b, C.Whitehouse 125,120b, V.Gould 122, T.Hamilton 100,101, P.Blades 100), Weoley Hill 6 (M.Lloyd 100, L.Preece 120b, L.Allen 100, G.Webb 114b, R.Broadhurst 2×100,140) Dingle 1 (D.Hopkins 125, M.Ferriday 122), Bournbrook 5 (T.Jeffs 117,115b,120b, R.Orton 125, T.Cullen 101b, K.Mason 125,100b, M.Bathurst 2×140, D.Collins 2×100,105, C.Ryan 140,10 darts game, R.Chambers 121, L.Arnold 100,140) E57 2 (D.Logan 135, T.Roberts 100, N.Porter 100,140, S.Nolan 125, A.Deeley 140, J.Good 100).


A 6-3 win away to fifth in the Shirley and District Monday Night League table The Bears has seen Dunky’s Boys take their undefeated run to fifteen games and gives them a lead of four points after The Lodge lost not only 5-4 at home to The Lion but also their number two spot as they have been replaced by Highwood who handed out a 9-0 whitewash to their hosts Shirley Spartac to go two points ahead of Lodge with a game in hand.

Full Results:Week 16:- The Lodge (N.Parsonage 180) 4 The Lion (J.Sidwell 180,123f) 5, HSDT (C.Okey 112f,15 darts game) 5 The Bluebell (T.McCabe 180) 4, Sharmans Cross 3 Saxon (S.Heeks 180) 6, Saracens Jesters 1 The Wharf 8, The Bears (D.Heighway 100b) 3 Dunky’s Boys (P.Yardley 180,14 darts game, S.Edwards 17 darts game) 6, Cider House 8 Legion Royals 1, Legion Flights 8 Plume of Feathers 1, Shirley Spartac 0 The Highwood (S.Darby 180, D.Willson 100f) 9, Saracens Misfits had a bye.


The Netherton Thursday Night League staged the second leg of the semi-finals of their Andy Bastable Trophy. League leaders Dudley Ex Serviceman’s Club lost the first leg at Bulls Head 5-4 but won the second 5-4, however a win by Phil Tonks over Aaron Dingley in a play-off decider secured their place in the final. The Ex Serviceman’s will take on second in the league Riddins Tavern in the final after their overall 10-8 win over White Horse.

In the Shadow Cup semis there was another sudden death leg which saw Simon Swingler beat Mark Jones to give Netherton Conservative Club a very close 10-9 win against Fairfield. Townsend Social Club booked their place in the final with an overall 13-5 win over Saracens Head.

Full Results:Andy Bastable Trophy :Semi-Finals:Second Leg: (First Leg Results in Brackets):- Dudley Ex Serviceman’s Club 5 (4) Bulls Head 4 (5), Dudley Ex Serviceman’s Club won 10-9, White Horse 4 (4) Riddins Tavern 5 (5), Riddins Tavern won 10-8, Shadow Cup::Semi-Finals:Second Leg: (First Leg Results in Brackets):- Townsend Social Club 5 (8) Saracens Head 4 (1), Townsend Social Club won 13-5, Netherton Conservative Club 3 (6) Fairfield 6 (3), Netherton Conservative Club won 10-9.


A 7-2 home win over Lamp Tavern maintained the four point’s lead Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ have at the top of the Brierley Hill Monday Night League over Roebuck and Rose and Crown who are placed second and third in the table. Roebuck were held to a close 5-4 win in their home tie with Mount Pleasant while Rose and Crown had a more convincing 7-2 win away to fourth in the table and former leaders High Oak.

Full Results:Week 21:- Dudley Sports ‘A’ 6 Wombourne Pool Bar 3, Bull and Bladder 5 Limes Club 4, High Oak 2 Rose and Crown 7, Portway 5 Dudley Sports ‘B’ 4, Brickmakers Arms 1 Delph Bell 8, Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 7 Lamp Tavern 2, Roebuck 5 Mount Pleasant 4, Swan 6 Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 3, Fox and Grapes 5 King William 4.


