Alan Towe, The Line on Darts, Darts News

A West Midlands Round Up By Alan Towe

The South Birmingham League has been very busy with their various knockout finals, no fewer than six of them. First the Roy Parry Cup in which division one champions C’s Top Guns beat divisional runners-up Coleshill Social 5-4. The Roy Parry Consolation Cup title went to division two champions C’s Hot Shots with a 7-2 result over The Dog.

The final of the Jimmy Walker Cup produced an all division one clash between Banbury Arrows and The Gate with the former getting the close 5-4 verdict.

Once again it was the C’s Top Guns who won the Knockout Cup, and yet again it was Coleshill Social who finished in second place losing 7-2.

The Divisional Cup finals saw C’s Top Guns make it the league title plus three cup wins when they beat, yes, Coleshill Social once again, this time 6-3. The division two final was won by C’s Hot Shots who had a convincing 8-1 result over The Dog.

Full Results: Roy Parry Consolation Cup:Final:- C’s Hot Shots 7 (D.White 100,121, K.White 100, W.Cooper 100, L.Walker 100) The Dog 2 (M.Clayton 3×100,112), Roy Parry Cup:Final:- C’s Top Guns 5 (S.Kingdon 2×100, W.Yates 111, R.Mills 125,140, S.Edwards 116b,2×100, D.Clinton 100,110b, D.Wilson 100,140) Coleshill Social 4 (G.Jones 3×100,112b, S.Sweetman 100, N.McCrave 140, B.Jones 100), Jimmy Walker Cup:Final:- Banbury Arrows 5 (A.Cooksey 100, M.Allwood 160b, L.Reece 2×100, P.Moran 2×100, S.Hughes 100) The Gate 4 (K.Russell 125, N.Groves 101b, E.Jones 140, P.Jones 100), Knockout Cup:Final:- C’s Top Guns 7 (R.Mills 140, D.Clinton 140, P.Kingdon 120b,100, M.Mann 132,100, S.Edwards 104, D.Wilson 120b, J.Jennings 2×100) Coleshill Social 2 (S.Jones 100, G.Jones 112b,100,125, N.McCrave 100, S.Sweetman 100, P.Bryant 100, C.Cooke 100), Division One Cup:Final:- C’s Top Guns 6 (S.Kingdon 112b,140, R.Mills 135, P.Kingdon 123,136b, S.Edwards 3×100, D.Clinton 100, D.Wilson 100, J.Jennings 100,120b) Coleshill Social 3 (S.Sweetman 140, P.Bryant 119, C.Cooke 100, B.Jones 100), Division Two Cup:Final:- The Dog 1 (M.Clayton 140,9 darts game, G.Taylor 140,100) C’s Hot Shots 8 (D.White 100,120, S.Moran 100).


With straight 4-0 wins over Derek Harper and Lee Lattimer, Thomas Bent has returned to the top of the Shirley Legion Double Top League with a total of 54 points from 17 games. Due to work commitments plus a forthcoming three weeks break Wayne Clarke played five games in week nine adding a 3-1 win over Dave Fisher, 2-2 draws with Colin Geens and Mark Henderson and a 4-0 win against Steve Heeks to take him up to 22 games played and within one point of Bent with 53 points as he moved up three places in the table to second. Formerly Mark Gwalchmai was in the number two spot but he was unable to chalk up a win in the two games he played this week as he began with a 2-2 draw with Kyle Bevan and then lost 3-1 to Mick Bown to put him on 48 points from 18 games and drop to fifth in the table.

Jordan Ottley recovered from a 3-1 defeat to Tony Daly to inflict a similar loss on Jaime Whitton to hold on to third place with 49 points from 18 games. On the same 48 points as Gwalchmai is Lee Harris, 4-0 wins over Dave Barrows, Jack Barrows and Lee Holtham seeing him leap up the table from thirteenth to fourth place after playing 17 games.

Individual achievements this week included Jaime Whitton who had a sensational maximum 170 break despite losing 3-1 to Jordan Ottley and with scores of 180 were Sam Hicks and Ken Hopton. Nine darts was the best game of the night recorded by Thomas Bent and John Smyth.

