Alan Towe, The Line on Darts, Darts News

A West Midlands Round Up By Alan Towe

The final week’s fixtures in the Shirley and District Monday Night League produced no surprise results and no changes to what is now the final league table. Champions The Highwood ended their campaign with a convincing 8-1 win over Sharmans Cross giving them a total point’s for the season of 52 six more than runners up Red Lion who were 6-3 winners at Saracens Jesters.

The Wharf took third place with the same 56 points as Red Lion but with a lesser average after they completed their programme with a 7-2 win away to Legion Royals.

Shirley Spartac won the wooden spoon finishing at the foot of the table as they rounded off the season with a 9-0 defeat by Legion Flights, next to bottom Saracens Jesters had the same 8 points as Spartac but had a far superior average..

Most 180’s for the season went to Andy Foulkes who hit a fantastic 15, the highest finish of 160 was achieved by both Dave Hesketh and Terry Constable.

Full Results:Week 30:- Shirley Spartac 0 Legion Flights (Wayne Clarke 180, Brian Lawton 180) 9, Legionnaires 3 Saracens Misfits 6, The Highwood 8 Sharmans Cross 1, Saracens Jesters 3 Red Lion (Mick Bown 180) 6, The Bears (Jordan Ottley 180, Andrew Thomas 180) 8 Cider House 1, The Lodge (Matt Cooper 144f) 7 Blue Bell 2, Legion Royals 2 The Wharf (John Smyth 111f) 7, Plume of Feathers had a bye.


The South Birmingham League staged their singles knockout which attracted an encouraging 49 entries and claiming the title with a final 2-0 result over Charlie Kingdon was Luis Barberan. In the last four games both Barberan and Kingdon won 2-0 against respective opponents Dan Stone and Wayne Cooper.

Alan Towe, Red Dragon Darts, South Birmingham League

South Birmingham League Singles Knockout – Dave Kingdon (Vice Chairman) Luis Barberan (Winner) and Sue Kingdon (Organiser)

Alan Towe, Red Dragon Darts, South Birmingham League

South Birmingham League Singles Knockout – Dave Kingdon (Vice Chairman) Charlie Kingdon (Runner up) and Sue Kingdon (Organiser)

Full Results:Singles Knockout:Quarter Finals:- Dan Stone 2 Chris Cooke 0, Luis Barberan 2 Gavin Davidson 0, Mick Clayton 1 Charlie Kingdon 2, Bill Blair 1 Wayne Cooper 2, Semi-Finals:- Dan Stone 0 Luis Barberan 2, Charlie Kingdon 2 Wayne Cooper 0, Final:- Luis Barberan 2 Charlie Kingdon 0.


The Four Oaks and District Winter League had the semi-finals of their Coronation Shield and Norman Day Cup on their fixture card and in the former both games finished with close 8-7 scorelines. League leaders The Boat went 5-1 up against Golden Hind but Hind fought back and leveled the score at 6-6 but then lost two of the final three games.

Boldmere St Mikes opened up a commanding 7-2 lead over The Fox but had to wait until the final game to clinch their victory and book a final encounter against The Boat.

In the Norman Day Cup division three side Lad in the Lane never got going against second division opponents Erdington Arrows who stormed into an unassailable 8-1 and finished as 12-3 winners. The Digby, also from division three faced tough opposition from the first division outfit Old Oscott Arrows and lost by the same 12-3 margin as their fellow division three team Lad in the Lane.

The only maximum of the week was hit by N.Clarke (The Boat).