Following their 8-1 home win over Glasscutters Brickmakers Arms, after the opening four games have taken over pole position in the Stourbridge and District Monday Night League, second placed Britannia are the only other team in the league apart from Brickmakers to have won all of their games so far the latest of which was a 7-2 win at Bird (Wordsley).

After the top two there are five teams Ten Arches, British Oak, Stourbridge RBL, Gate Hangs Well and Hop House who are all on six points having lost just one of their four games. Former leaders Ten Arches were knocked off the top and dropped to third after losing 5-4 at British Oak.

M.Abbott (Hop House) recorded the only maximum of the week.

Full Results:Week 4:- Swan 5 Bird (Stourbridge) 4, Hare and Hounds 2 Fox Inn (Lye) 7, Bird (Wordsley) 2 Britannia 7, British Oak 5 Ten Arches 4, Gigmill 7 Kingswinford Conservative Club 2, Brickmakers Arms 8 Glasscutters 1, Church Tavern 5 Lion (Stourbridge) 4, Gate Hangs Well 6 Stourbridge RBL 3, Rose and Crown (Wordsley) 4 Hop House 5 (M.Abbott 180).


The Rowley Monday Night League played their top half of the league doubles knockout down to the last eight pairs and winning through to the quarter finals were Bobby Gillies & Trev Brennan, Connor Whitehouse & Shane Price, Andy Lynch & Steve Gittus (Bell), Karl Hopton & Viv Gould (George), Andy Powell & Mick Cannon (Cottage), Ian Hartland & Adrian Arnold (Cradley Sports and Social), Chris Jones & Jason Bland (Fairfield), A.Cowley & M.Hadley (Ex Serviceman’s ‘A’).

Full Results:League Top Half Doubles Qualifiers:- Bobby Gillies & Trev Brennan, Connor Whitehouse & Shane Price, Andy Lynch & Steve Gittus (Bell), Karl Hopton & Viv Gould (George), Andy Powell & Mick Cannon (Cottage), Ian Hartland & Adrian Arnold (Cradley Sports and Social), Chris Jones & Jason Bland (Fairfield), A.Cowley & M.Hadley (Ex Serviceman’s ‘A’).


The week four fixture between the Small Heath League’s East Birmingham Allotment Holders Association and Sheldon Marlborough Arrows was postponed and as a result E.B.A.H.A. lost their number one perch to be replaced by Heartlands Club who handed out a 9-0 whitewash to their visiting team Wagon and Horses.

At the other end of the table Cob’s Bar moved off the bottom with a 5-4 home win over Emerald Club and after their heavy defeat Wagon and Horses replace them at the foot of the table.

Full Results:Week 4:- Heartlands Club 9 (M.Cain 112b,100, Jim Frost 100, John Frost 140, S.Cain 140,100b, A.Downes 100, G.McCormack 140, C.Austin 133) Wagon and Horses 0 (A.Cheshire 100, A.Colley 100), Cob’s Bar 5 (D.Shakespeare 2×100, J.Kenny 102b, A.Lattimer 100,140,125, M.Turner 2×100, M.Cunningham 119) Emerald Club 4 (M.O’Sullivan 100, J.Fisher 128, D.Willis 100), East Birmingham Allotment Holders Association versus Sheldon Marlborough Arrows cancelled.


The South Birmingham League have got their new season underway with six teams in group one and five in group two. Centurion, C’s Flights and C’s Hot Shots all won 6-2 to share the number one spot in the top division while an 8-0 win for C’s Top Guns over C’s Bullets put them top of group two.