Full Results:Week 9:- Dave Fisher 1 Wayne Clarke 3, Colin Geens 1 Craig Clarke 3, Kevin Graver 2 Mick Bown (10 darts game) 2, Mark Gwalchmai 2 Kyle Bevan 2, Derek Harper 0 Thomas Bent (180,112b,10 darts game) 4, Steve Harper (100b,11 darts game) 2 Jack Barrows 2, Lee Harris 4 Dave Barrows 0, Steve Heeks 1 Chris Thomas snr 3, Dave Heighway ( 101b,120b,11 darts game) 2 Chris Thomas jnr 2, Sam Hicks 1 Adam Stuart 3, Antony Daly 1 Mark Henderson 3, Lee Holtham 0 Jack Sidwell (112b) 4, Ken Hopton (103b) 1 Steve Sidwell (105f,104b,12 darts game) 3, Lee Lattimer 0 John Smyth (9 darts game,120b) 4, Sean Talbot 3 John O’Sullivan 1, Jamie Whitton 0 Brian Lawton (120b) 4, Jordan Ottley 1 Tony Daly 3, Mark Henderson 2 Ben Quadri (112b) 2, Chris Thomas snr 1 Dave Heighway (101b) 3, Dave Barrows 0 Steve Heeks (105b) 4, Jack Barrows 0 Lee Harris 4, Kyle Bevan 3 Derek Harper 1, Mick Bown (11 darts game,12 darts game) 3 Mark Gwalchmai (112b) 1, Craig Clarke (2x112b) 4 Kevin Graver 0, Wayne Clarke 2 Colin Geens (119f) 2, Dave Fisher 1 Steve Sidwell (114b) 3, Adam Stuart 3 Steve Harper 1, Ben Quadri 2 John O’Sullivan 2, John Smyth (101b) 3 Ken Hopton (100b) 1, Chris Thomas jnr 3 Lee Holtham 1, Thomas Bent (9 darts game,10 darts game,112b) 4 Lee Lattimer 0, Brian Lawton 2 Antony Daly 2, Jamie Whitton (170b) 1 Jordan Ottley 3, Sean Talbot (12 darts game) 1 Sam Hicks (112b,11 darts game,180) 3, Tony Daly (8 darts game) 3 Jack Sidwell 1, Wayne Clarke 2 Mark Henderson 2, Steve Heeks 1 Ben Quadri 3, Lee Harris 4 Lee Holtham 0, John O’Sullivan 2 Ken Hopton (180) 2, Dave Barrows 1 Chris Thomas jnr (105b) 3, Jaime Whitton 1 Sam Hicks 3, Sean Talbot 4 Kevin Graver 0, Jack Barrows 3 Antony Daly 1, Sam Hicks (147f) 4 Derek Harper 0, Lee Holtham 0 John O’Sullivan 4, Wayne Clarke 4 Steve Heeks (100b) 0.


The Camp Hill League played off one of the semi-finals of their League Cup in which there was a close 4-3 win for Wandering Nomads over New Inn.

There was just one rearranged league fixture played which saw second in the league Sheldon Marlborough Flights beat Sedgemere Devil’s Club 6-1 to put them within two points of leaders White Swan Nomads.

Full Results:League Cup:Semi-Final:- New Inn 3 Wandering Nomads 4, Rearranged League Fixture:- Sedgemere Devil’s Club 1 Sheldon Marlborough Flights 6.


Reigning champion and current leader of the C’s Club Double Top League Bob Nixon made it a 18 perfect wins in week ten when he added straight 3-0 wins over Ryan Beale and Chris Meigh to his tally to take him to 51 points and give him a lead of six with a game in hand on second in the table Mick Noonan who had closer 2-1 wins against Dan Stone and Gary Groves. Simon Edwards lost his second place to Noonan as he only played one fixture in which he won 2-1 against Lee Walker to leave him one point behind Noonan with two games in han

d.

The only other player in the league besides Bob Nixon not to have lost is Luis Barberan who played five games beating Neil McCrave, Connor Marshall, Richard Meigh, Louise Beale and Mitchell Mann all 3-0 to see him race up the table from a 25th position to fourteenth. Barberan has now played ten games and has eight in hand on leader Nixon, eight games that could net him 24 points which could take him two points ahead of Nixon.

Another player to make a leap up the table from 23 to17 is Mitchell Mann who also played five games in which he won 3-0 against Richard Meigh, 2-1 against Louise Beale, 3-0 against Steve Groves, then lost 3-0 to Barberan but finished the night with a 3-0 win over Luke Beale.