Full Results:Coronation Shield:Semi-Finals:- Boldmere St Mikes 8 (J.Liggins 140,121, B.Linnecor 2×100,140, A.Kimberley 100,140, M.Ashton 120b,2×100, S.Edwards 3×100,125, M.Wild 100, B. Liggins 100) The Fox 7 (R.Stanton 130b, W.Cadby 2×100, S.Hughes 100,140,135, A.Cooksey 3×100,140,121, S.Wilson 100b,2×100,120b), The Boat 8 (N.Clarke 100,140,180, W.Mynard 140,100,120b,2×105, J.Prince 152b,3×100,112b,140,14 darts game, K.Deeley 108b,140,100, M.Partridge 107,3×100,140,108,14 darts game) Golden Hind 7 (S.Pritchett 3×100,135, D.Pickering 140, D.Vickers 2×100, G.Kimberley 135,100, W.Naylor 112b,109b,121,3×100, T.Vickers 2×100), Norman Day Cup:Semi-Finals:- Lad in the Lane 3 (G.Averill 120b,100,101b,109, J.Averill 132, P.Ellis 120) Erdington Arrows 12 (D.Rawlings 101b, M.Phillips 100,137,140,111f, J.West 105b,100,113, K.Smith 101b, T.Colley 100,131, C.Hill 101b,100,118, A.Ashford 100), Old Oscott Arrows 12 (B.Hoare 3×100,125, D.Parsons 3×100,140, D.Page 137,2×100,2×140, M.Maher 100, A.Lea 135,100,122) The Digby 3 (T.Streeter 100,125, D.Forster 140,101,2×100, H.Saddler 112b,100).


With few games remaining in the C’s Club Double Top Wednesday Night League the title now looks to be a two horse race with Simon Edwards taking his points to 76 after winning 2-1 against Gordon Clinton and second placed Bob Nixon, who is just one point behind Edwards after beating Louise Beale 3-0 and Richard Mills 2-1.

Third in the table Mitchell Mann is only one point short of Nixon but he has played four games more, his latest seeing him lose ground as he lost 2-1 to Gary Groves.

Full Results:Week 19:- Gary Groves 2 Mitchell Mann 1, Ryan Beale 0 Jay Pitts 3, Gordon Clinton 1 Simon Edwards 2, Lee Walker 0 Frank Dixon 3, Louise Beale 2 Luke Beale 1, Gary Groves 1 Peter Kingdon 2, Chris Cooke 0 Dan White 3, Chris Meigh 1 Jay Pitts 2, Phil Ashford 2 Peter Kingdon 1, Louise Beale 0 Bob Nixon 3, Wayne Cooper 0 Steve Beale 3, Charlie Kingdon 3 Chris Meigh 0, Gary Groves 0 Adam Gallett (180) 3, Melissa Beale 0 Lee Walker 3, Melissa Beale 1 Sean Healy 2, Wayne Cooper 3 Gavin Davidson 0, Mick Noonan 3 Charlie Kingdon 0, Jay Pitts 1 Adam Gallett (180) 2, Frank Dixon 3 Richard Hopkins 0, Louise Beale 1 Mick Noonan 2, Adam Gallett (180) 3 Peter Kingdon 0, Neil McCrave 0 Dan White 3, Richard Meigh 0 Adam Gallett 3, Richard Hopkins 0 Chris Cooke 3, Richard Mills 3 Richard Hopkins 0, Chris Cooke 3 Luke Beale 0, Dan White 2 Steve Beale 1, Richard Mills (180) 1 Bob Nixon 2, Dan White 3 Charlie Kingdon 0, Neil McCrave 2 Richard Hopkins 1.


Thomas Bent was absent this week from the Shirley Premier League and remains on 80 points from 25 games but his absence has cost him his pole position as John Smyth with a 4-0 win over Lee Holtham has taken over the number one spot with 81 points, however Bent does have four games in hand on him.

Gary Cleverley with a 4-0 win against Dave Barrows followed by a 3-1 success over Phil Thomas holds on to third place with 77 points from 29 games.

A number of players have games in hand but it looks increasingly likely that Thomas Bent will be this season’s new champion.

The highest finish in week 15 was 116 by Jordan Ottley in his 3-1 win over Derek Harper. Maximums were provided by John Smyth, Mick Bown, Sean Talbot and Phil Thomas, while the fastest leg of the night was fourteen darts by Mark Gwalchmai, who also had a 17 dart leg in his 2-2 draw with Phil Thomas.