Full Results:Week 1:Group One:- Centurion 6 (G.Baldock 2×100, N.Bradley 140,100,  D.Whitehouse 6×100,180, D.Copper 140, A.Hoey 100) Trident 2 (R.McDonough 100, J.Buttle 100,140,123,2×125, L.Vann 120), C’s Hot Shots 6 (D.White 100,140, K.White 4×100,140,116f, W.Cooper 135,2×140,106, J.Masfield 100, S.Moran 2×100,135, L.Walker 123,101) Banbury Arrows 2 (J.Baron 100,  G.Davidson 126, K.Lane 5×100,105, J.Moss 2×100,2×140, P.Moran 3×100,121,140), C’s Arrows 2 (J.McGuigan 100, D.Green 2×100, P.Harvey 138) C’s Flights 6 (J.Pitts 121,123, S.Beale 100, M.Beale 2×100, C.Meigh 2×100, L.Beale 115), Group Two:- Coleshill Social 5 (P.Bryant 2×100,2×140, S.Sweetman 4×100,134,125,180, S.Jones 140, D.Holt 101,116, C.Cooke 3×100, B.Jones 125) Trident Flights 3 (N.Hogan 100,125, P.Wilde 100, A.Arborn 126, A.Harvey 140, P.Shipley 100), C’s Top Guns 8 (R.Mills 100,100f, W.Yates 2×140, P.Kingdon 140, S.Edwards 4×100,135, M.Mann 5×100, S.Kingdon 100) C’s Bullets 0 (G.Vasou 100,130), Toby Jug had a bye.


In the Silver End Sunday Morning League Woodside ‘A’ lost for only the second time in 14 games when they went down 6-2 at home to Brickmakers Arms ‘B’ who move up one place to third with 32 points from 15 games. With 34 points Woodside ‘A’ drop to second place behind new leaders Glasscutters ‘B’ whose 5-3 win at Dudley Ex Serviceman’s Club to give them an unbeaten 36 points, the Ex Serviceman’s Club drop one place to fourth with 30 points.

Full Results:Game 16:- Bell 4 Woodside ‘B’ 4, Brickmakers Arms ‘A’ 5 Old Star 3, Glasscutters ‘A’ 5 High Oak 3, Kings Head ‘A’ 4 Kings Head ‘B’ 4, Dudley Ex Serviceman’s Club  3 Glasscutters ‘B’ 5, Woodside ‘A’ 2 Brickmakers Arms ‘B’ 6, Three Crowns 3 Dudley Sports 5, High Acres and New Talbot had a bye.


The Vine did their hopes of winning the Hilltop Friendly Tuesday Night League title no harm whatsoever in game nineteen as they handed their hosts Ivy Bush a 7-0 whitewash to maintain their two points lead at the top of the table over former leaders Tipton Sports who had what could be a vital 6-1 win over third in the table Dewdrop ‘A’. Dewdrop ‘A’ have now played one game less than the two teams above them but trail The Vine by some ten points.

Full Results:Game 19:- Dewdrop ‘B’ 2 Merry-Go-Round 5, Sportsman 4 (B.Dolman 180) Island Inn 3, Ivy Bush 0 The Vine 7, Tipton Sports 6 Dewdrop ‘A’ 1, Waggon and Horses 4 Hayes Social 3, New Talbot 4 Horseley Tavern 3, Cottage Spring 5 Wonder 2, Miners Arms had a bye.


Leaders of the Cradley Tuesday Night League Brickmakers Arms ‘A’ suffered a somewhat surprising 5-4 home defeat when in game 19 they lost to sixth in the table Plough who are 21 points behind them and have played one game more. A 6-3 win at Bulls Head has seen second in the league Netherton Sports and Social ‘A’ draw level on 45 points with Brickmakers Arms ‘A’ plus they have a game in hand on the leaders.

Full Results:Game 19:- Gate Hangs Well 3 Brickmakers Arms ‘B’ 6, Bulls Head 3 Netherton Sports and Social ‘A’ 6, Brickmakers Arms ‘A’ 4 Plough 5, Roost 4 Malt Shovel 5, Wheatsheaf 3 Netherton Sports and Social ‘B’ 6.