Full Results:Week 10:- Steve Beale 1 Charlie Kingdon 2, Richard Meigh 0 Mitchell Mann 3, Ryan Beale 0 Bob Nixon 3, Frank Dixon (119f) 3 Luke Beale 0, Tom White 3 Phil Ashford 0, Dave Kingdon 1 Duane Green 2, Alan Townsend 2 Pete Kingdon 1, Luis Barberan 3 Neil McCrave 0, Steve Groves 0 Terry Webster 3, Connor Marshall (180) 0 Luis Barberan 3, Chris Cooke 3 Melissa Beale 0, Chris Meigh (180) 3 Dave Kingdon 0, Richard Mills 1 Dan Cooper 2, Dan Stone 3 Neil McCrave 0, Simon Edwards 2 Lee Walker 1, Gary Groves 2 Gavin Davidson 1, Mick Noonan 2 Dan Stone 1, Mitchell Mann 2 Louise Beale 1, Ryan Beale 0 Pete Kingdon 3, Terry Webster (124f) 3 Dan Cooper 0, Dave Kingdon 0 Steve Beale 3, Melissa Beale 0 Dan Stone 3, Duane Green 0 Charlie Kingdon 3, Richard Meigh 0 Luis Barberan 3, Bob Nixon 3 Chris Meigh 0, Neil McCrave 0 Richard Mills 3, Chris Cooke 1 Frank Dixon 2, Alan Townsend 3 Neil McCrave 0, Steve Groves 0 Mitchell Mann (15 darts game) 3, Tom White 3 Gavin Davidson 0, Luis Barberan 3 Louise Beale 0, Mitchell Mann 0 Luis Barberan (14 darts game) 3, Phil Ashford 2 Connor Marshall 1, Gary Groves 1 Mick Noonan 2, Chris Cooke 0 Lee Walker 3, Luke Beale 0 Mitchell Mann 3.


Week eleven in the Shirley and District Monday Night League saw no change in the top seven placings as leaders Dunky’s Boys won 7-2 at The Lions to keep them just ahead of The Lodge in second place after their 6-3 success at Legion Flights. Highwood in third place are two points behind the leading duo after they won 7-2 against Saracens Misfits.

After wins for the top three there was little joy for the chasing four teams as fourth placed Red Lion’s fixture against Plume of Feathers was a late result, fifth in the table Wharf lost 5-4 at Legion Royals, sixth placed Bears had a bye and seventh in the table Legion Flights lost to Lodge.

Full Results:Week 11:- The Lions 2 Dunkys Boys 7, Legion Royals (Steve Wells 130f) 5 The Wharf 4, The Highwood (John Buckingham 180, Andy Foulkes 180,2×17 darts games) 7 Saracens Misfits (Jack Barrows 103f) 2, Shirley Spartac 0 The Bluebell (Tom McCabe 14 darts game,17 darts game) 9, Legion Flights 3 The Lodge (Mick Tilley 180) 6, Cider House (Mark O’Donnell 2×180, Steve Wells 130f) 6 HSDT 3, Saracens Jesters 4 Sharmans Cross (Joel Faber 105b) 5, Casey Joe’s Bears had a bye.


The Small Heath League have got their new season underway and sharing the top spot after the opening fixtures are last season’s winners and runners-up East Birmingham Allotment Holders Association and Heartlands Club who in turn had 8-1 wins over Cob’s Bar and Emerald Club. The only other winners were Sheldon Marlborough Flights who last season finished bottom of the table they won 5-4 against Wagon and Horses.

Full Results:Week 1:- East Birmingham Allotment Holders Association 8 (L.Robinson 160b,117f, N.Parsonage 2×100,140, N.Davis 120b,101, C.Wyatt 115.120b, T.White 140,145, P.Webster 100,140) Cob’s Bar 1 (D.Shakespeare 100, J.Kenny 121), Heartlands Club 8 (I.Jones 120,100b,100, B.Lysaght 125, G.McCormack 100, John Frost 100, S.Cain 105b,100,10 darts game, M.Cain 100) Emerald Club 1 (M.Coates 140, C.Rigby 100, G.Daly 100,121), Sheldon Marlborough Flights 5 Wagon and Horses 4 (M.Looby 100, D.Rivitt 100f, M.Tilley 120b, A.Cheshire 100, J.Lee 121).


The Netherton Thursday Night League played the first leg of the semi-finals of their League Cup and Shadow Cup. There is everything to play for in the second leg of the League Cup as both games finished with close 5-4 results, Townsend Social Club and Bulls Head taking the slender lead into the second leg against respective opponents Riddins Tavern and Dudley Ex Serviceman’s Club.