Full Results:Week 15:- Lee Holtham 1 Ken Hopton 3, Phil Thomas (17 darts game) 2 Mark Gwalchmai (14 & 17 darts games) 2, Chris Thomas snr 2 Kevin Graver 2, Pete Silver 2 Mark Henderson 2, Derek Harper 1 Jordan Ottley (16 darts game,116f) 3, Trevor Carter 0 Sean Talbot (18 darts game) 4, Lee Holtham 0 John Smyth (180,18 darts game) 4, Ken Hopton 3 Steve Sidwell 1, Chris Thomas jnr 1 Mick Bown (180) 3, Phil Thomas 3 Lee Lattimer 1, John O’Sullivan 2 Dave Heighway (110f) 2, Steve Harper (180,19 darts game) 3 Jack Barrows 1, Dave Barrows 0 Colin Geens 4, Dave Fisher 2 Tony Daly 2, Mark Gwalchmai 2 Steve Sidwell 2, Ken Hopton 4 Sam Hicks 0, Phil Thomas 3 Kevin Graver 1, Sean Talbot (180,17 darts game) 3 Mark Henderson 1, Steve Harper 0 Pete Silver (110f) 4, Chris Thomas jnr 4 Colin Geens 0, Trevor Carter 2 Mick Bown 2, Sam Hicks 4 Lee Holtham 0, Dave Barrows 0 Gary Cleverley 4, Derek Harper 0 Lee Lattimer 4, Dave Fisher 0 Jordan Ottley 4, Tony Daly 3 Steve Sidwell 1, Lee Holtham 2 Mark Henderson 2, Gary Cleverley 3 Phil Thomas 1, Steve Harper 0 Chris Thomas jnr 4, John O’Sullivan (100f) 3 Jack Barrows 1, Dave Fisher 2 Sean Talbot 2, Dave Fisher 1 Chris Thomas jnr 3.


The Camp Hill League held their presentation night at the Wagon and Horses, Adderley Street which saw the hosts Ashley Pearson received a trophy for winning the Consolation Singles Knockout.

Alan Towe, Ashley Pearson, Red Dragon Darts

Ashley Pearson (Wagon and Horses) Consolation Singles Knockout Winner

White Swan Nomads were not only league champions but also won the League Cup.

White Swan Nomads League and Cup Winners

Best game of the season was a perfect six darts leg recorded by Dan Lee (White Swan Nomads) who also had a maximum break of 170 plus a few 180’s during the course of the season.

Dan Lee (White Swan Nomads) receiving a salver for 170 break and 6 darts game


The Stourbridge and District Monday Night League played their doubles knockout down to the final four pairs, the last two going through from the two venues Ashwood and Britannia. Winning through at the Ashwood were Robert Pierce and Sam Aitkens plus Jeff Batham and Carl Penzer, meeting them in the grand finals will be Thomas Safe and Steve Bills plus Phil Poulton and Mick Dangerfield who were the winners at the Britannia.

Full Results:Doubles Knockout:Ashwood Venue:Preliminary Round:- Chris Penn & Rob Whale 2 John Jackson & Dave Smith 1, Frank Jones & Carl Hipkiss 1 Vic Mitchell & Alan Morton 2, Robert Pierce & Sam Aitkens 2 Ben Watts & Kev Breeze 0, Jeff Batham & Carl Penzer had a bye, Semi Finals:- Robert Pierce & Sam Aitkens 2 Vic Mitchell & Alan Morton 0, Chris Penn & Rob Whale 0 Jeff Batham & Carl Penzer 2, Britannia Venue:Preliminary Round:- Alex Nicholls & Rick Riaz 1 Phil Poulton & Mick Dangerfield 2, Steve Blewitt & Kevin Bambrick 2 Simon Mills & Mark Rollinson 0, Thomas Safe & Steve Bills 2 Neil Cooper & Malcolm Watson 1, Mick Homer & Keith Sprague had a bye,  Semi Finals:- Steve Blewitt & Kevin Bambrick 0 Phil Poulton & Mick Dangerfield 2, Thomas Safe & Steve Bills 2 Mick Homer & Keith Sprague 0.