With the Swan confirmed as champions of the Stourbridge and District Wednesday Night League the league have been engaged in cup semi-finals, first the League Cup in which fourth placed Wombourne Cricket Club beat Gate Hangs Well 5-2 to set up a final against league runners-up Ashwood ‘B’ who had a close 4-3 verdict against Glasscutters.

Both of the Shadow Cup last four games finished with a 5-2 result with Brickmakers Arms ‘A’ and Ashwood ‘A’ accounting in turn for Bell ‘B’ and Netherton Cricket Club.

Full Results:League Cup:Semi-Finals:- Glasscutters 3 Ashwood ‘B’ 4, Gate Hangs Well 2 Wombourne Cricket Club 5, Shadow Cup:Semi-Finals:- Bell ‘B’ 2 Brickmakers Arms ‘A’ 5, Netherton Cricket Club 2 Ashwood ‘A’ 5.


A 4-1 home defeat by Gilberts Bar has cost the Bell the number one spot in the West Midlands Men’s Super League as with 25 points they dropped to fourth in the table. Woodside Inn had a resounding 5-0 win against The Griffin to see them move up one place into pole position with 31 points closely followed by Yeltz Bar ‘A whose similar 5-0 result against Gunners Club leaves them just one point short of the new leaders.

Reigning champions Allen’s Sports Bar ‘A’ had a narrow 3-2 win over their ‘C’ team to lift them one place in the table to third with 26 points.

There was a welcome return to winning ways for newcomers to the league ECC Sports and Social Club, their 4-1 win over Staffordshire Knot their second success in five games.

Full Results:Game 5:- Horse and Jockey ‘A’ 0 Yeltz Bar ‘A’ 5 (A.Howells 1 S.Gillam 4, K.Ford 0 I.Townsend 4, P.Robbins 2 D.Redding 4, I.Shaughnessey 1 P.Wells 4, M.Price 1 J.Lowe 4), Allen’s Sports Bar ‘C’ 2 Allen’s Sports Bar ‘A’ 3 (M.Coleman 4 D.Nicholls 2, C.Wood 1 N.Fullwell 4, J.Hughes 4 A.Jacques 1, S.Jones 3 A.Edgar 4, J.Singh 0 S.Baker 4), ECC Club 4 Staffordshire Knot 1 (A.Teasdale 4 L.Chambers 3, A.Simmons 1 M.Dyke 4, M.Baker 4 P.Smith 2, L.Griffiths 4 A.Hateley 0, M.Hampson 4 B.Hollowood 3), Bridgtown Social 2 Cabin 3 (M.Craddock 2 G.Johnston 4, G.Watts 2 S.Price 4, O.Maiden 4 S.Hall 2, N.Pointon 4 I.Hebberts 1, D.Coyle 3 J.Simms 4), Woodside Inn 5 The Griffin 0 (K.Harris 4 M.Halliday 0, I.McKenzie 4 K.Bambrick 3, M.Moore 4 B.Hughes 1, T.Bissell 4 S.Simpson 3, L.Kelly 4 L.Law 2), The Bell 1 Gilberts Bar 4 (R.Bowen 1 G.Rollinson 4, R.Colley 4 C.Hill 0, W.Fenney 3 R.Cook-Lucas 4, S.Blewitt 0 J.Evans 4, C.Skelding 0 R.Ward 4), Allen’s Sports Bar ‘B’ 4 Horse and Jockey ‘B’ 1 (C.Bowen 4 D.Owen 3, C.Glover 4 J.Gennard 3, P.Harrison 4 D.Whitehouse 1, G.Fox 3 L.Wildman 4, C.Hickman 4 S.Hartopp 2), Yeltz Bar ‘B’ 5 Gunners Club 0 (T.Brennan 4 G.Walsh 1, I.Hartland 4 M.Lloyd 2, C.Newton 4 S.Pryce 1, K.Harrison 4 C.Cook 0, M.Greenwood 4 S.Jennings 0).