The results for the Shadow Cup look as though they may be a forgone conclusion as Fairfield and White Horse in turn handed out 8-1 defeats to Saracens Head and Netherton Conservative Club.

Full Results:League Cup:Semi-Finals First Leg:- Riddins Tavern 4 Townsend Social Club 5, Bulls Head 5 Dudley Ex Serviceman’s Club 4, Shadow Cup:Semi-Finals First Leg:- Fairfield 8 Saracens Head 1, Netherton Conservative Club 1 White Horse 8.


The Silver End Sunday Morning League played the second leg of round two in their Team Knockout and winning through to the last four were Glasscutters ‘A’, Dudley Sports, High Acres and High Oak.

Winners from the second leg of round one in the Shadow Cup were Kings Head ‘A’, Bell, New Talbot and Dudley Ex Serviceman’s Club.

Full Results:Team Knockout:Round Two Second Leg (first leg results in brackets):- Glasscutters ‘A’ (5) 7 Brickmakers Arms ‘B’ (3) 1 (Glasscutters ‘A’ won 12-4), Brickmakers Arms ‘A’ (3) 5 Dudley Sports (5) 3 (Dudley Sports won the decider 2-0), High Acres (3) 5 Woodside ‘A’ (5) 3 (High Acres won the decider 2-0), Old Star (3) 4 High Oak (5) 4 (High Oak won 9-7), Shadow Cup:Round One Second Leg (first leg results in brackets):- Kings Head ‘B’ (3) 2 Kings Head ‘A’ (5) 6 (Kings Head ‘A’ won 11-5), Woodside ‘B’ (5) 3 Bell (3) 5 (Bell won the decider 2-1), Three Crowns (2) 1 New Talbot (6) 7 (New Talbot won 13-3), Dudley Ex Serviceman’s Club (4) 5 Glasscutters ‘B’ (4) 3 (Dudley Ex Serviceman’s Club won 9-7).


With wins for the top five teams in the Rowley Monday Night League there is little change at the top of the table. Top team Bell still have a two point’s lead over George following their 5-4 win over Cottage and George’s 9-0 success away to Spring Meadow. Third in the table Cradley Sports and Social remain four points off the top after they won 7-2 at Ivy Bush and hang on to their four points advantage over fourth placed Ex Serviceman’s ‘A’ who won 6-3 away to Three Diamonds. Making up the top five is Tividale FC who were 8-1 winners over Wonder but are ten points short of Bell.

Full Results:Week 19:- Bell (Connor Whitehouse 160b, Trevor Brennan 160f) 5 Cottage 4, Ex Serviceman’s ‘B’ 4 Hare and Hounds 5, Tividale FC 8 Wonder 1, Three Diamonds 3 Ex Serviceman’s ‘A’ (Tommy Johnson 170,9 darts game) 6, Ivy Bush 2 Cradley Sports and Social 7, Loyal Lodge 4 Windmills End 5, Bulls Head 3 Fairfield (Chris Ledge Jones 9 darts game) 6, Spring Meadow 0 George 9.


The Hilltop Friendly Tuesday Night League had the semi-finals of their Rickuss Cup on the fixture card in which league leaders Tipton Sports had a conclusive 5-2 win over Sportsman, meeting them in the final will be second in the table The Vine who had a narrow 4-3 success over third placed Dewdrop ‘A’.

Full Results:Rickuss Cup:Semi-Finals:- Sportsman 2 Tipton Sports 5, The Vine 4 Dewdrop ‘A’ 3.


As early as week four in the Harborne and District League and only two of the starting line-up of thirteen teams are able to boast a 100% win record. Weoley Castle Pub not only lost for the first time when they went down 7-2 at home to Longbridge Social Club but also lost pole position and dropped to third place two points behind their second placed victors. Taking over at the top of the table is Copper Fox whose convincing 9-0 win over Weoley Castle WMC puts them just ahead of Longbridge on average as they are the two remaining unbeaten teams. As a result of their defeat Weoley Castle WMC drop to the foot of the table replacing Avenue Social who chalked up their first win in four a 6-3 result at Smethwick Cricket Club.

Full Results:Week 4:- Bugle Horn (J.Garghan 180) 7 Stag and Three Horseshoes 2, Quinton RBL 3 The Bear 6, Cock Inn 5 Bartley Green FC (L.O’Neill 180) 4, Weoley Castle Pub 2 Longbridge Social (D.Hopkins 113f) Club 7, Smethwick Cricket Club 3 Avenue Social 6, Copper Fox (T.Hamilton 100f) 9 Weoley Castle WMC 0, Island Inn Darts had a bye.