With three quarters of the Small Heath League season almost done leaders East Birmingham Allotment Holders Association added an impressive 8-1 win over third in the table Sheldon Marlborough Arrows to their account to make it seventeen straight wins and give them a four points lead plus a game in hand on second in the table Heartlands Club who had a bye in week 21.

A 7-2 win over Wagon and Horses has seen Emerald Club open up a four points lead at the top of the Shadow League.

Full Results:Week 21:- Cob’s Bar 9 (A.Lattimer 2×100,121,140 102b, R.Pikey 100b,120, M.Cunningham 120b) Sheldon Marlborough Flights 0, Wagon and Horses 2 (A.Pearson 121,100,100b A.Cheshire 114,3×100) Emerald Club 7 (A.Fisher 108, J.Fisher 100, C.Rigby 100), Sheldon Marlborough Arrows 1 East Birmingham Allotment Holders Association 8 (N.Parsonage 100,105b, L.Robinson 100, M.Cooper 112b,140,2×100, T.White 138,107f, N.Davis 100b,100).


Game number 20 in the Kings Norton League brought together the league’s top two teams Avenue Social and Rubery RBL. The result was a very close 4-3 win for Avenue to see them not only extend their unbeaten run to seventeen games but also go four points clear with a game in hand on second placed Rubery.

There was a rare win for Grant Arms who are two places off the foot of the table as they won 4-3 away to the team just below them Northfield,  opening up a four points gap between the two teams.

Full Results:Game 20:- E57 4 (J.Good 4×100, D.Logan 100,121, N.Porter 3×100,140, E.Bird 2×100, T.Roberts 100,140, R.Morris 4×100,140, A.Mutch 125, M.Ellis 140) Harborne 3 (N.Steventon 4×100, M.Poolton 119, S.Sheridan 100, D.Hopkins 2×140,180, P.Hopkins 140, P.Sitshebo 100,121,133), Dingle 4 (A.Faulkner 2×100, D.Hopkins 2×100, K.Nolan 100, A.Bailles 180, S.Blackford 100,140, G.Bailles 140, B.Crumpton 100, M.Ferriday 100) Weoley Hill 3 (M.Lloyd 100, L.allen 100×4 110F, J.Taylor 3×100, A.Merredith 100), Coppice 4 (R.Mooney 2×100, K.Manger 3×100,140, C.Heath 4×100, A.Chidley 4×100, M.Mooney 100,140, G.Twist 140, A.Ward 121, D.Connely 2×100) Bournbrook 3 (T.Cullen 100, T.Jeffs 3×100,130,140, L.Arnold 100, K.Mason 140, C.Ryan 2×100,137), Kings Heath 1 (D.Parish 100,140, J.Bridges 100, J.Tullooch 120, P.Hunt 140, M.Marshall 2×100) Cock Inn 6 (K.McManus 100,125,132f, L.Caven 100, M.Naylor 100,140, L.Fox 100,140, Joe Fox 140, A.Vaughan 100, K.Vaughan 100, John Fox 101), Avenue Social 4 (E.Simpson 100,106,125,140,180,14 darts game, G.Dews 3×100,140, P.Blades 2×100,140, V.Gould 3×100, R.Mann 3×100,121, T.Hamilton 3×123, A.Hykin 2×100,119) Rubery RBL 3 (R.Packer 2×140, J.Higgins 2×100,2×134,140,13 darts game, I.Medlicott 100,121, B.Heath 3×100,102,125,105f, J.O’Neill 5×100, R.Higgins 137, J.Ford 100), Northfield 3 (G.Corbett 2×100,121, C.Nelson 160, N.Harris 2×100,125, J.Steward 100, P.Cahill 100,121, T.Cahill 2×100, A.Markel 122) Grant Arms 4 (P.Norris 100,140, S.Campbell 117, Donna Campbell 100, S.Hale 100, V.Walton 116, J.Price 133), Kings Norton Ex Serviceman’s Club 1 (M.Bandy 134, T.Shaw 100,121, K.Gater 100, D.Whitecombe 100,135, C.Davenport 100, S.Corbett 123, P.Corbett 100) West Heath 6 (W.Marshall 100,114, W.Webb 3×100, T.Shipley 100,108f,180, P.Hughes 2×100,140, K.Hall 3×100,140).