6-1 was the scoreline for the top two teams in the Brierley Hill Friday Night League but with mixed fortunes as leaders Brickmakers Arms ‘A’ won by that margin against Delph Bell and High Oak lost 6-1 away to fourth in the table Netherton Cricket Club ‘A’ to drop down one place to third behind Ashwood whose 5-2 success at Miners (Wollescote) puts them two points ahead of High Oak and two behind Brickmakers Arms ‘A’.

Full Results:Week 16:- Brickmakers Arms ‘A’ 6 Delph Bell 1, Miners (Wollescote) 2 Ashwood 5, Netherton Cricket Club ‘A’ 6 High Oak 1, Dudley Sports 2 Brickmakers Arms ‘B’ 5, Gornal British Legion 3 Netherton Cricket Club ‘B’ 4


Golden Hind are just a whisker away from winning the division one title in the Sutton and District Summer League after beating The Boat, who were second 8-1. The defeat sees Boat drop to third behind Boldmere St Mike’s level on 14 points but trailing on average after they won 6-3 at Pint Pot Flights, both Boldmere and Boat are four points behind the leaders with just two more games to play.

Unbelievably with two to play in division two just one point separates the top three teams. An 8-1 win for Walmley Darts Club over Red Lion see them topping the table with 15 points closely followed by Bishop Vesey and Old Oscott Arrows who are locked together level on average with the same 14 points.

Full Results:Game 12:Division One:- Golden Hind 8 The Boat 1, Oscott Social 5 Boldmere Tap 4, Pint Pot Flights 3 Boldmere St Mike’s 6, Erdington Arrows had a bye, Division Two:- The Boot 3 Old Oscott Arrows 6, Oscott Sports 5 Drakes Drum 4, Walmley Darts Club 8 Red Lion 1, Bishop Vesey had a bye.


With second and third placed Cleveland Arms and Whitmore Reans WMC having a bye in the Tettenhall Wednesday Night League leaders Hurst Hill took the opportunity to increase their lead to four points by winning 5-2 against ECC ‘B’.

Fifth in the table Moreton reduced the arrears to four points on fourth placed ECC ‘A’ beating them by a close 4-3 margin, however Moreton have played one game more than their opponents.

Full Results:Game 18:- Brewood British Legion 7 Pilot 0, Dog and Partridge 6 Swan, Compton 1, ECC ‘A’ 3 Moreton 4, Hurst Hill 5 ECC ‘B’ 2, Royal, Albrighton 4 Bull 3, Cleveland Arms and Whitmore Reans WMC had a bye.


Bombay Bob’s Boys were in top form in their most recent fixture in the Pip Club League, Adam Wood and Sam Whittaker both hitting a 180 in their team’s 9-0 win over Old Liberal House to put them on 50 points at the top of the Main Division and give them a five points advantage over second in the table Belgrave Sports and Social Club who after having a bye this week are now level on 25 games. Third in the table Birchmoor Club are just one point behind Belgrave Sports and Social, they won 8-1 away to Progressive Club.

Full Results:Game 26:- Sports Bar ‘180’ 9 (Emily Jones 2×100) Kettlebrook Club 0 (Patsy McCormick 103, Jeannette Blount 110,100), Belgrave Club 3 Wigginton Arms 6 (Martin Egglestone 104f, Rosie O’Connor 127), Bombay Bob’s Boys 9 (Adam Wood 180, Sam Whittaker 180,100f) Old Liberal House 0, Progressive Club 1 Birchmoor Club 8, Glascote Club 3 Dolphin 6, Dolphin Wanderers 7 (Leighton Massey 100) Globe (Wilnecote) 2 (Rick Martin 112f), Pip Club and Belgrave Sports and Social Club had a bye.


By Alan Towe
Website: www.alantowedarts.co.uk