A 7-2 win for Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ over Brickmakers Arms in the Brierley Hill Monday Night League was not enough for them to remain outright leaders as Roebuck had an 8-1 win over Portway to put them level on both points and average to share the number one spot.

One time leaders High Oak dropped one place to fourth after they suffered a further setback to their title aspirations losing 6-3 away to Mount Pleasant who moved up the table three places to seventh and are still eight points behind their opponents. Rose and Crown move up to third in the table, two points to the good on High Oak following their 6-3 home win over Swan.

Full Results:Week 17:- Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 7 Brickmakers Arms 2, Wombourne Pool Bar 3 Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 6, Rose and Crown 6 Swan 3, Dudley Sports ‘B’ 5 Fox and Grapes 4, Delphb Bell 2  Dudley Sports ‘A’ 7, Lamp Tavern 2 Bull and Bladder 7, Mount Pleasant 6 High Oak 3, Limes Club 5 King William 4, Roebuck 8 Portway 1.


Golden Hind consolidated their number one spot in division one of the Sutton and District Summer League by handing out a 9-0 whitewash to their visitor’s bottom of the division Pint Pot Flights. Hind have a two points lead over second in the division Boldmere St Mike’s who had a 6-3 win at Boldmere Tap.

In division two leaders Old Oscott Arrows surprisingly lost for the first time in seven games when they returned from Red Lion on the wrong side of a 5-4 result. Nevertheless Arrows remain in pole position but have had their lead halved to two points after their nearest rivals Bishop Vesey won 6-3 at Drakes Drum.

Division three leaders Castle Vale Residents are now the only team in the league with an unbeaten record, their latest fixture seeing them win 5-4 against Rosey’s Chaps. Digby Chuckers in second place kept within two points of the Residents with a 6-3 win over St Thomas Arrows.

Full Results:Game 8:Division One:- Boldmere Tap 3 Boldmere St Mike’s 6, Erdington Arrows 7 Oscott Social 2, Golden Hind 9 Pint Pot Flights 0, Division Two:- Drakes Drum 3 Bishop Vesey 6, Oscott Sports 4 Walmley Darts Club 5, Red Lion 5 Old Oscott Arrows 4, Division Three:- Castle Vale Residents 5 Rosey’s Chaps 4, Digby Chuckers 6 St Thomas Arrows 3, Rosey Mac’s 5 Sutton Sports 4.


Leaders of the Cradley Tuesday Night League Brickmakers Arms ‘A’ had an emphatic 8-1 win over third in the table Wheatsheaf but still only head the table on average as second in the league Netherton Sports and Social ‘A’ won 7-2 against the Plough.

There was a rare win for bottom of the table Gate Hangs Well as they won 6-3 against Riddins Tavern, this being only their third win in twelve games.

Full Results:Game 16:- Brickmakers Arms ‘A’ 8 Wheatsheaf 1, Malt Shovel 2 Brickmakers Arms ‘B’ 7, Bulls Head 6 Roost 3, Dudley Labour Club (Karl Hipkiss 180) 8 Netherton Sports and Social ‘B’ 1, Gate Hangs Well 6 Riddins Tavern 3, Netherton Sports and Social ‘A’ 7 Plough 2.


The Stourbridge and District Wednesday Night League played off their Singles Knockout and taking the title with a final 3-1 win over Jamie Barrowman was Sam Aitkens. Both semi-finals finished with close 2-1 results Aitkens taking out Gav Moreton and Barrowman beating Matt Hadley.

Full Results:Singles Knockout:Quarter Finals:- Jamie Barrowman 2 Josh Pickett 1, Matt Hadley 2 Keith Sprague 0, Gav Moreton 2 Jordan Ward 0, Sam Aitkens 2 Mark Rutter 0, Semi-Finals:- Jamie Barrowman 2 Matt Hadley 1, Sam Aitkens 2 Gav Moreton 1, Final:- Sam Aitkens 3 Jamie Barrowman 1.


The Pip Club League played the finals of their divisional Belgrave Cup knockouts and winning the division one title were divisional leaders Bombay Bob’s Boys with Belgrave Club runners-up. The division two knockout was won by Globe, Wilnecote after beating Progressive Club in the final.

In the Belgrave Shadow Cup Birchmoor Club beat Old Liberal House to win the division one trophy while Wigginton Arms took the division two crown with a final win over Dolphin.