Week six in the Brierley Hill Monday Night League saw Swan lose their first game in six and at the same time their top spot in the table as they dropped to third after being beaten 6-3 at home by Dudley Sports ‘A’ who are placed fourth on ten points. Taking over at the top of the table from Swan are High Oak whose 7-2 win at Wombourne Pool Bar keeps their winning run intact and gives them a slender one leg of average lead over second in the table Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ who won by the same 7-2 margin at Dudley Sports ‘B’.

Despite losing 6-3 at home against Portway, Limes Club have moved up one place from the foot of the table to be replaced by King William who went down 8-1 at home to Bull and Bladder, both of the bottom two teams are without a point so far Limes having the slightly better average of the two.

Full Results:Week 6:- Swan 3 Dudley Sports ‘A’ 6, Wombourne Pool Bar 2 High Oak 7, Limes Club 3 Portway 6, Rose and Crown 7 Brickmakers Arms 2, Dydley Spors ‘B’ 2 Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 7, Delph Bell 3 Roebuck 6, Lamp Tavern 6 Mount Pleasant 3, Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 7 Fox and Grapes 2, King William 1 Bull and Bladder 8.


Brickmakers Arms ‘A’ consolidated their number one position in the Silver End Sunday Morning League by handing out an 8-0 whitewash to their hosts Bell to keep them ahead of the chasing pack of Dudley Ex Serviceman’s Club, Woodside and Dudley Sports on average as all of the top four have won their opening two games. The Ex Serviceman’s Club won 7-2 at Old Star, Woodside had a closer 5-3 win at High Oak and Dudley Sports were 6-2 winners away to Brickmakers Arms ‘B’.

Apart from the top four teams Glasscutters ‘B’ are the only other team in the league with a 100% win record they are currently seventh in the league after they have played just one fixture.

Full Results:Week 2:- Brickmakers Arms ‘B’ 2 Dudley Sports 6, Glasscutters ‘B’ 6 Three Crowns 2, High Oak 3 Woodside 5, Old Star 1 Dudley Ex Serviceman’s Club 7, Railway 2 Kings Head ‘A’ 6, High Acres 1 Glasscutters ‘A’ 7, Bell 0 Brickmakers Arms ‘A’ 8, New Talbot and Kings Head ‘B’ had a bye.


After just two fixtures have been played in the Netherton Thursday Night League only two of the starting line-up of eight teams are able to boast a 100% win record Dudley Ex Serviceman’s Club and Bulls Head. The Ex Serviceman’s Club lead the field on average after winning their fixture at Townsend Social Club 6-3 while Bulls Head won by the same margin at home against bottom of the table Saracens Head.

Full Results:Game 2:- Bulls Head 6 Saracens Head 3, Riddins Tavern 9 White Horse 0, Fairfield 8 Netherton Conservative Club 1, Townsend Social Club 3 Dudley Ex Serviceman’s Club 6.


The difference between the top two teams in the Rowley Monday Night League remains the same just one leg of average separating them as both teams won their sixth game 7-2, leader’s Bell winning at Spring Meadow and playing at home second placed George beat Ex Serviceman’s ‘B’.

Ex Serviceman’s ‘A’ lost their third spot after going down 5-4 at home to Tividale FC who are seventh and taking over from Ex Serviceman’s ‘A’ in third place is Ivy Bush who had a 6-3 win at Fairfield the game including two 160 breaks by K.Wright (Fairfield) and B.Singh (Ivy Bush). As a result of their defeat Fairfield drop two places to sixth.

Full Results:Week 6:- Cottage (Andy Powell 180) 6 Loyal Lodge 3, Hare and Hounds 7 Bulls Head 2, Spring Meadow 2 Bell 7, Ex Serviceman’s ‘A’ 4 Tividale FC 5, Cradley Sports and Social 7 Wonder 2, Windmills End 3 Three Diamonds 6, Fairfield (K.Wright 160b) 3 Ivy Bush (B.Singh 160b) 6, George 7 Ex Serviceman’s ‘B’ 2.