Full Results:Belgrave Cup:Division One:Final:- Belgrave Club (Martin Mills 120b, Martin Cairns 100b) lost to Bombay Bob’s Boys (Sam Whittaker 14 darts game, Matt Brindley 147f), Division Two:Final:- Progressive Club lost to Globe, Wilnecote, Belgrave Shadow Cup:Division One:Final:- Birchmoor Club beat Old Liberal House (Alan Carter 160b,129f), Division Two:Final:- Wigginton Arms (Martin Eggleston128f, Rosie O’Connor 100f,100) beat Dolphin (Phil English 180).


Netherton Cricket Club ‘A’ placed fourth in the Brierley Hill Friday Night League were the only losers in the top four in week thirteen as they went down 4-3 away to league leaders Brickmakers Arms ‘A’ who are two points to the good on second placed High Oak after they won 7-0 at home against Brickmakers Arms ‘B’. Third placed Ashwood are on the same 22 points as High Oak after they won 6-1 against Gornal British Legion.

Full Results:Week 13:- Delph Bell 2 Dudley Sports 5, Brickmakers Arms ‘A’ 4 Netherton Cricket Club ‘A’ 3, Netherton Cricket Club ‘B’ 2 Miners (Wollescote) 5, High Oak 7 Brickmakers Arms ‘B’ 0, Ashwood 6 Gornal British Legion 1.


Studley Conservative Club made it three wins in as many games in the Henley and District Summer League when they won 9-0 against Dorridge. Second placed Studley Cricket Club were not far behind with their 8-1 success against Wythall RBL but remain two points adrift of the leaders.

Full Results:Week 3:- Village Inn 6 Beausale 3, Studley Cricket Club 8 Wythall RBL 1, Dorridge 0 Studley Conservative Club 9, Wythall Legion 5 Wootton Bears 4.


The three top teams in the Tettenhall Wednesday Night League all won 6-1 in week 15, leaders Hurst Hill won away to Pilot to hold on to a four points lead over second placed Cleveland Arms who beat Brewood British Legion, they in turn have a two points advantage over third in the table Whitmore Reans WMC who won away to Royal, Albrighton leaving them with a game in hand on the two teams above them.

Fourth in the table ECC ‘A’ had a bye and are now four points behind Whitmore.

Full Results:Game 15:- Cleveland Arms 6 Brewood British Legion 1, ECC ‘B’ 5 Bull 2, Moreton 6 Dog and Partridge 1, Pilot 1 Hurst Hill 6, Royal, Albrighton 1 Whitmore Reans WMC 6, Swan, Compton and ECC ‘A’ had a bye.


The Wolverhampton Tuesday Night League played their Doubles Knockout down to the last sixteen pairs and qualifying for the next round were Simon Pritchard & Andy Jervis, Phil Mayo & Matt Smart, Paul Bromley & Jon Blakemore (Riley’s ‘C’), Ivor Newell & Calum Bray (Yale Club), Mark Daniel & Owen Maiden, Adam Teasdale & Alex Simmons (Railway), John Aston & Andy Padmore (Riley’s ‘A’), Jason Parkes & Sean Davey, Dan Miller & Andy Maddams, Dave Sharp & Danny Hall (Jones Road), Steve Hillman & Sid Bourne (Wednesfield Legion), Neil Baugh & Paul Boddison, Jon Summers & Andy Summers (Bull), Lee Betts & Vince Cooper (Royal), Wayne Reed & Martin Dewsbury (Mount Tavern), Chris Hill & Jon Williams (Gilberts Bar).

Full Results:Doubles Knockout:Last Sixteen Qualifiers:- Simon Pritchard & Andy Jervis, Phil Mayo & Matt Smart, Paul Bromley & Jon Blakemore (Riley’s ‘C’), Ivor Newell & Calum Bray (Yale Club), Mark Daniel & Owen Maiden, Adam Teasdale & Alex Simmons (Railway), John Aston & Andy Padmore (Riley’s ‘A’), Jason Parkes & Sean Davey, Dan Miller & Andy Maddams, Dave Sharp & Danny Hall (Jones Road), Steve Hillman & Sid Bourne (Wednesfield Legion), Neil Baugh & Paul Boddison, Jon Summers & Andy Summers (Bull), Lee Betts & Vince Cooper (Royal), Wayne Reed & Martin Dewsbury (Mount Tavern), Chris Hill & Jon Williams (Gilberts Bar).


By Alan Towe
Website: www.alantowedarts.co.uk