The Cradley Tuesday Night League played the second leg of their League Cup and winning through to the last four were Plough, Riddins Tavern, Brickmakers Arms ‘A’ and Wheatsheaf who in turn had overall wins over Netherton Sports and Social ‘A’ (10-8), Roost (10-8), Bulls Head (13-5) and Gate Hangs Well (14-4).

Full Results:League Cup (second leg):Overall Results in Brackets):- Netherton Sports and Social ‘A’ 3 Plough 6 (8-10), Riddins Tavern 7 Roost 2 (10-8), Brickmakers Arms ‘A’ 8 Bulls Head 1 (13-5), Wheatsheaf 9 Gate Hangs Well 0 (14-4).


The Hilltop Friendly Tuesday Night League had the preliminary round of their Sidesteps Cup on the agenda and the biggest win of the round went to The Vine who beat Horseley Tavern 7-0. Close behind with a 6-1 win at New Talbot was Court House but there was a couple somewhat surprising results as Waggon and Horses won 4-3 away to undefeated league leaders Miners Arms and Dewdrop ‘A’ won 5-2 away to Tipton Sports who like Miners are unbeaten in the league.

There were 4-3 wins for Hayes Social, Sportsman and Island Inn over respective opponents Merry-Go-Round, Ivy Bush and Wonder. Dewdrop ‘B’ had a bye.

Full Results:Sidesteps UK Cup:Preliminary Round:- Merry-Go-Round 3 Hayes Social 4, Tipton Sports 2 Dewdrop ‘A’ 5, Sportsman 4 Ivy Bush 3, Miners Arms 3 Waggon and Horses 4, New Talbot 1 Court House 6, The Vine 7 Horseley Tavern 0, Wonder 3 Island Inn 4, Dewdrop ‘B’ had a bye.


The Brierley Hill Friday Night League got their new season underway and kicking off with a 7-0 victory over Brickmakers Arms ‘B’ was their very own ‘A’ team who top the table. Netherton Cricket Club ‘A’ are close on the heels of the early leaders as they had a 6-1 victory away to Dudley Sports.

Full Results:Week 1:- Dudley Sports 1 Netherton Cricket Club ‘A’ 6, Brickmakers Arms ‘A’ 7 Brickmakers Arms ‘B’ 0, Delph Bell 3 High Oak 4, Netherton Cricket Club ‘B’ 2 Ashwood 5, Miners (Wollescote) had a bye.


Big wins for the top two teams in the Henley and District Winter League as leaders Studley Cricket Club handed their visiting team Wythall Legion a 9-0 whitewash and second placed Studley Conservative Club kept within two points of the leaders with an 8-1 success against bottom of the table Beausale.

Full Results:Game 8:- Studley Cricket Club 9 Wythall Legion 0, Studley Conservative Club 8 Beausale 1, Dorridge 5 Village Inn 4, Wythall RBL 4 Wootton Bears 5.


Game 15 in the Pip Club League was a good one for Seeded Division One side Glascote Club as they chalked up their first win in eight as they beat Old Liberal House 5-4, however they still remain at the bottom of the table four points adrift of the two teams just above them Dolphin Wanderers and Old Liberal House.

In the Main Division leaders Bombay Bob’s Boys with a 180 from Mark Martin had a 9-0 win over Sports Bar ‘180’ whose Paul Corfield also hit a maximum and second placed Belgrave Sports and Social Club kept within two points of Bombay with an 8-1 win at Dolphin.

Full Results:Game 15:- Dolphin 1 Belgrave Sports and Social Club 8, Globe (Wilnecote, Mark Faulkner 140f) 4 Birchmoor Club (Mark Young 116f,15 darts game) 5, Gate (Amington, Wayne Thompson 180, Jo Worth100) 2 Pip Club 7, Glascote Club (Paul Wragg 180) 5 Old Liberal House (Martin Richards 180) 4, Progressive Club 5 Wigginton Arms 4, Bombay Bob’s Boys (Mark Martin 180, Matt Brindley 15 darts game) 9 Sports Bar ‘180’ (Paul Corfield 180,170f, Emily Jones 2×140) 0, Belgrave Club 5 Dolphin Wandereres 4, Kettlebrook Club had a bye.


Allen’s Sports Bar ‘A’ made it 26 wins from 27 games in the West Midlands Men’s Super League with a vital 4-1 win over third in the table Woodside Inn to take their number of points to 162 and give them a lead of eleven over second in the table Yeltz Bar who were 5-0 winners against Hill and Cakemore. Yeltz now have an eight point’s buffer over Woodside.

Full Results:Week 27:- Staffordshire Knot 0 Allen’s Sports Bar ‘D’ 5, Woodside Inn 1 Allen’s Sports Bar ‘A’ 4 (J.Rollinson 3 L.Law 4, M.Rollinson 0 N.Fullwell 4, L.Kelly 4 D.Nicholls 0, R.Colley 0 A.Edgar 4, M.Moore 1 S.Baker 4, Gilberts Bar 1 Allen’s Sports Bar ‘C’ 4 (R.Cook-Lucas 1 P.Harrison 4, C.Hill 2 D.Oakes 4, G.Rollinson 0 M.Coleman 4, J.Evans 4 S.Jones 1, M.Angell 1 T.Edwards 4, Yeltz Bar 5 Hill and Cakemore 0 (I.Townsend 4 J.Bunn 0, J.Lowe 4 A.Bomber 0, S.Gillam 4 P.O’Brien 1, P.Wells 4 J.Bland 0, D.Redding 4 J.Orchard 3, Landywood 5 Bridgtown Social 0 (G.McGrandle 4 S.Hickman 1, S.Guest 4 D.Webb 2, M.Dennant 4 P.Wyse 1, J.Hughes 4 L.Hodgkiss 2, S.Carroll 4 M.Craddock 1, Cabin 3 The Victoria 2 (J.Simms 1 J.Blakemore 4, I.Hebberts 4 M.Cadman 1, J.Webb 3 B.Hollowood 4, S.Price 4 P.Smith 1, S.Hall 4 A.Hateley 2, The Crown 1 King Arthur 4 (K.Harrison 3 L.Hackett 4, G.Johnston 2 C.Whitehouse 4, M.Greenwood 4 A.Richardson 1, S.Hill 2 L.Bowen 4, L.Jones 1 T.Brennan 4, Allen’s Sports Bar ‘B’ 3 Horse and Jockey 2, Cradley Sports and& Social 4 Gunners Club 1 (K.Harris 4 S.Pryce 3, K.Bambrick 4 G.Walsh 1, M.Hoult 2 C.Cook 4, R.Harris 4 S.Clark 0, I.Hartland 4 A.Hodson 3.


A 6-1 home win over Yale Club has kept Riley’s ‘C’ top of the Wolverhampton Tuesday Night League Singles League but only on average from Penn Bowling, Railway and Gilberts Bar who in turn won against Royal, Albrighton (4-3), Wednesfield Legion (5-2) and Jones Road (4-3).

Mount Tavern and Wednesfield Conservative Club are joint leaders of the Doubles League.

Full Results:Week 2:Singles League:- Boat 3 Riley’s ‘A’ 4, Dog and Partridge 4 Red Lion, Wednesfield 3, Gilberts Bar 4 Jones Road 3, Pendulum 2 Mount Tavern 5, Penn Bowling 4 Royal, Albrighton 3, Railway 5 Wednesfield Legion 2, Riley’s ‘C’ 6 Yale Club 1, Village Inn 7 Holly Bush 0, Wednesfield Conservative Club 2 Bull 5, Doubles League:-  Boat 2 Riley’s ‘A’ 1, Dog and Partridge 2 Red Lion, Wednesfield 1, Gilberts Bar 2 Jones Road 1, Pendulum 0 Mount Tavern 3, Penn Bowling 1 Royal, Albrighton 2, Railway 2 Wednesfield Legion 1, Riley’s ‘C’ 2 Yale Club 1, Village Inn 3 Holly Bush 0, Wednesfield Conservative Club 3 Bull 0.


By Alan Towe
Website: www.alantowedarts.co.uk